Poczta Polska uruchamia pod Radzyminem swój największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny

Poczta Polska uruchamia pod Radzyminem swój największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny

W miejscowości Ciemne koło Radzymina, na powierzchni ponad 11 ha znajduje się najnowszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej, który wkrótce stanie się największym w całej sieci logistycznej spółki węzłem obsługującym przesyłki paczkowe KEP (kurier, ekspres, paczka). „Inwestycja w Ciemnem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w spółce” – stwierdził Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Już w pierwszej połowie 2024 roku w jednej z hal kompleksu ruszy zaawansowany sorter paczek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Poczta Polska sukcesywnie przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową, a ambicją spółki jest zajęcie pozycji lidera na krajowym rynku przesyłek kurierskich.

„Inwestycja w Ciemnem pod Radzyminem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w spółce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego w bezpośredniej okolicy Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Już w pierwszej połowie przyszłego roku hala zostanie wyposażona w największy w Spółce sorter paczek” – powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Na nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej o nazwie Warszawa II, zlokalizowany w miejscowości Ciemne koło Radzymina, składają się łącznie trzy budynki. Pierwszy z nich to tzw. hala cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m2. To tam mieści się magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy (centrum dystrybucyjne w zakresie działalności handlowej placówek pocztowych województwa mazowieckiego) oraz powierzchnia przeznaczona do usługi paletowej. Dojazd, wygodny rozładunek i załadunek towarów umożliwiają system 36 hydraulicznych ramp przystosowanych do szerokiej gamy pojazdów dostawczych, zaczynając od kompaktowych busów 8-paletowych z dopuszczalną masą do 3,5 tony, a kończąc na potężnych zestawach 40-tonowych.

Druga hala o zastosowaniu magazynowo-operacyjnym ma powierzchnię ponad 28 tys. m2. Będą w niej realizowane procesy opracowania przesyłek KEP, w tym m.in. proces sortowania maszynowego z wydzieloną częścią na sortowanie przesyłek gabarytowych. Budynek dysponuje 60 bramami kurierskimi, a dla przyspieszenia procesu logistycznego tuż obok powstała wiata o powierzchni 5 tys. m2, umożliwiającą jednoczesny rozładunek oraz załadunek około 80 samochodów kurierskich. Kompleks uzupełnia dyspozytornia o powierzchni 660 m2. Dla Poczty Polskiej będzie to już 15. węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe i paletowe.

Już w drugim kwartale przyszłego roku w kompleksie Warszawa II rozpocznie pracę największy w spółce sorter do automatycznego rozdziału przesyłek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Od lipca br. trwa proces instalacji urządzenia, a na obecnym etapie udało się już zakończyć montaż konstrukcji (całego toru sortera, pomostów roboczych oraz serwisowych). Teraz rozpoczął się montaż sześciu automatycznych linii wprowadzających przesyłki na sorter.

„Mamy ambicję być liderem na rynku przesyłek kurierskich. Naszym celem jest osiągnięcie znaczącego wzrostu przychodów w tym segmencie, utrzymanie wysokiego standardu świadczonych usług oraz komfort pracowników. W odbieranych dziś nowych halach powstaje największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne, w którym, dzięki inwestycji w maszynę sortującą, praca będzie w dużej mierze zautomatyzowana” – powiedział Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej został zbudowany przez firmę Panattoni i może się pochwalić certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. Jest wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.
fot: PAP/ Kadr z filmu
Źródło informacji: PAP

Więcej informacji z Radzymina

Radzymin - Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

Radzymin – Provitus, Creative Fun Factory, Kinesis i Cukiernia Małgosia zdobyły statuetki Victorii Biznesu 2024

13 czerwca 2024 w Scenie Cegielnia odbyła się Gala Konkursu Victoria Biznesu 2024, podczas której ogłoszono wyniki 2. edycji konkursu dla najlepszych firm, [...]
0 komentarzy

McDonald’s w Radzyminie

W piątek, tj. 14 czerwca o godzinie 11:00, franczyzobiorca McDonald’s, Kristóf Hankó otworzył restaurację w Radzyminie. Nowy lokal znajduje się przy ul. Wołomińskiej [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2024 ponownie ze świetną [...]
0 komentarzy
Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie

Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Radzyminie

13 czerwca 1999 roku podczas swojej VII Pielgrzymki do Polski odwiedził Radzymin papież Jan Paweł II. Przemawiając do młodych pielgrzymów z Polski w uroczystość [...]
0 komentarzy
Płacił zbliżeniowo skradzioną kartą

Płacił zbliżeniowo skradzioną kartą

Radzymińscy kryminalni zatrzymali 25- latka podejrzanego o kradzież saszetki, w której znajdowały się pieniądze, dokumenty oraz karty płatnicze. Ponadto mężczyzna przy użyciu jednej [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.