Teresa Urbanowska: Emerytura i co dalej?

teresa

Jestem z rocznika wyżu demograficznego. Było nas zawsze „za dużo”. Dużo w szkołach, dużo w przedszkolach, dużo młodych małżeństw, a teraz zaczyna być dużo, coraz więcej – nas emerytów, z których nie każdy ma pomysł na to jak spędzać czas na emeryturze.
Choć z perspektywy osób, którym wizja emerytury wydaje się być odległą nie ma nic prostszego niż emerytura – bo przecież jest tyle książek do przeczytania, tyle wycieczek do odbycia, tyle odwiedzin, tyle zaległości… i przychodzi wreszcie ten upragniony dzień i czas, z którym niektórzy radzą sobie świetnie, bowiem mają od dawna przygotowany szczegółowy plan dyżurów przy wnukach, czasem przy rodzicach. Na ich emeryturę i w miarę sprawny jeszcze organizm, czekało kilka pokoleń krewnych  potrzebujących wsparcia – w tych przypadkach na nudę nie ma czasu. Pracę zawodową zastąpiły obowiązki rodzinne. Powtarzają więc często, że nie sądzili, iż na emeryturze będą mieli mniej czasu niż przed nią.
Inaczej emerytura wygląda u osób samotnych lub u tych, których najbliżsi mieszkają daleko – gdzieś w Polsce lub za granicą. Bywało, że powroty z pracy do pustego domu, a częściej mieszkania były trudne. Na emeryturze – po pierwszych dniach euforii, samotne dni zaczynają być dokuczliwe. Toczące się wokół życie coraz bardziej wypycha ich na boczny tor. Na margines. Znajomi z pracy, po kilku miesiącach, nie mają czasu nawet na telefoniczne rozmowy. Często pomysłu, co zrobić z nadmiarem czasu po prostu BRAK, chociaż możliwości i ofert ze strony instytucji i organizacji przybywa. Są Kluby Seniora, są Uniwersytety III Wieku, są Domy Dziennego Pobytu, ale są też różne sekcje proponowane przez biblioteki, domy kultury, środowiska kościelne. Oferta, w zależności od miejsca, w którym mieszkamy, jest bardzo szeroka i wydawać by się mogło, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego
W czym wiec problem? Trudno o jednoznaczną  diagnozę, jedną z przyczyn jest zarzucenie pielęgnacji własnych pasji i zdolności.
A szkoda, bo senior z pasją może dać od siebie bardzo wiele innym. Senior z pasją ma szansę na to, aby jego emerytura była  pięknie przeżytym etapem życia. Senior z pasją ma większe szanse na nowe przyjaźnie i na wyższy komfort życia.
Warto o tym pomyśleć zanim emerytura stanie się rzeczywistością.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.