Przygotowanie auta do zimy. O czym pamiętać?

Przygotowanie auta do zimy

Zima to pora roku, która wymaga od kierowców szczególnej ostrożności, ale i odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy w trudnych warunkach. Zmiana opon letnich na zimowe to nie wszystko. O czym powinniśmy pamiętać przed wyruszeniem w drogę? Sprawdźcie nasze porady!

Od czego zacząć przygotowując auto do zimy? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwszą rzeczą do zmiany są opony. To jedyny element naszego auta, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią, dlatego tak ważne jest, aby w porę zmienić opony z letnich na zimowe. Na rynku coraz większą popularnością cieszą opony całoroczne. Jeśli jednak twoje auto ma założone letnie opony, to bezwzględnie należałoby je zmienić na zimowe.

I to nie tylko wtedy, gdy spadnie śnieg. Materiał, z którego są wykonane opony letnie twardnieje w temperaturach blisko 0 stopni Celsjusza i niższych. Przez co ryzyko utraty przyczepności znacząco się zwiększa. Dlatego nawet, jeżeli na drogach jest jeszcze sucho, to przy niskich temperaturach opony letnie działają znacznie gorzej, niż w cieplejsze dni.

Kolejna ważna sprawa to akumulator. Użytkując nasze auto sporadycznie musimy być przygotowani, że jego sprawność również będzie znacznie niższa. Dlatego warto taki akumulator naładować prostownikiem, by nie uległ całkowitemu rozładowaniu. Jeżeli do tego dojdzie, wówczas nie pozostanie nam nic innego, jak kupić nową baterię do naszego samochodu. W przypadku braku prostownika, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe i poprosić kogoś, by z pomocą swojego auta naładował nasz akumulator do poziomu umożlwiającego uruchomienie silnika.

Pozostając w temacie elementów znajdujących się pod maską, warto wymienić także płyn do spryskiwaczy na zimowy. Zwykły letni płyn na pewno zamarznie, co w zimowych warunkach bardzo pogorszy widoczność, a co za tym idzie także bezpieczeństwo.

Choć dzisiaj niewiele osób stosuje wodę destylowaną zamiast płynu chłodniczego, to warto upewnić się, jaką cieczą zalany jest układ chłodniczy w naszym aucie. Dla pewności powinniśmy zlecić jego wymianę na płyn, który nie zamarza w ujemnych temperaturach. W przeciwnym razie, silnik naszego samochodu zostanie uszkodzony (zamarznięta woda znajdująca się kanałach chłodzących doprowadzi do pęknięcia).

Jeżeli podczas zimy szyby w naszym aucie ulegają zaparowaniu, to możemy sprawdzić filtr kabinowy (o ile nasze auto go posiada). Zapchany filtr utrudnia odparowanie wilgoci i obniża sprawność dmuchawy. Jeżeli mimo to, nasze szyby wciąż są zaparowane, możemy wymienić na zimę dywaniki z welurowych na gumowe i regularnie je czyścić z zalegającego na nich śniegu. W ostateczności pozostaje nam zakup pochłaniacza wilgoci.

Ostatnią kwestią jest ubezpieczenie. Poza standardowym OC, warto także zaopatrzyć się w AC lub pakiet assistance. Gdzie można najszybciej ubezpieczyć samochód? Na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ otrzymasz wiążącą ofertę po podaniu zaledwie 2 informacji – numeru rejestracyjnego pojazdu i daty urodzenia jego właściciela. To najszybszy kalkulator OC na rynku. Przekonaj się sam!

 

Więcej informacji z Mazowsza

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2022 rok

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2022 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok. PIT otrzymają emeryci, renciści oraz osoby, które pobrały zasiłki lub inne opodatkowane świadczenie [...]
0 komentarzy
Kalendarium badań ankietowych GUS w 2023 roku

Kalendarium badań ankietowych GUS w 2023 roku

Główny Urząd Statystyczny od wielu lat realizuje na terenie województwa mazowieckiego badania statystyczne za pośrednictwem ankieterów Urzędu Statystycznego w Warszawie. W 2023 r. [...]
0 komentarzy

Weź udział w konkursie i wypromuj swój produkt

Regionalne wypieki, wyroby mięsne, miody czy nalewki domowej roboty – te i inne produkty mogą zgłaszać producenci żywności, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne czy [...]
0 komentarzy
ZUS zaprasza płatników na dzień otwarty

ZUS zaprasza płatników na dzień otwarty

W najbliższą sobotę tj. 28 stycznia 2023 roku warszawskie oddziały ZUS zapraszają płatników składek na sale obsługi klientów, którzy nie mają profilu na [...]
0 komentarzy
Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie - aktywiści recenzują miasto

Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie – aktywiści recenzują miasto

Warszawa przedstawiła propozycję Strefy Czystego Transportu. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego obszar strefy jest stanowczo za mały i nie daje gwarancji, że taka Strefa doprowadzi [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.