Spotkanie z historią

W dniach 7-8 września w Kobyłce przy ul. Ks. Marmo 13 (teren Ochotniczej Straży Pożarnej) odbędzie się impreza historyczna ?Spotkanie z historią?.

Organizatorami pikniku jest Stowarzyszenie ?Sarmacja? oraz Nadworna Chorągiew Dragońska Zygmunta Fredry, którą tworzy grupa pasjonatów historii, odtwarzająca wojska z okresu XVII wieku. Jako grupa rekonstrukcji historycznej od kilku lat uczestniczymy w licznych wydarzeniach nie tylko na terenie Polski ale również za granicą m. in. Holandii, Rosji, Węgrzech. W zeszłym roku postanowiliśmy, że nadszedł już czas na zorganizowanie własnej imprezy, co okazało się doskonałym pomysłem.

kobylka2012_10

?Spotkanie z historią? odniosło sukces i sprawiło nam dużo satysfakcji. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować drugą edycję pikniku i mamy nadzieję, że wpiszę się on na stałe w kalendarz okolicznych imprez. ?Spotkanie z historią? ma na celu przybliżenie historii wojskowości począwszy od starożytności po czasy współczesne. Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku impreza będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony okolicznych mieszkańców oraz grup rekonstrukcyjnych, których w tym roku będziemy gościć jeszcze więcej.

Pierwszy dzień pikniku poprzedzi parada starych samochodów i motocykli, które o godzinie 11.30 wyruszą z ulicy Ks. Marmo na trasę Zlotu Pojazdów Zabytkowych ?Kobyłka-Wołomin?. O godzinie 14.00 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie pikniku oraz prezentacja grup rekonstruujących wojska od starożytności do czasów współczesnych.

Podobnie jak w ubiegłym roku, rekonstruktorzy chętnie zaproszą do obozu, pokażą broń i wyposażenie oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Tego dnia będzie można wziąć udział w grach i zabawach plebejskich, obejrzeć pokaz szermierczy, pokaz Legionów Rzymskich oraz potyczkę wojsk z okresu potopu szwedzkiego. Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy będzie wieczorny przemarsz rekonstruktorów ulicami miasta. Drugiego dnia już od godziny 10.00 zapraszamy na opowieści o życiu obozowym w poszczególnych epokach. Dla zwiedzających przygotowaliśmy także m.in. pokaz artyleryjski, warsztaty tańca barokowego oraz egzecerunki wojsk z okresu XVII wieku z udziałem publiczności.

?Spotkanie z historią? jest również okazją do poznania codziennego życia w minionych czasach. Na terenie pikniku będą odbywały się pokazy związane z dawnymi zawodami m.in. wyrób ceramiki oraz historyczne metody połowu ryb. Przygotowaliśmy również liczne atrakcje dla dzieci ? kącik zabaw dla najmłodszych, historyczne kolorowanki, krzyżówki oraz gry i zabawy. W niedzielę będzie można spróbować swoich sił w jeździe konnej na kucyku.

?Spotkanie z historią? to nie tylko widowiskowe pokazy, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, w której każdy może aktywnie uczestniczyć.

Więcej informacji oraz szczegółowy plan imprezy na stronie: www.spotkaniezhistoria.strefa.pl