XI „Memoriał Bercika” w Markach

Memoriał Bercika

W sobotę, 29 lipca br. po raz jedenasty ulicami Marek przemknęli uczestnicy „Memoriału Bercika” – Wyścig kolarski MTB o puchar Burmistrza Miasta Marki, jest wydarzeniem szczególnym, upamiętnia przedwczesną, tragiczną śmierć pochodzącego z Marek pasjonata kolarstwa – Huberta „Bercika” Manteuffla.

Hubert Manteuffel był uczestnikiem wielu maratonów MTB, startował także w zawodach Pucharu Mazowsza. Na rowerze pokonał tysiące kilometrów. Zginął jadąc na swoich ukochanych dwóch kółkach 14 lipca 2006 r.  Marzenie Huberta – zorganizowanie w Markach maratonu MTB zrealizowała, dzięki wsparciu przyjaciół i władz miasta – jego mama p. Grażyna Manteuffel.
W tym roku funkcję koordynatora „Memoriału Bercika” po raz pierwszy sprawował Jarosław Jaździk, który od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach zespołu. Z powodów zdrowotnych i rodzinnych zrezygnować z udziału w organizacji tego pięknego wydarzenia zmuszeni byli mama Huberta – p. Grażyna Manteuffel i p. Robert Danielak.

W programie tegorocznego memoriału znalazły się wyścigi maluchów na dystansie 300 m i dzieci starszych, które miały do pokonania odcinek o długości 3500 m. Dorośli startowali na dystansach Standard (1 pętla, około 17 km) i Sport (3 pętle, każda o długości około 17 km). Wprowadzono też dwie nowe kategorie wiekowe K4 i M4 dla zawodniczek i zawodników powyżej 48 roku życia.
Na dystansie Sport pierwsze miejsce zajął Michał Cąpała z Gliwic z klubu RMF MTB Team z czasem 2 godziny 17 minut i 28 sekund. Drugi na mecie był reprezentant klubu Kellys – Paweł Baranek z Kobyłki, który 52- kilometrowy dystans pokonał w 2 godziny 19 minut i 8 sekund. Trzecie miejsce wywalczył Karol Rumsicki z Karczewa, zawodnik Warszawskiego Klubu Kolarskiego, uzyskując czas zaledwie o jedną sekundę gorszy od zdobywcy drugiej lokaty.
W kategorii kobiet niezaprzeczalne zwycięstwo odniosła Marta Bezańska z Nieporętu, która ukończyła wyścig z czasem 2 godziny 43 minuty i 14 sekund. Drugie miejsce zajęła Magdalena Kosko z Ząbek (klub Beat BikeE Pro Relo Team) z czasem 2 godziny 46 minut i 55 sekund , a trzecia lokata przypadła reprezentantce Patnet Team – Izabeli Kamińskiej. Jej czas to 2 godziny 53 minuty i 30 sekund.
Nie mniej zaciętą rywalizację stoczyli uczestnicy odbywającego się na dystansie 17 kilometrów wyścigu w kategorii Standard.
Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Patryk Białek z Jasienicy (WGR Team) który trasę wyścigu pokonał w czasie 44 minuty i 6 sekund, drugi był Daniel Pepla z Wieruchowa reprezentujący Trezado BikeTires.pl (44 minuty i 14 sekund). Po 44 minutach i 15 sekundach, jako trzeci dotarł na metę Rafał Cichocki z Sulejówka, zawodnik CRMS Auto Części.
W kategorii kobiet zwyciężyła Justyna Tarnowska (GO SPORT AK SPED TEAM) z czasem 53 minuty i 24 sekundy, drugie miejsce zajęła zawodniczka klubu Klinika Rowerów – Joanna Sobczuk (54 minuty i 28 sekund), a trzecie Karolina Chojecka z Zielonki reprezentująca Warszawski Klub Kolarski (56 minut i 46 sekund).
Najwcześniej, bo już o godzinie 9:00 wystartowali najmłodsi zawodnicy, rywalizując na dwóch dystansach – 300 m. dla maluchów i 3500 m. dla dzieci starszych. W wyścigu na odcinku 3,5 km pierwszą lokatę wśród dziewcząt zdobyła Natalia Dobrzyńska z Warszawy pokonując trasę w czasie 9 minut i 29 sekund, jako druga, z 5-cio sekundową stratą do liderki, na metę przyjechała reprezentantka UKS Huragan Wołomin – Aleksandra Krzemińska, a trzecie miejsce zajęła Wiktoria Chorzewska z Płońska z czasem 9 minut 50 sekund.
Wśród chłopców najlepszy był Maciek Petryszyn z Kobyłki, zawodnik UKS Huragan Wołomin dystans 3500 pokonał w czasie 7 minut i 36 sekund, sekundę później linię mety przejechał Michał Głownik z Trzcinicy (klub CART-PACK Team Sokół Bralin). Reprezentant Warszawskiego Klubu Kolarskiego Maciej Jarosławski zajął trzecie miejsce z czasem 8 minut i 14 sekund.

Od wielu lat wyścig cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pasjonatów kolarstwa z całego kraju, a jedenasta edycja Memoriału „Bercika” zgromadziła na starcie niemal 400 zawodników. Wspaniała atmosfera i gorący doping kibiców, wynagradzały zawodnikom trudy zawodów. Ogromne podziękowania i słowa uznania za profesjonalną organizację tego wspaniałego sportowego wydarzenia należą się  p. Grażynie Manteuffel  i grupie przyjaciół Huberta Manteuffla Mareckiemu Stowarzyszeniu Rowerowemu, Mareckiemu Stowarzyszeniu Gospodarczemu, Towarzystwu Przyjaciół Marek, dyrekcji Niepublicznego Przedszkola Smerfy i Jackowi Orychowi, burmistrzowi Miasta Marki.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy,  a organizatorom życzymy kolejnych sukcesów w organizacji następnych edycji „Memoriału Bercika”.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia: Urząd Miasta Marki

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.