Teresa Urbanowska: Dlaczego warto wiedzieć co znaczą zmiany w studium?

Teresa Urbanowska: Klimaty nie tylko świąteczne

We wtorek 24 października od- było się wyjazdowe posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Gminnych Rady Miejskiej w Wołominie. Tematem posiedzenia był projekt zmiany Studium w Zagościńcu. Przed spotkaniem w szkolnej Sali sportowej członkowie komisji udali się na wizję lokalną oglądając tą część Zagościńca, której proponowane zmiany mają dotyczyć.

Na posiedzenie Komisji licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Zagościńca i zainteresowani proponowanymi zmianami właściciele terenów objętych omawianym dokumentem planistycznym, ale również z sąsiedztwa.

Tematy związane z dokumentami planistycznymi w ostatnim czasie coraz częściej stanowią ważny aspekt życia społecznego. Zarówno mieszkańcy naszych małych ojczyzn jak również właściciele gruntów położonych na konkretnym terenie chcą wiedzieć o planach jakie mają jednostki samorządu terytorialnego (gminy) w stosunku do ich miejsca zamieszkania. Coraz częściej wyrażają sprzeciw wobec planów włodarzy, zarzucając im nie skuteczną dystrybucję informacji.

Od wielu tygodni obserwujemy niezadowolenie mieszkańców i posiadaczy terenów w miejscowości Zagościniec w Gminie Wołomin, których własności znalazły się w przygotowanej przez wołomiński magistrat propozycji zmian do Studium.
Mieszkańcy wykazują ogromne zainteresowanie powstającym dokumentem. Toczą się dyskusje na lokalnych formach internetowych jak również na FB-kowych grupach. Odbywają się spotkania zainicjowane przez lokalne środowiska. Dyskusja przeniosła się również do przestrzeni rzeczywistej.
Odbyło się duże spotkanie mieszkańców z władzami miasta, podczas którego emocje często sięgały zenitu.

Zarówno radni, jak również bur- mistrz Wołomina Elżbieta Radwan, złożyli zgodnie obietnicę, że nie uczynią niczego, co będzie sprzeczne z oczekiwaniem mieszkańców i właścicieli terenów. Nie przekonało to jednak mieszkańców, którzy nadal prowadzą konsultacje pomiędzy sobą ale gremialnie uczestniczą również w spotkaniach z władzami samorządowymi Wołomina.

Czy ostatnie z nich skutecznie ostudziło emocje? Czy władze miasta dotrzymają złożonych obietnic? Czy wyjaśniono wszystkie wątpliwości?

Pytań rodzi się wiele, lecz często pada stwierdzenie takie, jakie usłyszałam w rozmowie po spotkaniu od jednej z mieszkanek, która stwierdziła:

– Zamiast odpowiedzi, na które liczyłam, mam jeszcze większy mętlik. Ciekawi mnie, jakie refleksje w tej sprawie, mają osoby decyzyjne. Tezy publikowane na oficjalnych publikatorach miasta w formie oświadczenia spotkały się z ostrą krytyką osób uczestniczących w spotkaniach i nie wróżą spokoju w najbliższej przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania o co pytali mieszkańcy i jakie informacje zostały im przekazane w odpowiedzi. Warto zapoznać się z toczącą się dyskusją bowiem wiele kwestii, które zostały poruszone podczas tego spotkania, dotyczy wszystkich właścicieli, nie tylko tych posiadających swoje własności w Zagościńcu. Warto też śledzić ogłoszenia gminne o planowanych wyłożeniach dokumentów planistycznych bez względu czy jest się mieszkańcem Zagościńca, Dąbrówki, Radzymina czy Klembowa. Lepiej wiedzieć wcześniej niż obudzić się w chwili, gdy minie termin zamykający możliwości zgłaszania wniosków i uwag. Z całego serca wszystkich Państwa do tego zachęcam

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Radni województwa przyznali blisko 46 mln zł szpitalom, instytucjom kultury i szkołom

Radni województwa przyznali blisko 46 mln zł szpitalom, instytucjom kultury i szkołom

Podczas dzisiejszej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu dodatkowych środków szpitalom, instytucjom kultury i szkołom. Blisko 46 mln zł zostanie przeznaczonych [...]
0 komentarzy

„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia

Termin zgłoszeń do konkursu „Startuj z Mazowsza” został przedłużony do 31 lipca. Warto skorzystać z dodatkowego czasu i zaprezentować swój startup, bo pula [...]
0 komentarzy
Nadciągają silne burze: możliwy grad o średnicy 3-4 cm

Nadciągają silne burze: możliwy grad o średnicy 3-4 cm

Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi burzami, które mają nawiedzić Mazowsze we wtorek od godziny 14:00 do środy do godziny 3:00. Po dokładnej analizie wydano [...]
0 komentarzy

Bliskie spotkanie z drzewem na DW 631

Pojazd osobowy zjechał z drogi wojewódzkiej 631 w lesie w Markach 14 lipca o godz. 2.50 w nocy. Pora była tak późna, że [...]
0 komentarzy
Zderzenie motocykla i samochodu osobowego

Zderzenie motocykla i samochodu osobowego

15 lipca o godzinie 22:33 do SKKP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Stare Załubice. Jedna osoba poszkodowana. Po przybyciu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.