Wołomiński szpital wyrusza na bój z NFZ-tem

Ponad 32 miliony złotych ? to kwota na jaką zadłużony jest Szpital Powiatowy w Wołominie ? powiedział podczas briefingu prasowego, który odbył się w środę 4 września przed budynkiem szpitala, Andrzej Gruza, dyrektor szpitala.

Prezentacja sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego oraz podjętych przez dyrekcję i starostwo działań, które mają doprowadzić do zwiększenia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia była głównym tematem spotkania z mediami. – Staramy się dyscyplinować procedury medyczne tak, aby nie generować nadwykonań. Za nadwykonania w roku 2012 pieniądze nie zostały zwrócone. Musieliśmy pójść z Funduszem do sądu ? tłumaczył dziennikarzom dyrektor szpitala.

– Kilka lat temu nisko oszacowano kontrakt dla szpitala w Wołominie. Podobnie sprawa ma się również i dziś ? analogicznie do lat poprzednich wyceniane są procedury medyczne, kiedy w podobnych szpitalach wyceniane są one znaczni wyżej ? mówił o problemie zadłużenia Piotr Uściński, starosta wołomiński.

Starosta podkreślił, że o ile w latach ubiegłych za nadwykonania zwracano na poziomie ok. 90% kosztów o tyle w roku ubiegłym tych nadwykonań nie zapłacono w ogóle. – Dopiero teraz zaczynamy część tych pieniędzy za nadwykonania odzyskiwać. To powoduje, że dyrekcja szpitala podjęła kroki ograniczające ilość świadczonych usług ? kontynuował Uściński podkreślając, że z jednej strony zadaniem dyrekcji jest zbilansowanie się to z drugiej nie może ona dopuścić do tego aby mieszkańcy powiatu mieli ograniczony dostęp do usług medycznych. – A niestety zaczyna to tak wyglądać, że na niektórych oddziałach szpital zaciska pasa i pracuje tylko na ostro i w trybie nagłym ? ratującym życie a i tak przekracza to zawarty kontrakt ? tłumaczył starosta podczas środowej konferencji.

Na czwartek (5 września) pracownicy szpitala zapowiedzieli protest przed siedzibą NFZ a jeśli to nie pomoże w dalszym etapie również przed Ministerstwem Zdrowia. – Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę na powiat i na szpital i powiedzieć, że jesteśmy z niewiadomych przyczyn dyskryminowani ? mówił dyrektor szpitala podczas spotkania z mediami.

Pełna relacja filmowa z konferencji dostępna na stronie www.zyciepw.pl – zapraszamy do oglądania.

Teresa Urbanowska