Sołectwo Roszczep laureatem konkursu na „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”!

Sołectwo Roszczep laureatem konkursu na „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”!

Sołectwo Roszczep zostało laureatem konkursu na „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”! Samorząd Województwa Mazowieckiego i Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich od wielu lat dostrzegają w sołectwach siłę napędową społeczności lokalnych, a w tym roku docenili miejscowość Roszczep.

Roszczep jest jedną z mniejszych miejscowości w  gminie Klembów i położony jest w bardzo bliskim sąsiedztwie trasy ekspresowej S8, co przyczynia się do rozwoju tej miejscowości. W ostatnich latach zrealizowano tam wiele inwestycji, takich jak: budowa sieci wodociągowej, budowa chodnika łączącego Roszczep i Wolę Rasztowską przy drodze wojewódzkiej nr 636, modernizacja i termomodernizacja budynku strażnicy OSP, remont i utworzenie Świetlicy, czy przebudowa skrzyżowania na drodze wojewódzkiej nr 636.

Z ciekawostek dotyczących miejscowości Roszczep: we wsi realizowane były zdjęcia do dwóch polskich komedii: Kogel-mogel (1988) oraz Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989), gdzie wieś nosiła nazwę Grabowo.

Na jej terenie swoją siedzibę ma Ochotnicza Straż Pożarna, która wielokrotnie wygrywała Gminne Zawody Pożarnicze, a na szczeblu powiatowym również odnosiła sukcesy. Aktywnie w życiu lokalnej społeczności uczestniczy również Koło Gospodyń Wiejskich, którego członkinią jest p. Halina Adamska.

Pani Halina jest sołtyską wsi nieprzerwanie od 1998 roku. Dodatkowo pełni funkcję radnej Gminy Klembów od 1999 r. (z przerwą w latach 2010-2014) do dnia dzisiejszego. Obie te funkcje są wypadkową charakteru Pani Haliny, która sama o sobie mówi, że od samego początku swojej działalności chciała być blisko ludzi. Mimo, iż p. Halina jest już na emeryturze, to nie przeszkadza jej to być zaangażowaną w rozwój zarówno swojej miejscowości, ale również całej gminy. Dzięki swojej rodzinie i ich wyrozumiałości, zrozumieniu i cierpliwości nadal ma dużo energii i czasu, aby spełniać swoją misję – misję pomagania. Nie lekceważy żadnej prośby swoich mieszkańców, a jej telefon ma każdy i wie, że może zadzwonić do swojej sołtyski i radnej praktycznie o każdej porze.

W 2011 roku p. Halina założyła stowarzyszenie „Przyszłość Roszczepu” i to właśnie dzięki konkursom dla organizacji pozarządowych w Gminie Klembów, sponsorom i zaangażowaniu mieszkańców oraz druhów z OSP Roszczep wspólnymi siłami organizują dzień dziecka, mikołajki, turnieje piłki plażowej, zawody wędkarskie, kino na świeżym powietrzu, czy rajdy rowerowe. Oczywiście sama praca pani Haliny to by było za mało, dlatego bardzo ważna w tym wszystkim jest pomoc i zaangażowanie mieszkańców.

piknik z okazji dnia dziecka

Dzięki wielkiej determinacji mieszkańców zostało „znalezione” miejsce na plac zabaw. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy wspólnie zbudowali ich miejsce na ziemi. Miejsce, które stało się punktem spotkań, relaksu oraz wzajemnych rozmów. Ludzie ofiarowali drzewo na ławki, stoły, ogrodzenie, altankę, a co najważniejsze sami włączyli się w zbudowanie placu zabaw wykorzystując do tego swoje prywatne środki finansowe oraz rzeczowe. Wspólnymi siłami wyposażyli plac zabaw w zieleń oraz zabawki. Pozyskali również środki , które przeznaczyli na siłownię zewnętrzną i zjazd linowy. Porządki na placu zabaw odbywają się z kolei kilka razy w roku. Są to takie czynności, jak grabienie, koszenie trawy, pielenie zielska, malowanie ławek, czy naprawa zabawek. Wszystkie prace wykonują mieszkańcy. Dodatkowo, tuż przy placu zabaw znajduje się staw, który dzięki ciągłej pracy mieszkańców jest pięknie zadbany. Przy stawie wybudowano z własnych środków niewielkie molo, które umożliwia przeprowadzanie zawodów wędkarskich.

