100 spotkań, 11 tys. uczestników – dobiega końca tegoroczna edycja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!”. Samorząd województwa mazowieckiego organizuje ją już od 11 lat.
Celem kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” jest przekonanie dzieci do noszenia odblasków i nauka odpowiedzialnego zachowania się na drodze. Każdy z uczestników otrzymuje odblaski i bierze udział w interaktywnych warsztatach.

– Zależy nam na bezpieczeństwie dzieci. Chciałbym, żeby każde z nich nosiło przy sobie odblask i wiedziało, jakich zachowań unikać na drodze – mówi marszałek Adam Struzik.
W ramach tegorocznej kampanii odbyło się ponad 100 spotkań z dziećmi z całego Mazowsza. Szkolenia prowadzą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, WORD-ów, ratownicy medyczni, strażacy i policjanci. Warsztaty są podzielone na trzy bloki tematyczne: interaktywny wykład o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rowerowy tor przeszkód.
Nauka przez zabawę
Wiedza na temat zasad ruchu drogowego jest przekazywana w formie interaktywnej zabawy, a swoje umiejętności jazdy na rowerze dzieci mogą sprawdzić, pokonując specjalny tor przeszkód.
– Chcemy przekuć zabawę w wiedzę. Ta w przyszłości będzie skutkowała ich bezpieczeństwem. Na drogach jest o tyle bezpiecznie, o ile zachowujemy się zgodnie z zasadami – podkreślał komisarz Adam Rzeczkowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim.
Wirtualna rzeczywistość w nauce pierwszej pomocy
Ostatnim – trzecim – elementem spotkania jest szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy uczą się podstawowych zasad i trenują masaż serca na fantomach. Są przy tym pomocne także narzędzia wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas wirtualnej akcji ratunkowej przy wykorzystaniu technologii VR.
W ramach tegorocznej kampanii w roku szkolnym 2024/2025 władze regionu koordynowały spotkania edukacyjne w ponad 100 mazowieckich szkołach, w których wzięło udział ok. 11 000 uczniów.
W styczniu 2025 roku samorząd Mazowsza, chcąc dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, uruchomił portal edukacyjny Bezpieczne Mazowsze – bezpiecznemazowsze.mazovia.pl. Jest to baza dydaktyczna z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dostępne treści są przedstawione w formie filmów, prezentacji multimedialnych i materiałów interaktywnych, które w przystępny sposób przekazują wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia czy pierwszej pomocy.
O tym, jak ważna jest kampania promująca bezpieczeństwo na drodze, świadczą statystki. W zeszłym roku na drogach garnizonu mazowieckiego w 306 wypadkach z udziałem pieszych zginęło 55 osób. W garnizonie stołecznym w ubiegłym roku w wypadkach drogowych śmierć poniosło 87 osób, rok wcześniej – 103 osoby. Wzrosła natomiast liczba rannych w wypadkach drogowych – poszkodowane zostały 1353 osoby (więcej o 198).
Kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!” odbyła się w tym roku po raz 11. Ostatnie cztery spotkania w tym cyklu zaplanowano w powiecie ostrołęckim – w Troszynie (09.06), sokołowskim – w Kosowie Lackim (12.06), sierpeckim – w Lelicach (16.06) i w grójeckim – Machcinie (18.06).
Więcej wiadomości z Mazowsza
Czołowe zderzenie osobówek w Cybulicach Małych
Nieprawidłowy transport zatrzymany na S8
Obiecali uniwersalną protezę zębową. Przysłali zabawkowe zęby
Osobówka ścięła latarnię i wylądowała w rowie
Kradli jednoślady – złodziejski duet namierzony i zatrzymany
Trzech poszukiwanych mężczyzn zatrzymanych tego samego dnia
Pożar samochodu w Zielonce
Czarna seria wypadków z udziałem pieszych
Pożar pustostanu w Turowie
Pies przetrzymywany w brudzie, odchodach, w stanie rażącego wychudzenia i bez pokarmu, chory i pozbawiony opieki weterynaryjnej
Udaremniony przemyt papierosów balonem
Brawurowa prędkość i niebezpieczne manewry kierowców na S7
Nie wolno strzelać do dzików – przypomnienie zasad bezpieczeństwa
Poważny wypadek z udziałem trzech pojazdów. 18-latek trafił do szpitala śmigłowcem LPR





