Wygrana Salwy na zawodach w Kaliszu

IX Zawody Strzeleckie o Puchar Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej odbyły się na strzelnicy ośrodka w dniu 14 września. Podczas sportowych zmagań zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w kategorii drużynowej, jak również indywidualnej.

Do rywalizacji przystąpiło ponad stu zawodników reprezentujących Służbę Więzienną, Policję, Straż Graniczną, Wojskową Komisję Uzupełnień, a także koła strzeleckie. Nad przebiegiem zawodów i bezpieczeństwem uczestników czuwała wykwalifikowana kadra ośrodka, sędzią głównym był pasjonat strzelectwa, płk w stanie spoczynku Bogdan Żyła.

Trzyosobowe drużyny wykonywały strzelania: na odległość 25 metrów z pistoletu kaliber 9 mm, następnie dokładne z odległości 50 metrów z karabinka kbk AKMS 7,62 mm oraz dynamiczne tzw. ?parszywą czternastkę?. To ostatnie, którego pomysłodawcami są wykładowcy Zakładu Technik Inter wencyjnych i Szkolenia Strzeleckiego COSSW w Kaliszu, polegało na oddaniu 14 strzałów w czasie 14 sekund na odległość 14 metrów. Kaliszanie byli gościnni, drużynowo zajmując III i IV miejsce, natomiast I miejsce oddali przedstawicielom Salwy I z Wołomina, zaś II miejsce zawodnikom Szkoły Policji w Katowicach. Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji najlepszym strzelcem w klasyfikacji indywidualnej okazał się Zbigniew Krajewski, drugie miejsce zajął Adam Hetman, trzecie Witold Kwiatkowski.

Zawody strzeleckie były również okazją, by najlepsi strzelcy służb mundurowych w Polsce, założyli na terenie strzelnicy, żonkilowe Pole Nadziei, które jest znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają na ich potrzeby, a także skłaniają do refleksji. Akcja ta organizowana jest po raz trzeci w ośrodku, w przededniu Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, służy wspieraniu hospicjów oraz przybliżaniu idei wolontariatu, pochyleniu się nad problematyką ludzi potrzebujących pomocy i opieki w ostatnich dniach życia. 300 cebulek żonkili, zostało zasadzonych przez uczestników zawodów i gości.