Wołominianka Anna Wojtkowska wśród 100

Anna Wojtkowska ? wieloletni nauczyciel a później prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wołominie od lat pielęgnuje pamięć nie tylko nauczycieli z naszego regionu poprzez publikacje w mediach lokalnych. Od 1985 roku odwiedza osobiście groby tych, którzy odeszli starając się aby pamięć o nich pozostała ? pozostawia symboliczny kwiat i karteczkę okolicznościową. Zajęła się też przygotowaniem i wydaniem publikacji w których utrwala pamięć o osobach, które tu pracowały, tworzyły, uczyły innych, piastowały ważne urzędy, np: ?Życie ciekawe, ale niełatwe ? Krystyna Kwapiszewska i jej rodzina?, ?Oświatowe życiorysy z Wołominem związane? T. 1. Obecnie opracowuje ksiązkę ?Za bramą wiecznego spokoju. Ludzie oświaty, nauki, kultury, działacze społeczni i niepodległościowi związani z ziemią wołomińską?. To właśnie ta działalność została zauważona i Annę Wojtkowską zaproszono do albumu ?100 Polaków ? 1 Polska?.
W tym samym wydaniu albumu znajdziemy m.in. również: Marylę Rodowicz, Beatę Tyszkiewicz, Ewę Minge, Dorotę Stalińską, Lwa Starowicza, Marię Szabłowską, Adama Sztabę, Beatę Pawlikowską, Magdę Gessler, Annę Mrię Jopek, Urszulę Dudziak, Jerzego Bralczyka, Ewę Błaszczyk i innych.
?FUNDACJA ?AKOGO?? została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu ?Ziarno? w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim).
Celem Fundacji Ewy Błaszczyk ?Akogo?? jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka ? Centralnym Szpitalu Dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają.
W klinice pacjent jest leczony i rehabilitowany nawet do 15 miesięcy po wypadku, według indywidualnego programu, który ustalają wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.
Śpiączka to poważny problem społeczny, który dotyka nie tylko chore dzieci, ale całe ich rodziny, ludzie czują się osamotnieni, chowają się bezradnie po domach, często dochodzi do tragedii. Nie jesteśmy nastawieni na pomoc indywidualną ? bo takie fundacje już istnieją. Naszym celem jest stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej, drogiej hospitalizacji i neurorehabilitacji. Od początku naszego istnienia wspieraliśmy Oddział rehabilitacji neurologicznej Centrum Zdrowia Dziecka, przy którym powstała Klinika. BUDZIK? – czytamy na stronach Fundacji. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że ?17 października podczas Gali VIP, jedną z nagród otrzymała Pani Ewa Błaszczyk ? aktorka, Prezes Fundacji ?Akogo??.
Ideą Gali VIP jest promowanie prawdziwej jakości, zarówno w biznesie, kulturze, ochronie zdrowia czy samorządach. Wykorzystując narzędzie, jakim jest medialne i niezwykle uroczyste wydarzenie, redakcja wypełnia misję popularyzowania w społeczeństwie jakości i jej zwycięstwa nad bylejakością pięciominutowych trendów. Zadaniem Gali jest również ukazanie ?bohaterów? naszej społeczności, którzy na co dzień budują sukces zarówno w kraju jak i za granicą tworząc pozytywny wizerunek naszego kraju. Laureaci nagrody wywodzą się z grupy ludzi nauki, właścicieli firm, zarządców podmiotów publicznych, autorów niebanalnych i luksusowych produktów, usług czy wysokiej klasy firm, mistrzów i pasjonatów sztuki filmowej, teatralnej czy muzycznej.
Cykliczna uroczystość podsumowuje trwającą niemal rok współpracę kapituły ?Gali VIP? z czytelnikami VIP Magazynu w ten sposób wyłaniając laureatów statuetek VIP?

Opracowała Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.