Powrót z cennymi doświadczeniami

W dniach 21-23 sierpnia w łotewskich miastach Valmiera oraz Koceni rozgrywany był turniej unihokeja ?Latvian Open 2009? . Oprócz gospodarzy oraz drużyn z Litwy, Szwajcarii, Rosji, Finlandii i Estonii, wystartowała również ekipa z Zielonki.

Składający się z zawodników grających w MUKS Zielonka, zespół ?Zielonka Team? była jedną z trzech drużyn z Polski, które wzięły udział w turnieju. Oprócz nich na Łotwę pojechały reprezentantki kadry Polski U-18 oraz UKS Gródek.

Zespół z Zielonki na Łotwę przybył dzień przed turniejem, aby móc zapoznać się z boiskiem oraz zgrać się w nowych składach. Drużyna udała się także kibicować reprezentacji Polski podczas towarzyskiego meczu z Łotwą U-19.

W kategorii męskiej do rywalizacji przystąpiło 20 drużyn. Rozgrywki zostały podzielone na dwie fazy grupowe. ?Zielonka Team? trafił do grupy z rosyjskim Uraganem, łotewskimi Lielverde i Rubene, oraz dorosłą reprezentacją Litwy.

Na początek przyszło się zmierzyć z Litwinami, których ostatecznie pokonali uzyskując piękny wynik 9:0. Następnie przyszedł czas na Uragan (5:3) oraz Lielvarde (5:2). Zwycięska passa skończyła się przy spotkaniu z Rubene (późniejszymi finalistami całego turnieju), team z Zielonki uległ im 4:8.

Ostatecznie po wygraniu trzech z czterech spotkań ?Zielonka Team? klasyfikował się na drugiej pozycji, musząc uznać wyższość swoich ostatnich przeciwników, którzy ukończyli fazę grupowa z kompletem punktów.

W 1/8 finału drużynie z Zielonki przyszło się zmierzyć z Valmierą, zespołem na którego stadionie rozgrywane były zawody. Mimo, że przez cały mecz nasi zawodnicy przeważali na boisku, to nie lada problemem okazało się potwierdzenie tej przewagi bramkami. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, co oznaczało rozstrzygnięcie spotkania poprzez rzuty karne, w których lepiej spisali się gospodarze.

W taki oto sposób przyszło pożegnać się zawodnikom MUKS-u z łotewskim turniejem. Sami zawodnicy uznają jednak wyjazd za udany. Był to dla nich świetna szansa na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu, którą miejmy nadzieję wykorzystali jak najlepiej. Niezmiernie cieszy fakt, że drużyna z Zielonki zaznacza swoją pozycję nie tylko w lidze krajowej, ale również na arenie zagranicznej. Tym bardziej, że sam wyjazd wyszedł z inicjatywy samych zawodników i to oni zadbali aby doszedł do skutku, znajdując w swoim otoczeniu ludzi chcących pomóc w spełnieniu ich pragnień. W sumie był to już trzeci wyjazd drużyny na Łotwę, przy czym z roku na rok spisuje się lepiej. Kto wie, może za rok team z Zielonki wróci z medalami.

Na koniec warto również wspomnieć o dobrym występie naszych reprezentantek z kadry U-18, które dotarły do finału. Niestety uległy w nim 3:7 zespołowi Rubene.

Rafał Skonieczny