Regionalna Wycinanka Wielkanocna

IMGP8191

Wernisaż wystawy Regionalna Wycinanka Wielkanocna odbył się w dniu 29 marca 2017 r. Podczas spotkania z bywalcami kobyłkowskiego MOK-u Gabriela Czarnecka, autorka wycinanek przeprowadziła również warsztaty w ramach których członkowie KUTW próbowali swoich sił i tworzyli pod okiem artystki własne wycinanki.

Wystawę Regionalna Wycinanka Wielkanocna można jeszcze oglądać do 20 kwietnia. Trzeba przyznać, że jest na czym „oko zawiesić” bowiem wycinanki Gabrieli Czarneckiej charakteryzują się różnorodnością formy i wielkością. Są wśród nich jednobarwne i spokojne w swoich kształtach ale są też mieniące się kolorami i ekspresyjnymi kształtami.
Gabriela Czarnecka, jak sama podkreśla, wycinanką zajmuje się od zawsze. – Ta forma „artystycznego wyżycia się” towarzyszyła mi od wczesnego dzieciństwa. W dużej mierze pewnie dlatego, że w czasach powojennych, z uwagi na niskie koszty, była jedyną dostępną dla mnie formą tworzenia – opowiada.
Dziś wycinanki Gabrieli Czarneckiej to duże wielkoformatowe prace przedstawiające motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne ale też scenki rodzajowe. Prace te wycinankarka tworzy z wyobraźni. – Nigdy nie używam ołówka. Biorę arkusz papieru, nożyczki lub skalpel i wycinam. To co potrzebne zostaje a to, co zbędne wyrzucam i tak powstają moje prace – opowiada słuchaczom prowadząc warsztaty.
W kobyłkowskim MOK-u otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty wycinankarskie na zaproszenie słuchaczy Kobyłkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem tworzyli swoje wielkanocne wycinanki. Z informacji jakie dotarły do naszej redakcji wynika, że zajęcia spodobały się na tyle, że uczestnicy spotkają się na zajęciach przed świętami Bożego Narodzenia. Będą wówczas wycinać i tworzyć obrazki związane z tym świętem.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.