Realne działania Unii Europejskiej w subregionie ostrołęckim

Realne działania Unii Europejskiej w subregionie ostrołęckim

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Fundusze Europejskie zmieniają życie mieszkańców Mazowsza. We wszystkich regionach zrealizowano setki inwestycji, których wspólnym celem była poprawa jakości życia, ochrona środowiska, rozwój przedsiębiorczości, zadbanie o edukację, a także dofinansowanie służby zdrowia. W tym roku będziemy obchodzić 19 rok obecności w Unii Europejskiej, a ostatnie lata to czas szybkiego rozwoju województwa oraz dobrej współpracy beneficjentów z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych, a także z Zarządem Województwa Mazowieckiego. 

 Rola funduszy europejskich w regionie ostrołęckim

 Program regionalny na lata 2014-2020 (RPO WM) był doskonałą okazją do pozyskania środków z UE na realizację inwestycji odpowiadających potrzebom mieszkańców. Skorzystały lokalne samorządy, sektor biznesu, instytucje kultury i nauki oraz placówki służby zdrowia.

Do regionu ostrołęckiego w ramach funduszy europejskich trafiło blisko 640 mln zł. Udało się zrealizować ponad 340 projektów, z czego największe dofinansowanie uzyskały projekty z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną – np. Gmina Myszyniec zrealizowała projekt dotyczący montażu instalacji kolektorów słonecznych oraz zestawów fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych i na budynkach użyteczności publicznej. Takie proekologiczne działania zachowują walory przyrodnicze regionu i redukują ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Czystsze powietrze natomiast wpływa na zdrowie mieszkańców. Rzadziej chorujemy m.in. na choroby płuc, choroby kardiologiczne czy onkologiczne. Istotną korzyścią są także oszczędności w domowych i samorządowych budżetach. Podobne inwestycje zrealizowała np. gmina Somianka, Przasnysz czy Olszewo-Borki.

–  Obecność Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój Mazowsza i jakość życia każdego z nas. Dziś trudno byłoby przejechać przez województwo bez korzystania z dofinansowanych dróg, ścieżek rowerowych lub odwiedzenia miejsc, które rozwinęły swoją ofertę dzięki unijnym inwestycjom – urzędów, szkół, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, czy szpitali. Efekty pomocy z Unii Europejskiej stały się już nieodłącznym elementem naszej codzienności – podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Proekologiczne działania

Dzięki funduszom europejskim udało się przeprowadzić prace termomodernizacyjne w wielu budynkach użyteczności publicznej na regionie ostrołęckim. Mieszkańcy korzystają z docieplonych i wyremontowanych urzędów np. w gminie Wąsewo, szkół podstawowych np. w Czerwonce, gminie Młynarze i Kuninie oraz placówek służby zdrowia np. szpitale w Przasnyszu i w Wyszkowie. Wpływ na ochronę powietrza miały również projekty dotyczące wymiany starych kopciuchów. Mieszkańcy np. gmin Szelków, Boguty-Pianki czy Sypniewo dzięki pomocy z program regionalnego mogli zmienić źródła ogrzewania w swoich domach.

Na duże wsparcie ze środków europejskich mogli liczyć przedsiębiorcy. Realizowane projekty dotyczyły głównie wdrażania innowacyjnych technologii i działań skupionych na rozwoju firmy.

Kolejnym istotnym obszarem wsparcia w regionie ostrołęckim była cyfryzacja. Wdrożone e-usługi w instytucjach publicznych, głównie w placówkach medycznych oraz urzędach ułatwiają życie mieszkańcom każdego dnia. Z nowoczesnych rozwiązań korzystają lekarze oraz pacjenci szpitala w Wyszkowie, Ostrołęce czy Makowie Mazowieckim. Natomiast sprawy urzędowe bez kolejek są w zasięgu mieszkańców gmin Myszyniec, Szelków, a także Powiatu Przasnyskiego. Korzyści to m.in. dostęp do wniosków, deklaracji, pism czy dokumentów w wersji elektronicznej. Ważna jest też oszczędność czasu związana z możliwością załatwienia wielu spraw przez Internet, nowoczesna i sprawniejsza komunikacja.

