Plenerowa Lekcja historii w Zielonce

4

W środę, 18 kwietnia, Urząd Miasta Zielonka wraz z kombatantami z lokalnego oddziału SPK zaprosił uczniów SP1 i SP2 na plenerową lekcję historii – „Śladem miejsc pamięci o Zbrodni Katyńskiej w Zielonce”. Skala Zbrodni Katyńskiej, dokonanej na polecenie Józefa Stalina, była ogromna. Dotknęła również oficerów związanych z Zielonką. W kruchcie kościoła MB Częstochowskiej znajduje się epitafium poświęcone ofiarom Golgoty Wschodu, żołnierzom i mieszkańcom Zielonki, którzy stracili życie na terenach dawnego ZSRR.
Wędrówka śladem miejsc pamięci o Zbrodni Katyńskiej w Zielonce rozpoczęła się właśnie w tym miejscu. Zebrani wysłuchali archiwalnego nagrania Radia Wolna Europa, na którym Władysław Cichy, więzień obozu
w Kozielsku, opowiadał o warunkach życia w obozie. Po krótkiej modlitwie za rozstrzelanych żołnierzy, burmistrz Grzegorz Dudzik złożył wiązankę kwiatów w imieniu społeczności Zielonki.
Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na skarpę przy Urzędzie Miasta Zielonka, gdzie w 2009 r. zasadzone zostały Dęby Pamięci poświęcone czterem oficerom Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki, którzy zginęli w Katyniu i Charkowie. Młodzież zapaliła znicze przy dębach jako wyraz pamięci o nich.
Stamtąd udano się do parku Dębinki, gdzie w ubiegłym roku zasadzono kolejnych siedem Dębów Pamięci, Upamiętnieni oficerowie walczyli pod Ossowem w wojnie
z bolszewikami 1920 r.

Źródło: UM Zielonka

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.