Dzięki zgłoszeniu świadka policjanci z ciechanowskiej drogówki zatrzymali kierującego skodą, który wsiadł za kierownicę, mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jego auto zostało zabezpieczone na poczet przyszłej kary. Za popełnione przestępstwa 43-latkowi grozi do 5 lat więzienia.
W miniony czwartek (13.02) kilka minut po północy dyżurny ciechanowski otrzymał zgłoszenie o kierowcy skody, które może być pijany. Zgłaszający wskazał rejon, w którym widział auto. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Mundurowi zauważyli skodę na ul. Wiklinowej w Ciechanowie. Zatrzymali kierującego do kontroli. Badanie stanu trzeźwości 43-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna nie pierwszy raz wsiadł za kierownicę po alkoholu. 43-latek ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Ciechanowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Skoda została zabezpieczona na parkingu strzeżonym na poczet przyszłej kary.
Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i pomimo aktywnego sądowego zakazu. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia. O dalszym losie 43-latka zadecyduje sąd, który podejmie decyzję o wysokości kary i ewentualnym przepadku mienia.
Przypominamy, że od 14 marca 2024 r. obowiązują zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w przypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy: zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających; nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący: był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem; znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie
Więcej wiadomości z Mazowsza

Wypadek na ulicy Wąskiej w Wołominie – jedna osoba poszkodowana

Pożar samochodu osobowego w Ossowie

Z jednego Opla ukradł radio, w drugim uciął sobie drzemkę

Na terenie objętym pożarem traw znaleziono zwłoki 80-letniej kobiety

W razie odmowy miał zostać wywieziony do lasu – areszt za wymuszenie rozbójnicze

Z Dubaju prosto w ręce śródmiejskich policjantów

Pożar busa w Markach – spłonęły luksusowe rowery warte kilkadziesiąt tysięcy złotych

Omyłkowo wjechał na „koronę” KSP, miał 3 promile, został zatrzymany

Kryminalni rozbili grupę włamywaczy

Policjanci z drogówki zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców

Niebezpieczny incydent na trasie S8 – pożar koła z ciężarówki sparaliżował ruch

Dozór dla sprawcy podpalenia obory, na skutek którego spłonęły 3 krowy

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy. Miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie

Trzymał kanister z benzyną i groził podpaleniem
