Teresa Urbanowska: Dlaczego warto wiedzieć co znaczą zmiany w studium?

Teresa Urbanowska: Klimaty nie tylko świąteczne

We wtorek 24 października od- było się wyjazdowe posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Gminnych Rady Miejskiej w Wołominie. Tematem posiedzenia był projekt zmiany Studium w Zagościńcu. Przed spotkaniem w szkolnej Sali sportowej członkowie komisji udali się na wizję lokalną oglądając tą część Zagościńca, której proponowane zmiany mają dotyczyć.

Na posiedzenie Komisji licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Zagościńca i zainteresowani proponowanymi zmianami właściciele terenów objętych omawianym dokumentem planistycznym, ale również z sąsiedztwa.

Tematy związane z dokumentami planistycznymi w ostatnim czasie coraz częściej stanowią ważny aspekt życia społecznego. Zarówno mieszkańcy naszych małych ojczyzn jak również właściciele gruntów położonych na konkretnym terenie chcą wiedzieć o planach jakie mają jednostki samorządu terytorialnego (gminy) w stosunku do ich miejsca zamieszkania. Coraz częściej wyrażają sprzeciw wobec planów włodarzy, zarzucając im nie skuteczną dystrybucję informacji.

Od wielu tygodni obserwujemy niezadowolenie mieszkańców i posiadaczy terenów w miejscowości Zagościniec w Gminie Wołomin, których własności znalazły się w przygotowanej przez wołomiński magistrat propozycji zmian do Studium.
Mieszkańcy wykazują ogromne zainteresowanie powstającym dokumentem. Toczą się dyskusje na lokalnych formach internetowych jak również na FB-kowych grupach. Odbywają się spotkania zainicjowane przez lokalne środowiska. Dyskusja przeniosła się również do przestrzeni rzeczywistej.
Odbyło się duże spotkanie mieszkańców z władzami miasta, podczas którego emocje często sięgały zenitu.

Zarówno radni, jak również bur- mistrz Wołomina Elżbieta Radwan, złożyli zgodnie obietnicę, że nie uczynią niczego, co będzie sprzeczne z oczekiwaniem mieszkańców i właścicieli terenów. Nie przekonało to jednak mieszkańców, którzy nadal prowadzą konsultacje pomiędzy sobą ale gremialnie uczestniczą również w spotkaniach z władzami samorządowymi Wołomina.

Czy ostatnie z nich skutecznie ostudziło emocje? Czy władze miasta dotrzymają złożonych obietnic? Czy wyjaśniono wszystkie wątpliwości?

Pytań rodzi się wiele, lecz często pada stwierdzenie takie, jakie usłyszałam w rozmowie po spotkaniu od jednej z mieszkanek, która stwierdziła:

– Zamiast odpowiedzi, na które liczyłam, mam jeszcze większy mętlik. Ciekawi mnie, jakie refleksje w tej sprawie, mają osoby decyzyjne. Tezy publikowane na oficjalnych publikatorach miasta w formie oświadczenia spotkały się z ostrą krytyką osób uczestniczących w spotkaniach i nie wróżą spokoju w najbliższej przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania o co pytali mieszkańcy i jakie informacje zostały im przekazane w odpowiedzi. Warto zapoznać się z toczącą się dyskusją bowiem wiele kwestii, które zostały poruszone podczas tego spotkania, dotyczy wszystkich właścicieli, nie tylko tych posiadających swoje własności w Zagościńcu. Warto też śledzić ogłoszenia gminne o planowanych wyłożeniach dokumentów planistycznych bez względu czy jest się mieszkańcem Zagościńca, Dąbrówki, Radzymina czy Klembowa. Lepiej wiedzieć wcześniej niż obudzić się w chwili, gdy minie termin zamykający możliwości zgłaszania wniosków i uwag. Z całego serca wszystkich Państwa do tego zachęcam

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o Światowym Dniu Walki z Depresją, startującym pilotażowym programie samorządu [...]
0 komentarzy

Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Kolei Mazowieckich przedłużona!

W związku z pozytywnym odbiorem przez podróżnych promocji aplikacji mobilnej KM Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o jej przedłużeniu do 31 maja 2024 [...]
0 komentarzy
Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Asystent jadący ze starszą osobą do lekarza, gdy rodzina jest w pracy, pan „złota rączka” czy pielęgniarka przyjeżdżająca do domu – to tylko [...]
0 komentarzy
7000 litrów niebezpiecznej substancji w lesie!

7000 litrów niebezpiecznej substancji w lesie!

Kontenery z sześcioma tysiącami litrów nieznanej substancji wyciekającej do gleby znaleziono w lasach w Dąbrówce i kolejny jeden w lesie w Wyszkowie. Spacerowicze [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 27 lutego do 8 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.