plac zabaw w Roszczepie

Dzięki zaangażowaniu pań z KGW oraz stowarzyszenia „Przyszłość Roszczepu”, co roku na dożynkach gminnych wystawiają stoisko z ciastami, a zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczają na najpotrzebniejsze w sołectwie sprawy takie, jak m.in. oczyszczenie stawu. Bardzo ważnym działaniem, który promuje działalność sołectwa na rynku lokalnym gminnym, ale również powiatowym jest działalność właśnie KGW, które pielęgnuje tradycję wspólnego wicia wieńców dożynkowych. Panie wielokrotnie zostały nagradzane podczas dożynek diecezjalnych i gminnych oraz otrzymywały wyróżnienia podczas dożynek powiatowych.

Wicie palm

Dzięki zaangażowaniu członkiń KGW oraz Stowarzyszenia i współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, co roku organizowany jest konkurs na najładniejszą palmę. W konkursie biorą udział mieszkańcy praktycznie każdej grupy wiekowej, a co najważniejsze to aktywnie uczestniczy w nim młodzież. Jest to bardzo ważne, aby takie tradycje były podtrzymywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Miejscowość Roszczep pięknieje z każdym rokiem, dzięki inwestycjom oraz zaangażowaniu mieszkańców w utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Jak mawiają mieszkańcy – „pracy się nie boimy” i planują kolejne inwestycje ze środków budżetu sołeckiego, takie jak: projekt budowy układu drogowego ulic: Aleja Spacerowa, Plażowa oraz budowa oświetlenia ulicznego przy drodze wojewódzkiej między Roszczepem a Wolą Rasztowską.

Na Dożynkach Województwa Mazowieckiego Lelis 2022 Komisja konkursowa nagrodziła laureatów tegorocznego konkursu na „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”! Symboliczne czeki wręczali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Członek Zarządu Janina Ewa Orzełowska, Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł i Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik. Jeden z czeków trafił właśnie w ręce p. Haliny, której Sołectwo zajęło V miejsce i otrzymało nagrodę w wysokości 4 000,00 zł. Serdecznie gratulujemy i jesteśmy przekonani, że to napędzi mieszkańców do dalszego działania na rzecz swojej miejscowości.

 

Więcej informacji z Gminy Klembów

Gminny Program Dotacji do Budowy Przydomowych Oczyszczalni

Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni ścieków w Klembowie

Wójt Gminy Klembów na podstawie Zarządzenia Nr 0050.115.2022 z dnia 15 listopada 2022 r. ogłasza nabór wniosków w ramach programu udzielania dotacji celowej [...]
0 komentarzy
Program Czyste Powietrze - jak prawidłowo rozliczyć dotację

Punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste powietrze” w Klembowie

Działalność wznowił punkt informacyjny w ramach programu „Czyste powietrze”, który znajduje się w Klembowie, przy ul. Gen. Fr. Żymirskiego 1A (budynek przy stacji [...]
0 komentarzy
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Klembów

 Obchody Święta Niepodległości 11. Listopada odbędą się na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobczynie, przy ul. Willowej 2.  Początek obchodów został zaplanowany na [...]
0 komentarzy
Marki - złóż wniosek o węgiel po preferencyjnej cenie

Ważna informacja o sprzedaży węgla przez Gminę Klembów

Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Z uwagi na duże zainteresowanie możliwością zakupu tańszego węgla za [...]
0 komentarzy

Gmina Klembów Liderem Inwestycji 2019–2021 na terenie powiatu wołomińskiego

Według najnowszego rankingu pisma „Pismo Wspólnota” Gmina Klembów jest #LIDEREM #INWESTYCJI #2021 na terenie powiatu wołomińskiego! Metoda rankingu jest niemal identyczna jak w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.