Seniorzy w centrum uwagi

Mareccy seniorzy będą zwiedzać Polskę

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora, ale osoby starsze powinny być w centrum uwagi nie tylko w tym dniu. Zwłaszcza w czasie trwającej pandemii. Z jednej strony warto promować ich aktywności, z drugiej ? otoczyć opieką, gdy dla dobra ich zdrowia i życia powinni po prostu zostać w domu.

Proces starzenia się społeczeństw jest widoczny w całej Unii Europejskiej. Z danych GUS wynika, że w Polsce, w tym na Mazowszu nieustająco się pogłębia. W ubiegłym roku tzw. wskaźnik starości demograficznej (określający udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności) dla naszego województwa wyniósł 18,1 proc., podczas gdy rok wcześniej ? 17,7 proc.

Jednocześnie ?senior? coraz częściej brzmi dumnie. Osoby starsze starają się być aktywne, szukać nowych pasji, zdobywać wiedzę. Niekiedy dopiero w jesieni życia realizują odkładane przez lata marzenia. Popularne stały się Uniwersytety III Wieku, kluby seniora oraz inne sposoby integrowania się i realizowania zainteresowań. Bazę takich organizacji można znaleźć na stronie: http://mcps.com.pl/polityka-senioralna/.

? W tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzę seniorom przede wszystkim zdrowia i tego, by jak najdłużej mogli zachować swoją aktywność. Życzę też cierpliwości do przetrwania pandemii ? mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. ? Mam nadzieję, że ci poszukujący nowych zajęć, odnajdą się w organizowanych przez nas internetowych inicjatywach. A tym samotnym, potrzebującym wsparcia posłużą telefony zaufania i inne rodzaje pomocy, na które przeznaczamy środki z budżetu Mazowsza.

Zablokowani przez pandemię

Działania wielu starszych osób ograniczyła najpierw wiosną, a teraz ponownie jesienią pandemia wirusa covid-19. To właśnie ci najbardziej aktywni mocno odczuwają zamknięcie w domach. Nie odbywa się wiele zajęć, w których na co dzień brali udział. Część inicjatyw przeniosła się do przestrzeni internetowej, ale nie wszyscy są w stanie z tego korzystać.

Teraz osoby starsze ? te mniej sprawne, samotne, ale i te dotychczas aktywne ? jeszcze bardziej potrzebują pomocy, by przejść kryzys związany z separacją.

Telefoniczne wsparcie dla seniorów

Na Mazowszu nie brakuje organizacji, które dzięki wsparciu z budżetu województwa, prowadzą nie tylko zajęcia aktywizujące osoby starsze, ale też wsparcie w postaci organizacji wolontariatu czy prowadzeniu telefonów zaufania.

Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku prowadzi w wyznaczonych dniach i godzinach telefon zaufania dla seniorów ?Serce w telefonie? ? tel. 661 407 727. W poniedziałki, środy i czwartki między 11:00 a 14:00 osoby samotne, potrzebujące wsparcia w chorobie lub pomocy w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na rozmowę z innymi seniorami (wolontariuszami), psychologiem lub prawnikiem.

Telefon prowadzony jest w ramach projektu ?Apetyt na Życie ? Aktywni Seniorzy na Mazowszu?, skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy osiągnęli co najmniej 55. rok życia. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach konkursu przeprowadzonego przez MCPS.

Również Fundacja im. Lesława A. Pagi z siedzibą w Warszawie prowadzi telefon zaufania ?Nie jesteś sam?. Bezpłatna infolinia ? tel. 800 171 800 to zdalne wsparcie dla samotnych, niewychodzących z domu seniorów, potrzebujących rozmowy, zwłaszcza w okresie pandemii, która jest dla nich szczególnie trudnym czasem. W sytuacji kryzysu psychicznego seniorzy oraz członkowie ich rodzin mogą również skorzystać z czatu on-line na stronie: https://paga.org.pl/programy/seniorzy-4-0/. Porad psychologicznych udzielają psychoterapeuci m.in. z Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Bezpłatna infolinia czynna jest w poniedziałki w godz. 9.00-14.00 oraz godz. 15.00-19.00, we wtorki ? w godz. 13.00-15.00, w środy ? w godz.12.00-15.00, w czwartki ? w godz. 9.00-17.00 i w piątki ? w godz. 14.00-20.00. Porady dotyczące profilaktyki zdrowia odbywają się we wtorki i środy w godz. 15.00-17.00 i udziela ich m.in. lek. Małgorzata Ponikowska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Telefon prowadzony jest w ramach projektu ?SENIORZY 4.0?, który otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu województwa mazowieckiego (w ramach konkursu przeprowadzonego przez MCPS)

Posiłki dla najbardziej potrzebujących

Z myślą o seniorach i o osobach niesamodzielnych, wymagających obecnie szczególnej troski i opieki, powstał projekt zapewniający im codzienne posiłki. 1400 osób, korzystających z pomocy lokalnych ośrodków pomocy społecznej bądź powiatowych centrów pomocy rodzinie, będzie mogło przez najbliższy miesiąc codziennie liczyć na główny posiłek: zupę i drugie danie oraz owoc.

