Wycinanka na Święta

? Ciekawy wernisaż „Wycinanka na Święta” autorstwa Pani Gabrieli Czarneckiej, mojej długoletniej sąsiadki uświetnił koncert kolęd w wykonaniu muzyków z UMFC z Białegostoku z udziałem naszego ziomka Wojciecha Urbanowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrz Marek Jacek Orych i wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć ? napisał po wieczorze spędzonym w Markach wołomiński radny Robert Kobus.

2016-12-09_173609

Przygotowania do wernisażu ?Wycinanka na Święta? trwały wiele dni.
– Część prac miałam przygotowanych wcześniej, jednak widząc jak dużo miejsca przeznaczono na wystawę musiałam wziąć się do pracy i tak powstawały kolejne wycinanki ? opowiada Gabriela Czarnecka i po chwili dodaje. – To cięcie nożyczkami i skalpelem sprawiło mi wiele radości i tak powstała cała galeria wycinanek ? opowiada o pracy jaką wykonywała przez kilka ostatnich tygodni. Efekt jej pracy mile zaskoczył wszystkich.
Na wernisaż Gabrieli Czarneckiej licznie przybyli goście w tym artyści z Rzeszowa, Warszawy, Jadowa, Wołomina, Kobyłki i oczywiście z Marek. Co ciekawe artystka ? bohaterka wieczoru, gościła na swoim wernisażu osoby w różnym wieku a szatnia mareckiego MOK-u pękała w szwach wydała bowiem wszystkie 100 numerków. – Nie spodziewałam się tak wielu osób ? mówi pani Gabriela. – Miłą niespodzianką byli harcerze z Wołomińskiej ?Czarnej 13?, którzy przybyli całą grupą. Było pogodnie, rodzinnie i nastrojowo. O ten nastrój i niemal świąteczny klimat zadbali pracownicy mareckiego MOKu. Za ich serdeczność i otwartość serdecznie dziękuję. Było dosłownie wszystko co być powinno ? dla oka, dla ucha i dla ciała ? mówi Gabriela Czarnecka. Jako, że wycinanka odnosiła się do Świąt Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć również choinki, którą przygotowała kurator wystawy Antonina Michalska, i ozdobiła  własnoręcznie wykonanymi bombkami w białej tonacji pasującej do wiszących w sąsiedztwie wycinanek i wprowadziła uczestników w świat wycinanki ? przypomniała, że kultura wycinania trafiła na Mazowsze ze środowisk żydowskich.
Po wernisażu na forach internetowych pojawiły się liczne relacje zdjęciowe i komentarze  autorstwa uczestników spotkania. Wśród gości nie zabrakło reprezentacji GOKu Jadów, z którym Pani Czarnecka od lat współpracuje prowadząc tam warsztaty i uczestnicząc w Plenerach artystycznych, których była dwukrotnie komisarzem. ? W niedzielę skorzystaliśmy z zaproszenia p. Gabrieli Czarneckiej, która w MOK Marki miała swoją wystawę przepięknych wycinanek świątecznych. Pani Gabrysia jest osobą od wielu lat współpracującą z GOK, uczestniczką naszych plenerów malarskich, wystaw i warsztatów. Wystawę uświetnił koncert kolęd z całego świata w wykonaniu Wojciecha Urbanowskiego (śpiew), Eugeniusza Barkowa (altówka), Romana Asipchuka (wiolonczela) i Jahora Letkowskiego (gitara) ? napisała po wernisażu Magda Donoch na stronie GOK w Jadowie.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.