Uwaga na dziki

Szkody łowieckie a zniszczenia trawników

Wyrzucanie odpadów żywnościowych to zaproszenie dla zwierząt. Na stałe! Rozbudowujące się miasta wkraczają na tereny, które do niedawna były zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Taka sytuacja jest m.in. z dzikami, które bytują na dużych otwartych przestrzeniach porośniętych bujną roślinnością oraz w lasach przylegających do terenów miejskich.

Niestety coraz częściej okazuje się, że dziki wkraczają na tereny miast – m.in. dlatego, że część mieszkańców zapewnia im „darmową stołówkę”. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do dokarmiania, a następnie w ten sam sposób przyzwyczajają swoje młode.

Brak drapieżników na terenach miejskich powoduje, że populacja dzików stale się rozwija i mogą zdarzać się sytuacje, w których dziki coraz częściej spotykane są w miastach.

Jednym z głównych działań kół łowieckich „Narew” i „Cietrzew” jest namawianie mieszkańców, by zrezygnowali z podrzucania bioodpadów. Tym bardziej, że ich każda ilość ? zgodnie z ustawą ?śmieciową? ? jest odbierana w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nasze miasto nie limituje ich ilości.

Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do sytuacji, w której na terenach miejskich ma łatwy dostęp do pożywienia. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe. Dziki chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki.

Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Apelujemy, aby:

  • w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, które pojawiają się na terenach zabudowanych: nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki;
  • na widok dzików nie krzyczeć, ale rozmawiać donośnym głosem;
  • spacerując z psem trzymać go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika;
  • nie przeganiać dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zagrożone mogą próbować ataku;
  • nigdy nie dokarmiać dzików, nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
  • należy utrzymywać czystość i porządek na posesjach – zbierać opadłe owoce i warzywa, kosić trawy, zamykać śmietniki przy posesjach, nie pozostawiać worków ze śmieciami obok kubłów;
  • należy naprawić ogrodzenia, aby zmniejszyć możliwość wejścia dzika na posesję.

W związku z obowiązującymi przepisami w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) jest zakaz odławiania dzików i ich transportu na tereny leśne.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.