Taką pomoc otrzymają mieszkańcy 11 powiatów województwa mazowieckiego: białobrzeskiego, kozienickiego, legionowskiego, otwockiego, płockiego i miasta Płock, pruszkowskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sochaczewskiego, węgrowskiego oraz wołomińskiego.

Na ten cel Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przeznaczyło w ramach środków z budżetu województwa kwotę 1,5 mln zł.

V Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego

Od kilku lat seniorzy z Mazowsza mieli okazję dyskutować podczas obraz sejmiku senioralnego. W tym roku w trosce o uczestników wydarzenie to zmieniło formułę i 16 listopada odbędzie się on-line. Będzie bezpłatne i łatwo dostępne (link do spotkania będzie w dniu wydarzenia na stronie: http://mcps.com.pl/informacje-prasowe/v-sejmik-senioralny-wojewodztwa-mazowieckiego-spotkanie-on-line/).

W tym roku głównym tematem są zmiany klimatyczne ? ich przyczyny i skutki, w tym wpływ na jakość życia osób starszych. Nie zabraknie też nawiązania do aktualnego problemu: zagrożeń wirusowych w kontekście zmian klimatu. Wykłady poprowadzą prof. Paweł Rowiński ? wiceprezes PAN, dr hab. Egbert Piasecki ? kierownik Laboratorium Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, oraz Anna Desogus ? z Ambasady Czystej Planety.

Jak co roku, spotkanie adresowane jest do osób starszych z terenu województwa mazowieckiego ? w szczególności do przedstawicieli rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, klubów seniora, instytucji, które statutowo zajmują się działalnością na rzecz środowiska osób starszych, oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W tym roku nie uda im się podyskutować na żywo, ale będą mieli okazję zabrać głos, zadając pytania przez trwający podczas sejmiku czat.

W podobny sposób odbywają się w ostatnich miesiącach bezpłatne wideokonferencje dotyczące powstawania lokalnych rad seniorów ? cykl ?Rada seniorów jako organ wspomagający działalność samorządu terytorialnego?. Adresowane są przede wszystkim do samorządowców ? władz z poziomu powiatów, miast i gmin oraz do przedstawicieli środowisk senioralnych ? m.in. organizacji pozarządowych i uniwersytetów trzeciego wieku.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami angażującymi się na rzecz seniorów prowadzi co roku wiele przedsięwzięć poprawiających jakość życia osób starszych. MCPS służy również pomocą Mazowieckiej Radzie Seniorów, która jest organem konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym Marszałka Województwa Mazowieckiego.

fot: pixybay.com

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o Światowym Dniu Walki z Depresją, startującym pilotażowym programie samorządu [...]
0 komentarzy

Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Kolei Mazowieckich przedłużona!

W związku z pozytywnym odbiorem przez podróżnych promocji aplikacji mobilnej KM Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o jej przedłużeniu do 31 maja 2024 [...]
0 komentarzy
Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Asystent jadący ze starszą osobą do lekarza, gdy rodzina jest w pracy, pan „złota rączka” czy pielęgniarka przyjeżdżająca do domu – to tylko [...]
0 komentarzy
7000 litrów niebezpiecznej substancji w lesie!

7000 litrów niebezpiecznej substancji w lesie!

Kontenery z sześcioma tysiącami litrów nieznanej substancji wyciekającej do gleby znaleziono w lasach w Dąbrówce i kolejny jeden w lesie w Wyszkowie. Spacerowicze [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 27 lutego do 8 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
UWAGA: 27 lutego utrudnienia w ruchu drogowym w centrum Warszawy oraz na DK61 w powiecie legionowskim i na DK92 w okolicach Błonia

UWAGA: 27 lutego utrudnienia w ruchu drogowym w centrum Warszawy oraz na DK61 w powiecie legionowskim i na DK92 w okolicach Błonia

We wtorek 27 lutego należy spodziewać się utrudnień zarówno na drogach krajowych w obrębie powiatów ościennych, jak i miasta st. Warszawy. Na obszarze [...]
0 komentarzy

Strażacy z Warszawy i podwarszawskich powiatów dostaną nowe wozy

188 nowoczesnych wozów strażackich już wkrótce trafi do mazowieckich OSP. Umowy są w trakcie podpisywania. Pomogła Unia Europejska i sejmik Mazowsza. Do ochotniczych [...]
0 komentarzy
ZAGOŚCINIEC: Spotkanie z mieszkańcami w sprawie uchwalenia dokumentów planistycznych

ZAGOŚCINIEC: Spotkanie z mieszkańcami w sprawie uchwalenia dokumentów planistycznych

Mieszkańcy Zagościńca od jesieni 2023 roku akcentują swoje niezadowolenie z proponowanych zmian w dokumentach planistycznych – studium zagospodarowania przestrzennego i Miejscowych Planów Zagospodarowania [...]
0 komentarzy

Nowy wóz dla OSP Wołomin

Ochotnicza Straż Pożarna w Wołominie otrzyma nowy, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, który będzie wyposażony w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania [...]
0 komentarzy
Marki - widowiskowy koncert zespołu Mazowsze

Marki – widowiskowy koncert zespołu Mazowsze

Występ Mazowsza rozpoczął obchody 100-lecia gminy Marki. Podczas jubileuszowego „Kalejdoskopu Barw Polski” wspólnie z artystami i orkiestrą pod batutą dyrygenta Wojciecha Gwiszcza mieszkańcy [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.