420 inwestycji ze wsparciem sejmiku. I to tylko w tym roku!

Sejmik Mazowsza stawia na lokalne inwestycje. Tylko w tym roku w ramach m.in. 14 autorskich programów wsparcia władze województwa pomogły zrealizować aż 420 projektów w regionie warszawskim wschodnim. Są wśród nich drogi, boiska, szkoły, sprzęt dla strażaków, a także pomoc dla działkowców, sołectw czy kół gospodyń wiejskich.

Skala pomocy jest ogromna, tak jak środki na nią przeznaczone. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, władze regionu mają świadomość, że z uwagi na trudną sytuację gospodarczą samorządy dwa razy zastanawiają się nad tym, czy daną inwestycję realizować, czy nie. – Nasze programy niejednokrotnie pomagają w podejmowaniu tych decyzji. Czasem słyszymy wprost, że bez naszej pomocy wielu inwestycji po prostu nie udałoby się przeprowadzić. Tak jest z budową dróg, placówek edukacyjnych, medycznych, modernizacją zabytków czy zakupem sprzętu przeciwpożarowego dla OSP. Kierując się zasadą pomocniczości i solidarności, pomagamy samorządom oraz lokalnym wspólnotom realizować te przedsięwzięcia.

Zdaniem radnego województwa mazowieckiego Piotra Kandyby, autorskie programy wsparcia samorządu województwa mazowieckiego mają bardzo szeroki zakres pomocy i są wyjątkowo potrzebne samorządom lokalnym i organizacjom pozarządowym. – Zainteresowanie nimi jest ogromne. Setki zrealizowanych projektów infrastrukturalnych (drogi, przedszkola, szkoły, parki), społecznych, w sporcie, w kulturze, na zabytki, także sakralne, na rzecz środowiska naturalnego, dla seniorów, osób z niepełnosprawnością, dla młodzieży, sołectw. To tylko część tego wsparcia, które widać na całym Mazowszu.

Każda inwestycja ma znaczenie

Wśród 420 inwestycji dofinasowanych w tym roku w regionie warszawskim wschodnim najwięcej środków sejmik Mazowsza przeznaczył na projekty w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. To aż 24,8 mln zł na 13 inwestycji. Wśród nich m.in.: modernizacja Miejskiego Domu Kultury w Wołominie, budowa nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Klembowie czy remont strażnicy w Myszadłach.

Inwestycje w sołectwach i sprzęt dla kół gospodyń wiejskich

Aż 104 sołectwa z regionu warszawskiego wschodniego otrzymały wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Wśród inwestycji przeważały m.in. zakupy i montaże lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowa i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także remonty przydrożnych kapliczek czy modernizacje świetlic. Skuteczne w pozyskiwaniu wsparcia okazały się również koła gospodyń wiejskich – po pomoc finansową w regionie sięgnęło 87 takich stowarzyszeń.

Strażacy z wozami i sprzętem

Samorząd województwa od lat wspiera finansowo ochotnicze straże pożarne. Tylko w tym roku dofinansowanie w regionie warszawskim wschodnim otrzymało 60 takich projektów, w tym m.in.: remonty i modernizacje 28 budynków strażnic oraz zakup 11 wozów bojowych i specjalistycznego sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. – Tylko w ostatnich latach w ramach funduszy udało nam się m.in.: zakupić średni samochód ratowniczo-gaśniczy, wyremontować posadzkę w garażu, w którym stoją nasze trzy pojazdy, zakupić 18 nowoczesnych hełmów, które znacznie poprawiły komfort pracy i bezpieczeństwo naszych strażaków – podkreśla prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobyłce Sebastian Żurawski.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Modernizacja obiektów stadionu miejskiego w Tłuszczu oraz infrastruktury sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie, zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół w Jadowie czy budowa toru rowerowego typu pumptrack przy ul. Nowej w Radzyminie to tylko część z 23 obiektów sportowych, które otrzymały dofinansowanie z sejmiku Mazowsza. Na pomoc mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. Wsparcie trafiło do 12 takich obiektów z regionu warszawskiego wschodniego . Wśród nich m.in.: wykonanie izolacji pionowej „Domu pod Akacjami” w Wołominie, renowacja willi Wilhelma Lewego w Kobyłce, remont dachu Willi Laurentium w Wołominie czy prace konserwatorskie parkietu oraz schodów w Pałacu Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej.

Po pomoc w przyszłym roku

Warto już dziś planować przyszłoroczne inicjatywy i inwestycje. Wszystkie informacje dla samorządów i organizacji pozarządowych chcących skorzystać z programów wsparcia sejmiku województwa mazowieckiego znajdują się na stronie mazovia.pl. Nabory do kolejnych edycji programów ruszą już na początku przyszłego roku.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Bieda zaczyna się tam, gdzie… –  Szlachetna Paczka publikuje Raport o Biedzie 2022

Bieda zaczyna się tam, gdzie… –  Szlachetna Paczka publikuje Raport o Biedzie 2022

Gdzie zaczyna się bieda? Na to pytanie odpowiadają autorzy najnowszego Raportu o Biedzie, corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę. Raport zbiera najważniejsze dane [...]
0 komentarzy
Życie na sygnale – kronika zdarzeń, wypadków i pożarów

Życie na sygnale – kronika zdarzeń, wypadków i pożarów: 15 – 19 listopada

Za nami kolejny niespokojny tydzień na drogach powiatu. W Tłuszczu, podczas policyjnego pościgu kierujący Toyotą RAV4 stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w [...]
0 komentarzy

420 inwestycji ze wsparciem sejmiku. I to tylko w tym roku!

Sejmik Mazowsza stawia na lokalne inwestycje. Tylko w tym roku w ramach m.in. 14 autorskich programów wsparcia władze województwa pomogły zrealizować aż 420 [...]
0 komentarzy

5 bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Powiatu Wołomińskiego, wyraziła zgodę i zatwierdziła propozycję Zarządu Powiatu dotyczącą utworzenia z początkiem stycznia 2023 roku  5 bezpłatnych powiatowych [...]
0 komentarzy

Pożar na terenie szpitala w Wołominie

Dziś rano doszło do pożaru w piwnicy Szpitala Powiatowego w Wołominie. Poszkodowana została jedna osoba. Konieczne było tymczasowe przeniesienie pacjentów jednego z oddziałów. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.