Serce Radzymina bije ponownie

Tydzień temu, w czwartek 29 listopada, starosta wołomiński, Maciej Urmanowski odkupił Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie od prywatnych właścicieli. Zakończył się tym samym czas niepewności dla szkoły, który trwał wiele miesięcy.

Zakończyły się problemy własnościowe z gruntem i budynkiem Technikum Terenów Zieleni w Radzyminie z którymi przyszło się zmierzyć nowemu staroście tuż po wyborach w ubiegłym roku. Pierwszy rok urzędowania starosta zakończył w dniu wczorajszym (29 listopada) podpisaniem Aktu Notarialnego, którym starostwo kupiło szkołę wraz z gruntem od właścicieli.

  • Bardzo długo czekaliśmy na ten moment. Jest on dla nas bardzo ważny moment. W tej chwili przyszłość naszej szkoły rysuje sie jasno i wyraziście. Jesteśmy szczęśliwi. Chcę tu w imieniu społeczności szkoły podziękować wszystkim biorącym udział w negocjacjach za takie ich sfinalizowanie ? powiedziała Bożenna Bońska, dyrektor Zespołu Szkół Terenów Zielni w Radzyminie, po podpisaniu Aktu Notarialnego.

Oprócz Aktu Notarialnego tego dnia podpisano również porozumienie pomiędzy stronami dotyczące użyczenia pozostałej części terenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania szkoły.

  • – Te dokumenty, jakie dziś podpisaliśmy, to zabezpieczenie bytu szkoły na długi czas. W tej chwili kupiliśmy około 7 500 m2 gruntu wraz z budynkami szkoły za kwotę ok. 2 milionów złotych, to moim zdaniem korzystna kwota. Dalszą część, która jest niezbędna dla funkcjonowaniu szkoły będziemy mieli na pewien czas w użyczeniu w tym czasie będziemy przygotowywali się do dalszej części transakcji ? mówi Maciej Urmanowski, starosta wołomiński.

Obie strony nie kryły, że negocjacje były trudne. Trwały od listopada 2006 roku. ? Z problemem przyszło nam się zmierzyć tuż po wyborze nowego zarządu powiatu. To świadczy o trudności tych negocjacji. Trwały one dokładnie 12 miesięcy. W tym czasie odbywały się właściwie bez przerwy ? podkreśla starosta.

Zarówno władze Gminy Radzymin jak i starostwo uznały sprawę za priorytetową. Stan negocjacji bacznie obserwowali również mieszkańcy. – Część serca Radzymina powraca ? napisał na naszym forum internetowym, jeden z Czytelników, po opublikowaniu informacji o zakupie szkoły. Nic więc dziwnego, że po podpisaniu Aktu Notarialnego i porozumień nie kryto zadowolenia. – To dla nas bardzo prestiżowa szkoła z bogatą tradycją i historią. Jest wizerunkiem Radzymina. To pierwsza szkoła tego typu w Polsce i bardzo nam zależy na jej istnieniu i mocnym uwarunkowaniu prawnym. Aby wesprzeć organ prowadzący jakim jest tu Starostwo Powiatu, Rada Miejska i Burmistrz Radzymina ? wsparliśmy uchwałą Rady chęć wykupu części nieruchomości, którą chcemy przeznaczyć w dzierżawę na czas istnienia szkoły ? mówi burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski

Również właściciel od których powiat kupił nieruchomość, twierdzą, że dobro szkoły leży im na sercu. – My jesteśmy stąd. Szkole nigdy nie groziła likwidacja ? usłyszeliśmy od jednej z osób biorących udział w transakcji.

  • Najbardziej jednak zależy na przekształceniu pozostałych terenów. Teraz zostało tak to wszystko opisane w porozumieniach, że być może z czasem do tego dojdzie. Na pewno będzie tam budownictwo nie wiadomo jeszcze czy mieszkaniowe czy usługi turystyczne ? skomentował wydarzenie jeden z byłych już właścicieli budynku szkoły.Sprawa będzie miała dalszy ciąg, gdyż sąsiednia działka będzie jeszcze tematem rozmów i negocjacji. Dziś nie wiadomo jeszcze czy zostanie ona zakupiona przez Starostwo czy przez Gminę Radzymin. Wiadomo jednak, że przez najbliższy czas będzie szkole użyczona.
  • Teresa Urbanowska