Przygotowanie auta do zimy. O czym pamiętać?

Przygotowanie auta do zimy

Zima to pora roku, która wymaga od kierowców szczególnej ostrożności, ale i odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy w trudnych warunkach. Zmiana opon letnich na zimowe to nie wszystko. O czym powinniśmy pamiętać przed wyruszeniem w drogę? Sprawdźcie nasze porady!

Od czego zacząć przygotowując auto do zimy? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwszą rzeczą do zmiany są opony. To jedyny element naszego auta, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią, dlatego tak ważne jest, aby w porę zmienić opony z letnich na zimowe. Na rynku coraz większą popularnością cieszą opony całoroczne. Jeśli jednak twoje auto ma założone letnie opony, to bezwzględnie należałoby je zmienić na zimowe.

I to nie tylko wtedy, gdy spadnie śnieg. Materiał, z którego są wykonane opony letnie twardnieje w temperaturach blisko 0 stopni Celsjusza i niższych. Przez co ryzyko utraty przyczepności znacząco się zwiększa. Dlatego nawet, jeżeli na drogach jest jeszcze sucho, to przy niskich temperaturach opony letnie działają znacznie gorzej, niż w cieplejsze dni.

Kolejna ważna sprawa to akumulator. Użytkując nasze auto sporadycznie musimy być przygotowani, że jego sprawność również będzie znacznie niższa. Dlatego warto taki akumulator naładować prostownikiem, by nie uległ całkowitemu rozładowaniu. Jeżeli do tego dojdzie, wówczas nie pozostanie nam nic innego, jak kupić nową baterię do naszego samochodu. W przypadku braku prostownika, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe i poprosić kogoś, by z pomocą swojego auta naładował nasz akumulator do poziomu umożlwiającego uruchomienie silnika.

Pozostając w temacie elementów znajdujących się pod maską, warto wymienić także płyn do spryskiwaczy na zimowy. Zwykły letni płyn na pewno zamarznie, co w zimowych warunkach bardzo pogorszy widoczność, a co za tym idzie także bezpieczeństwo.

Choć dzisiaj niewiele osób stosuje wodę destylowaną zamiast płynu chłodniczego, to warto upewnić się, jaką cieczą zalany jest układ chłodniczy w naszym aucie. Dla pewności powinniśmy zlecić jego wymianę na płyn, który nie zamarza w ujemnych temperaturach. W przeciwnym razie, silnik naszego samochodu zostanie uszkodzony (zamarznięta woda znajdująca się kanałach chłodzących doprowadzi do pęknięcia).

Jeżeli podczas zimy szyby w naszym aucie ulegają zaparowaniu, to możemy sprawdzić filtr kabinowy (o ile nasze auto go posiada). Zapchany filtr utrudnia odparowanie wilgoci i obniża sprawność dmuchawy. Jeżeli mimo to, nasze szyby wciąż są zaparowane, możemy wymienić na zimę dywaniki z welurowych na gumowe i regularnie je czyścić z zalegającego na nich śniegu. W ostateczności pozostaje nam zakup pochłaniacza wilgoci.

Ostatnią kwestią jest ubezpieczenie. Poza standardowym OC, warto także zaopatrzyć się w AC lub pakiet assistance. Gdzie można najszybciej ubezpieczyć samochód? Na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ otrzymasz wiążącą ofertę po podaniu zaledwie 2 informacji – numeru rejestracyjnego pojazdu i daty urodzenia jego właściciela. To najszybszy kalkulator OC na rynku. Przekonaj się sam!

 

Więcej informacji z Mazowsza

Na Mazowszu prawie 175 mln zł z programu „Dobry Start” trafiło na konta rodziców

Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

W dniach 19-21 września 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego. Eksperci udzielili ponad 220 indywidualnych konsultacji w języku polskim [...]
0 komentarzy

Rozmowa z Joanną Wichą, kandydatką do sejmu z 2. miejsca na liście komitetu Lewica.

O zdrowiu i zbliżających się wyborach rozmawiamy z Joanną Wichą, kandydatką do sejmu z komitetu Lewica. Joanna Wicha kandyduje z 2. miejsca w [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 25 do 29 września planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
  Więcej wiadomości z Mazowsza [su_posts tax_term="12451" order="desc"]

Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości – czy to możliwe?

Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się [...]
0 komentarzy
ZUS: Czternasta emerytura bez wniosku

Zadbaj o kapitał początkowy

Jeżeli pracowałeś przed 1998 rokiem, złóż wniosek o naliczenie kapitału początkowego do ZUS. Jak to zrobić? Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o naliczenie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.