Ruszył nabór do IV edycji konkursu ?Lekcje o Mazowszu?

Jak uczyć młodzież o regionie? Sposobów na poznawanie Mazowsza jest wiele, ale podstawą ciekawych lekcji jest zawsze dobry scenariusz. Samorząd Mazowsza ruszył więc z IV edycją ?Lekcji o Mazowszu?. W tym roku tematem przewodnim są lata 20-te XX w. Nabór potrwa do 23 kwietnia br.

? Mazowieccy nauczyciele już w poprzednich edycjach wykazali się ogromną pomysłowością, przygotowując scenariusze lekcji o regionie. To pokazuje, że dzieci chcą się uczyć, a pedagodzy doskonale wiedzą, jak skutecznie tę wiedzę przekazywać. Dlatego już po raz czwarty zbieramy te najlepsze pomysły, które potem opublikujemy w naszym podręczniku ? podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Budowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych najlepiej rozpocząć wśród najmłodszych. Dlatego samorząd Mazowsza we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizował konkurs ?Lekcje o Mazowszu?. Zadaniem uczestników jest stworzenie ciekawego scenariusza lekcji szkolnej. Tematem przewodnim tej edycji są lata 20-te XX w na Mazowszu.

Ten okres w historii naszego regionu pozostawił wiele śladów w krajobrazie kulturowym i świadomości mieszkańców. Lata 20-te w historii Polski stanowią szczególną wartość, ponieważ wtedy wybudowano struktury państwowości polskiej, ale też broniono zaciekle upragnionej i wyczekiwanej wolności. A jak było na Mazowszu? Co się wtedy wydarzyło w polityce, gospodarce i kulturze? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miast oraz co zostało z tamtych lat, a co bezpowrotnie przeminęło? Odpowiedzią na te pytania mają być właśnie scenariusze zajęć lekcyjnych przygotowane przez pedagogów z całego regionu.

? Najlepsze scenariusze zostaną opublikowano w naszej książce, która trafi do mazowieckich szkół i bibliotek. Pedagodzy będą mogli dzięki naszej publikacji poszukać inspiracji i przeprowadzić ciekawe lekcje oraz zainteresować młodzież historią i tradycją naszego regionu ? podkreśla Izabela Stelmańska z-ca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki UMWM.

Konkurs skierowany jest do nauczycieli i osób związanych z instytucjami oświatowymi i kulturowymi, którzy zajmują się oświatą oraz kulturą na terenie województwa mazowieckiego. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych ? scenariusze dla uczniów w wieku 7-9, 10-14 i 15-18 lat. Przy wyborze najlepszego programu zajęć jury weźmie pod uwagę innowacyjność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod, a także sposób prezentacji. 

Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książki. Co więcej w każdej kategorii przewidziano także nagrody pieniężne ? I miejsce 2,5 tys. zł, II miejsce 1,5 tys. zł, III miejsce 1 tys. zł, a autorzy wyróżnionych scenariuszy otrzymają po 500 zł.

Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć na stronie: https://www.mazovia.pl/kultura-i-turystyka/marketing-terytorialny/lekcje-o-mazowszu/art,12,iv-edycja-konkursu-lekcje-o-mazowszu.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.