Wiatr, wypadek, ogień, woda ? strażak zawsze rękę poda

W dniu 24 marca zakończony został powiatowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: ?Wiatr, wypadek, ogień, woda ? strażak zawsze rękę poda?.

Celem konkursu organizowanego przez Komendę Główną PSP jest zainteresowanie młodzieży oraz dzieci tematem bezpieczeństwa. Organizatorom zależało na tym aby dzieci zdawały sobie sprawę z istnienia różnego rodzaju niebezpieczeństw oraz aby mogły ich umiejętnie unikać a kiedy zajdzie taka potrzeba potrafiły sobie poradzić w sytuacji zagrożenia.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ma również promować działalność służb ratowniczych. Oczywiście w głównej mierze rozchodzi się tu o straż pożarną, która wyjeżdża do wszelkiego rodzaju wezwań dotyczących wypadków drogowych, pożarów czy klęsk żywiołowych.

W konkursie mogły wziąć udział osoby w przedziale wiekowym 6 ? 16 lat. Konkurs odbywał w czterech kategoriach, młodsza 6 ? 8 lat, średnia 9 ? 12 lat, starsza 13 ? 16 lat, oraz uczniowie niepełnosprawni. W pierwszym etapie konkursu, na szczeblu gminnym z każdej z biorących udziału w konkursie gmin zostało wyłonionych po jednej pracy ze wszystkich kategorii. Prace musiały być wykonane na formacie od A4 do A2. Technika ich wykonania była dowolna co spowodowało, że w drugim etapie jury miało do podjęcia trudną decyzją. Na stół naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego, który był przewodniczącym komisji trafiły kolaże. Prace zrobione farbami, kredkami, ołówkiem, wyklejane a nawet znalazły się i takie, które zostały wykonana przy użyciu plasteliny czy makaronu.

Ostatecznie komisja podjęła decyzję, że do wojewódzkiej części konkursu przejdą prace Jakuba Kalinowskiego (Gmina Poświętne, kat. 6 ? 8 lat), Laury Lisowskiej (Gmina Kobyłka, kat. 9 ? 12 lat) oraz Angeliki Kielak (Gmina Radzymin, kat. 13 -16 lat). W czwartej grupie wyróżnione zostały dwie prace, których autorzy zostaną uhonorowani nagrodami. Wojewódzki etap konkursu zakończy się 30 kwietnia.

Rafał Skonieczny