Więcej rowerów i mniej samochodów? O co należy zadbać w przestrzeni publicznej?

Więcej rowerów i mniej samochodów? O co należy zadbać w przestrzeni publicznej?

Jazda na rowerze to nie tylko aktywność zarezerwowana dla zapalonych sportowców. Jednoślad jest coraz częściej wybierany przez osoby szukające wygodnego i ekologicznego środka transportu. Dzięki niemu można wygodnie przemieszczać się po zatłoczonych miastach i przy okazji zadbać o swoją kondycję i środowisko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej miast zapewnia liczne udogodnienia podróżującym rowerem. Sprawdź, co można zrobić w przestrzeni publicznej, by ruch rowerowy dalej się rozwijał.

Zdrowie i wygoda – jakie są zalety podróżowania rowerem?

Podróżowanie rowerem niesie liczne korzyści. Własny jednoślad umożliwia szybkie przemieszczenia się po zatłoczonych miastach. Dzięki niemu w godzinach szczytu nie trzeba spędzać nawet kilkudziesięciu minut w korkach. Nie ma również problemu z szukaniem wolnych miejsc parkingowych. Na krótkim dystansie jednośladem można więc często dotrzeć do pracy szybciej niż autem. Rower daje też znacznie większą elastyczność podróżowania niż samochód czy komunikacja miejska. Umożliwia jazdę w dogodnym dla siebie tempie – w zależności od własnych preferencji i potrzeb.

Przemieszczanie się rowerem pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Jazda własnym rowerem prawie nic nie kosztuje. Jego użytkownik nie musi martwić się rosnącymi cenami paliw ani kosztownymi naprawami – zwykle wystarczy serwisowanie jednośladu raz w roku.

Podróż rowerem to też dodatkowa porcja ruchu, która może korzystnie wpłynąć na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie psychiczne. Przemieszczanie się rowerem z powodzeniem zastąpi codzienny trening. Pomoże poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie, wyrzeźbić sylwetkę czy pozbyć się stresu. Prozdrowotne zalety jazdy jednośladem szczególnie docenią więc pracownicy biurowi spędzający wiele czasu w jednej pozycji czy osoby zmagające się z nadwagą.

Jazda rowerem to ponadto idealny sposób na relaks. Często jest ona znacznie przyjemniejsza niż jazda autem. W jej trakcie można podziwiać piękne widoki, cieszyć się słońcem, przyrodą i świeżym powietrzem.

Rower zamiast samochodu – transport w ekologicznym stylu

Przesiadka z samochodu na rower to idealna propozycja dla każdego, komu zależy na losie planety. Za ponad 60% CO2 pochodzącego z transportu drogowego odpowiadają samochody osobowe. W czasie każdej podróży do atmosfery dostają się toksyczne spaliny. Rezygnacja z podróży autem pozwala ograniczyć ilość produkowanych zanieczyszczeń. Więcej rowerów to po prostu czystsze powietrze.

Rozwój ruchu rowerowego – co można zmienić w przestrzeni publicznej?

Znaczący wpływ na rozwój ruchu rowerowego w Polsce mają działania samorządów, wspólnot mieszkaniowych i prywatnych przedsiębiorców. By przemieszczanie się rowerem stało się realną alternatywą dla podróżowania autem, niezbędne są szeroko zakrojone działania w celu rozbudowy infrastruktury rowerowej oraz popularyzacji zielonego środka transportu.

Jednym z najważniejszych działań, jakie mogą podjąć samorządy, jest budowa ścieżek rowerowych. Zaplanowanie odpowiednich szlaków rowerowych jest konieczne, by rowerem można było wszędzie łatwo i szybko dotrzeć. Równie istotna jest budowa parkingów rowerowych, na których można bezpiecznie umieścić swój jednoślad w miejscach publicznych. Stojaki rowerowe, dostępne np. w ofercie eco-market.pl, ustawione przed sklepami, urzędami, szkołami czy blokami mieszkalnymi są niezbędne do wygodnego podróżowania.

Rozwojowi ekotransportu sprzyja również organizacja systemu rowerów miejskich, z których może skorzystać każdy zainteresowany. Ważną rolę w propagowaniu podróżowania rowerem odgrywają również przedsiębiorcy. Mogą oni promować jazdę rowerem wśród swoich pracowników np. poprzez przyznawanie premii pracowniczych za każdy kilometr przejechany jednośladem w drodze do pracy. Z pewnością takie działania przyczynią się do pozytywnych „zielonych” zmian w ruchu drogowym.

Więcej informacji z Mazowsza

Spółka CPK złożyła dokumenty o wydanie decyzji lokalizacyjnej

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał w poniedziałek, 20 maja 2024 r., od spółki CPK dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla [...]
0 komentarzy

25-26 maja 2024. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim.

Zbliża się kultowa kolarska impreza! W niedzielę 26 maja w Starachowicach odbędzie się VIII Starachowicka Strzała 2024, wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 22 do 28 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Koleje Mazowieckie z ofertą na długi weekend

Koleje Mazowieckie z ofertą na długi weekend

Ze względu na przypadające w czwartek, 30 czerwca, święto Bożego Ciała, Spółka KM postanowiła przedłużyć obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy oraz Mazobilet. Oznacza to, [...]
0 komentarzy

Jedyna taka noc w roku

Przed nami Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.