Profesor Oskar Czarnik odznaczony medalem

prof. Czernik

Podczas obchodów 25 – lecia działalności Instytutu Lwowskiego honorowy obywatel miasta Kobyłka Profesor Oskar Czarnik został odznaczony medalem za wkład we współtworzenie Rocznika Lwowskiego. Uroczystość odbyła się w miniony poniedziałek, 11 grudnia w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki.
Profesor Oskar Czarnik od wielu lat współpracuje z Instytutem Lwowskim Fundacją ochrony dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich i jest autorem licznych opracowań postaci zasłużonych dla Lwowa.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 został zatrzymany na kilka godzin.
Następnego dnia uczestniczył w strajku w BN. Po jego pacyfikacji został internowany w ośrodkach odosobnienia w Warszawie–Białołęce i Jaworzu. Zwolniony 29 kwietnia 1982. Po 1984 działał w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Warszawie oraz Duszpasterstwie Internowanych i Uwięzionych.
W latach 1986–1989 należał do Rady Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele św. Klemensa w Warszawie. W 1989 przewodniczył KZ „S” w BN, w tym samym roku współorganizował zbiórki książek dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie.
Medal jest wyrazem wdzięczności dla kobyłkowskiego literaturoznawcy i zasłużonego działacza kultury, jednocześnie lwowiaka z urodzenia.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.