Fundusze europejskie łączą i integrują mieszkańców

Kompleksowe inwestycje w zakresie mobilności  miejskiej, budowy ścieżek  rowerowych i parkingów „Parkuj i Jedź” mocno zmieniły codzienne życie mieszkańców regionu. Dostępna infrastruktura zachęca do jazdy na rowerze wpływając na zdrowy styl życia. Znacząco poprawiło się bezpieczeństwo kierowców i pieszych, a ekologiczny transport jest funkcjonalny po prostu dla wszystkich. Wprowadzone na przystankach udogodnienia dla pasażerów w postaci Systemu Informacji Pasażerskiej to strzał w dziesiątkę. Jedne z ważniejszych projektów z tego obszaru zrealizowali m.in. miasto Ostrołęka, Wyszków, a także Ostrów Mazowiecka.

Fundusze europejskie wpływają także na bezpieczeństwo mieszkańców regionu ostrołęckiego. Dzięki wsparciu Ochotniczych Straży Pożarnych, do katastrof i wypadków wyjeżdżają nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze. Takie wyposażenie posiada gmina Chorzele, Myszyniec czy Wąsewo. A to jeszcze nie wszystko. Fundusze europejskie pomagają zachować nasze dziedzictwo kulturowe wspierając działania związane z remontami i pracami konserwatorskimi mazowieckich zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie. I tak Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przeszło rewitalizację i w odnowionych wnętrzach organizuje ciekawe wystawy, zajęcia edukacyjne, a także zaprasza do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Remont i wyposażenie sali widowiskowej domu kultury w gminie Brok pozwolił zwiększyć dostępność do kultury wśród mieszkańców gminy.

Wpływ na jakość życia i codziennego funkcjonowania miały niewątpliwie projekty drogowe. W ostrołęckim blisko dziesięć inwestycji drogowych dotyczyły np. przebudowy dróg powiatowych w powiecie makowskim, podniesienia stanu technicznego dróg na terenie powiatu wyszkowskiego i ostrołęckiego, gmina Wyszków może się pochwalić nową obwodnicą śródmiejską. Środki z UE pozwoliły także przebudować drogi wojewódzkie m.in. w Ostrołęce.

Perspektywa finansowa na lata 2014-2020 to także zastrzyk unijnych pieniędzy dla sektora zdrowia. Korzyści dla mieszkańców wymagających hospitalizacji, leczenia specjalistycznego rehabilitacji, diagnostyki są nie do przecenienia. Szpitale w Ostrołęce, Wyszkowie, w Przasnyszu czy w Makowie Mazowieckim zakupiły nowoczesny sprzęt medyczny, na oddziałach odbywały się remonty. Poprawiła się także dostępność oraz poziom leczenia pacjentów. Powstały specjalistyczne oddziały np. kardiologiczne, onkologiczne, rehabilitacyjne, stając się miejscami nowoczesnymi, profesjonalnymi i co ważne, przyjaznymi pacjentom w trudnym czasie hospitalizacji i blisko miejsca zamieszkania.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Mazowsze liderem innowacji!

Mazowsze liderem innowacji!

Województwo mazowieckie liderem Barometru Innowacyjności! Mazowsze uzyskało bardzo wysoki poziom we wszystkich analizowanych kategoriach. Zasoby ludzkie, innowacyjność przedsiębiorstw, działalność badawczo-rozwojowa czy rozwój gospodarczy [...]
0 komentarzy
Rower rządzi!

Rower rządzi!

Spełnia zarówno funkcje robocze, jak i rekreacyjne – niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku użytkownika. Jeździmy jednośladem do szkoły, na uczelnię i do [...]
0 komentarzy
Zachorowałeś gdy twoja umowa o pracę wygasła? Dowiedz się co ci przysługuje.

Zachorowałeś gdy twoja umowa o pracę wygasła? Dowiedz się co ci przysługuje.

Rozchorowałeś się w momencie, gdy twoja umowa o pracę wygasła? Masz prawo do płatnego chorobowego, jeśli dostałeś eZLA wciągu 14 dni po ustaniu [...]
0 komentarzy
Ruszył nabór wniosków „Dobry Start”

Ruszył nabór wniosków „Dobry Start”

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”.  Program to inwestycja w [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 10 do 20 lipca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.