Wołominiacy na finale LOTTO Poland Bike Marathon w warszawskim Wawrze

LOTTO Poland Bike Marathon 2015 już na mecie. W warszawskim Wawrze został rozegrany szesnasty i zarazem ostatni etap siódmego sezonu cyklu wyścigów amatorów jazdy na rowerach górskich, którego organizatorem jest wywodzący się z Wołomina były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. Wśród liderów w poszczególnych kategoriach nie zabrakło wołominiaków.

Frekwencja fenomenalna! Mimo mroźnej aury 1000 osób stanęło na starcie zawodów pod hasłem ?Rowerem po Zdrowie? na terenie Instytutu ?Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka?. Dzień wcześniej na trasie finału LOTTO Poland Bike Marathon w warszawskim Wawrze blisko 200 osób rywalizowało w XI Mistrzostwach Polski MTB Medycyny i Farmacji, a już w dniu finału odbyły się również V Otwarte Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
– Ta frekwencja, blisko 1200 osób na finałowej trasie, jest doskonałym potwierdzeniem, że ?jedziemy? w dobrym kierunku ? powiedział Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. ? Cieszę się, że praca całej ekipy Poland Bike przynosi efekty i jest doceniana przez kolarskich maratończyków. Najważniejsza jest dobra zabawa, rodzinna atmosfera, sportowa rywalizacja i profesjonalna organizacja. Staramy się łączyć te elementy w całość, tak aby każdy z uczestników naszych maratonów był po prostu zadowolony.
Stołeczna dzielnica Wawer piąty raz z rzędu znalazła się na mapie Poland Bike Marathon, a czwarty raz była areną finałową cyklu. Trasa prowadziła przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, wykorzystując pierwszy, profesjonalny szlak MTB (stworzony przez dzielnicę Wawer i ekipę Poland Bike), znajdujący się w Warszawie i jej okolicach. Trasa malownicza, pełna uroku, ale i niezwykle wymagająca, obfitująca w sporo technicznych zjazdów i podjazdów. Na najdłuższym dystansie MAX (51 km) zwyciężył Grzegorz Maleszka (Renault Team), przed Arturem Mioduszewskim (Trezado Biketires.pl) i Arkadiuszem Jusińskim (Renault Team). Wśród kobiet pierwsze na metę wjechały wspólnie Anna Urban (Kettler Bike Team) i Katarzyna Pakulska (TRW Cloudware Team), a trzecia była Dorota Rajska (TrackCycling.pl).
Trasę MINI (27 km) najszybciej pokonał Grzegorz Kozłowski (Absolute Bike Team), wyprzedzając Grzegorza Marcinkiewicza (Świat Rowerów Racing Team) i Błażeja Hańderka (Maro Sport MTB Team). W gronie kobiet triumfowała Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team), przed Barbarą Kleczaj (Olsh Paramedyk) i Bożeną Bednarczyk (Zakręcona Ostrów Mazowiecka).
Na trasie FAN (8 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach dzielnicy Wawer w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Sebastian Żurek (Auto Mik Team), przed Mikołajem Nowackim (UKK Huragan Wołomin) i Michałem Lachowiczem (Warszawski Klub Kolarski). Rywalizację dziewcząt wygrała Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin), która wyprzedziła Mariannę Żylik (Warszawski Klub Kolarski) i Katarzynę Praszczałek (Algorytm Dynamik). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły przedszkolaki w wieku 2-4 i 5-6 lat.
V Otwarte Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza MTB Samorządowców wygrali Gerard Pachuc (Eskom BSA ProTour) i Dorota Czajkowska (Mysiadło). Natomiast w XI Mistrzostwach Polski MTB Medycyny i Farmacji zwyciężyli Radosław Jurek (Oriflame Cycling Team), Małgorzata Lutecka (Adamed) i drużynowo Bliska Team.
Zgodnie z tradycją koniec wieńczył dzieło. W warszawskim Wawrze nastąpiła finałowa dekoracja uczestników LOTTO Poland Bike Marathon 2015, której sponsorem głównym był BDC Bike. Najlepsi z każdej kategorii wiekowej na dystansach MAX, MINI, FAN i Mini Cross zostali zaproszeni na podium i scenę, gdzie czekały atrakcyjne nagrody. W najbardziej prestiżowej klasyfikacji Open triumfowali: na dystansie MAX – Grzegorz Maleszka (Renault Team) i Katarzyna Pakulska (TRW Cloudware Team), na MINI ? Paweł Pięta (Rafako MTB Team) i Barbara Kleczaj (Olsh Paramedyk), a na dystansie FAN – Sebastian Żurek (Auto Mik Team) i Aleksandra Lach (UKK Huragan Wołomin).
W klasyfikacji drużynowej LOTTO Poland Bike Marathon 2015 zwyciężyła ekipa Renault Team, wyprzedzając TRW Cloudware Team i Trybik Northwave Team. Punktację rodzinną wygrała rodzina Lachów, przed Gregorowiczami i Żeszczyńskimi.
Finał LOTTO Poland Bike Marathon za nami, ale to jeszcze nie koniec sezonu kolarskiego z Poland Bike. W sobotę 17 października na Kopie Cwila na warszawskim Ursynowie odbędzie się Poland Bike XC (ściganie na krótkiej, liczącej 3 km rundzie, pokonywanej wielokrotnie). Ta impreza zdecyduje o klasyfikacji generalnej Omnium Poland Bike 2015, której liderami są Daniel Pepla (Renault Team) i Katarzyna Skura (Kolarski.eu Team).