Zielonka – wspólnie uczciliśmy Święto 3 Maja

Zielonka - wspólnie uczciliśmy Święto 3 Maja

Tradycyjnie już mieszkańcy uroczyście celebrowali w Zielonce Narodowe Święto Trzeciego Maja, jeden z najważniejszych dni w polskim kalendarzu narodowym.  Tegoroczne obchody uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, z którą świętujący maszerowali miejskimi ulicami. To była podniosła i radosna uroczystość.

Uroczystości upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali w radosnej, świątecznej atmosferze, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza, na skwer Armii Krajowej.

 

Maluchy radośnie machały biało-czerwonymi chorągiewkami. Dorośli zaś przypięli do piersi kotyliony w barwach narodowych, które wcześniej wykonali specjalnie na tę okazję uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3.

W tej patriotycznej akcji udział wziął także Burmistrz Kamil Michał Iwandowski,  Podczas obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja, te piękne symbole patriotyzmu uroczyście prezentowały się na piersiach uczestników pochodu.

Przy pomniku Armii Krajowej odbyło się symboliczne złożenie wieńców,  w którym na zaproszenie Burmistrza uczestniczyli Radni, Księża Proboszczowie, przedstawiciele miejskich szkół, przedszkoli i jednostek, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy, w tym również najmłodsi,

W swoim przemówieniu Burmistrz Kamil Michał Iwandowski, podkreślił, że Konstytucja 3 Maja to nie tylko ważny dokument historyczny, ale przede wszystkim trwały fundament polskiej suwerenności i wolności. Przypomniał również, że samorządność, będąca jednym z filarów Konstytucji, to codzienna współpraca i współodpowiedzialność, budujące silną i zintegrowaną społeczność.

Burmistrz zachęcał wszystkich do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta, podkreślił także znaczenie zgody i współpracy między mieszkańcami, wskazując iż jest to klucz do osiągania wspólnych celów i przezwyciężania wyzwań.

Chciałabym życzyć Państwu, aby na co dzień przyświecała nam taka dobra współpraca w osiąganiu celów, które przynoszą wyłącznie korzyści dla nas wszystkich, z poszanowaniem drugiego człowieka, tradycji i wartości.

Obchody zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza ze wspólnym  odśpiewaniem m.in. „Witaj maj, trzeci maj”.

Przypomnijmy – uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, spisaną ustawą rządową. Regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, co było naówczas niezwykle postępowe i tak naprawdę obowiązuje do dziś. Autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzimy Narodowe Święto 3 Maja, które uroczyście celebrujemy w Zielonce.

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Spędź weekend wspólnie z mamą w Zielonce

Spędź weekend wspólnie z mamą w Zielonce

Koncerty, spektakle, wspólna zabawa przy planszówkach oraz Dzień Matki – to wszystko już w najbliższy weekend w Zielonce. Od piątku aż po niedzielę, [...]
0 komentarzy
Zielonka - zmiana godzin pracy PSZOK

Zielonka – zmiana godzin pracy PSZOK

W związku z urlopem pracownika, w dniach 28 maja – 1 czerwca zmianie ulegną godziny pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonce. [...]
0 komentarzy
Zielonka - Lekcje samorządności dla najmłodszych

Zielonka – Lekcje samorządności dla najmłodszych

W ostatnim czasie Urząd Miasta Zielonka odwiedziły dwie grupy pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 4. Najmłodszych mieszkańców Zielonki przede wszystkim interesowało, czym zajmuje [...]
0 komentarzy
Ukwiecona Zielonka

Ukwiecona Zielonka

Fioletem i różem zabarwiła się Zielonka! Skwery i zieleńce mienią się intensywnymi kolorami kwiatów, które idealnie harmonizują z soczystą, wiosenną zielenią. To efekt [...]
0 komentarzy
Oddaj krew w Zielonce - uratuj życie

Oddaj krew w Zielonce – uratuj życie

W najbliższą niedzielę 26 maja, w Zielonce odbędzie się kolejna zbiórka krwi, zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś”. Ambulans czekać będzie na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.