OSP Ząbki na X Międzynarodowych Maltańsko -Strażackich Manewrach Ratowniczych Tresna 2019

W dniach 20-22 września 2019 roku,  w miejscowości Tresna, w województwie śląskim, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach mieli zaszczyt brać udział w jubileuszowych  X Międzynarodowych Maltańsko-Strażackich Manewrach Ratowniczych. Udział zawdzięczają wygranej w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Polski Koncern Naftowy Orlen.

Podczas tego intensywnego weekendu ząbkowscy strażacy: Krzysztof Jastrzębski, Mirosław Sikora, Hubert Królikowski oraz Kamil Zając, mieli okazję sprawdzić się w wielu dziedzinach z zakresu  ratownictwa przedmedycznego wspólnie z ratownikami medycznymi oraz innymi druhami strażakami z jednostek z całej Polski i Ukrainy.  Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się  panelem naukowym, podczas którego uczestnicy mogli wysłuchać dwóch prelekcji.  Pierwsza  z nich dotyczyła  autyzmu, druga metodyki  wywiadu SAMPLE  czyli zbierania na miejscu zdarzenia informacji, mających  pomóc w udzieleniu niezbędnej pomocy. Podczas części szkoleniowej ząbkowscy strażacy mieli także możliwość korzystania z symulatora dachowania.

Manewry obfitowały też w zajęcia praktyczne, które odbywały się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zadania podzielone były  trzy bloki:  ratowniczo – medyczny, sprawnościowy i test wiedzy. Uczestnicy mieli okazję przetestować swoją wiedzę i umiejętności prowadząc działania podczas improwizowanych zdarzeń losowych. Strażacy z Ząbek brali  udział m.in. w zdarzeniu masowym symulującym atak terrorystyczny, symulacji upadku z wysokości, kłótni domowej zakończonej próbą zabójstwa, wypadku komunikacyjnym karetki pogotowia czy  próbie pozbawiania życia ofiary podczas rytuałów satanistycznych. Wszystkie zadania polegały na szybkiej ocenie stanu osób poszkodowanych,  prawidłowym przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, zebraniu  wywiadu chorobowego,  udzieleniu wsparcia psychicznego oraz na przygotowaniu poszkodowanych do transportu. Improwizacje przeprowadzone były w sposób niezwykle realistyczny.

Jednym z najciekawszych zadań dla strażaków z OSP Ząbki  okazała się scena z rytuałem satanistów, w którym to młoda dziewczyna została skrępowana i powieszona do góry nogami. Po przybyciu na miejsce okazało się, że osoba poszkodowana  miała podcięte tętnice na nadgarstkach i  była nieprzytomna. To szokujące zdarzenie miało miejsce w porze nocnej, co dodatkowo utrudniało akcję ratowniczą. Czas całkowity na wykonanie każdego manewru wynosił 10 min i był oceniany przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Podczas powyżej opisanego ćwiczenia  strażacy z OSP Ząbki musieli w jak najkrótszym czasie udzielić osobie poszkodowanej pomocy, ocenić jej stan, odpowiednio zabezpieczyć obficie krwawiące miejsca na ciele oraz przygotować do transportu na specjalnej do tego celu przeznaczonej desce ortopedycznej. Dodatkowym utrudnieniem podczas działań okazała się obecność członków sekty satanistów, którzy próbowali za wszelką cenę uniemożliwić  udzielenie pomocy  poszkodowanej dziewczynie.

– Dzięki udziałowi w  X Międzynarodowych Maltańsko -Strażackich Manewrach Ratowniczych Tresna 2019 mieliśmy możliwość zdobycia doświadczeni w sytuacjach niezwykle trudnych dla strażaków i ratowników. Mam ogromną nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystać tej wiedzy w praktyce ? zgodnie podkreślają strażacy z OSP Ząbki

Trzy dni spędzone na X Międzynarodowych Maltańsko-Ratowniczych Manewrach były ekscytującym i interesującym doświadczeniem, które pozwoliło druhom z OSP Ząbki wzbogacić swoją wiedzę, udoskonalić umiejętności ratownicze, a także sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach. Dzięki tego typu szkoleniu strażacy z OSP Ząbki mogą od teraz jeszcze skuteczniej nieść pomoc w potrzebie, w każdych warunkach i o każdej porze dnia i nocy.

Zdjęcia: Marzena Toton

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.