Nowy budynek Szpitala Powiatowego w Wołominie otwarty

Szpital w Wołominie wśród najlepszych w województwie mazowieckim

3 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. W nowoczesnej przestrzeni zlokalizowane zostały m.in. kilkanaście poradni specjalistycznych, przychodnia POZ oraz zakład rehabilitacji. Wartość inwestycji to blisko 70 mln zł.

Dzięki środkom rządowym pozyskanym przez Powiat z inicjatywy Starosty Adama Lubiaka  z dotacji celowej budżetu państwa w wysokości blisko 38 mln zł, rozbudowa wystartowała  na przełomie 2020/21 roku. Głównymi celami realizowanej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz jakości świadczonych usług medycznych i rozwój infrastruktury zdrowotnej na terenie jednego z największych i najszybciej rozwijających się powiatów w Polsce – liczącego blisko 300 tys. mieszkańców.

– Rozbudowa Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie należy  do najważniejszych zadań inwestycyjnych realizowanych przez Powiat Wołomiński w latach 2018-2023. Obejmując stanowisko Starosty pod koniec 2018 roku, zobowiązałem się przed Radą Powiatu i mieszkańcami do realizacji planowanej od lat rozbudowy placówki. Dzisiaj mogę z dumą i pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że dotrzymałem danego słowa. Przed nami kolejne wyzwania – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

W budynku „B” zlokalizowanych jest kilkanaście poradni specjalistycznych m.in. ginekologiczno-położnicza, neurologiczna, chirurgiczna dla dzieci i dorosłych, okulistyczna, urazowo-ortopedyczna, czy medycyny pracy, w których pacjentów leczyło będzie blisko stu lekarzy specjalistów. Do nowych przestrzeni przeniesiony został również zakład rehabilitacji oraz administracja szpitala.

W budynku „A” obecnie wykończonym w stanie surowym zamkniętym, w przyszłości zlokalizowane będą Odział Ratunkowy, Blok Operacyjny z czterema salami, Odział Intensywnego Nadzoru, pracownie diagnostyczne, gabinety lekarskie, pomieszczenia socjalne, magazynowe, techniczne.

– Otwarcie nowego budynku Szpitala Powiatowego w Wołominie to kolejna, bardzo ważna inwestycja na mapie Mazowsza. Ta  inwestycja, co najważniejsze – ma służyć mieszkańcom. Dzięki niej poprawi się jakość świadczeń, ale także ich dostępność. Gratuluję Panu Adamowi Lubiakowi, Staroście Wołomińskiemu oraz Panu Grzegorzowi Kryckiemu, Dyrektorowi Szpitala sprawnych działań i współpracy przy realizacji tej inwestycji. Życzę powodzenia przy realizacji kolejnych planów związanych z poprawą bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W nowym budynku Szpitala od stycznia działalność rozpoczyna również nowocześnie zorganizowana przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla dzieci i dorosłych, w której będzie można wykonać m.in. badania diagnostyczne, na przykład EKG oraz punkt szczepień dla dorosłych i oddzielnie dla dzieci. Infrastruktura Przychodni pozwala na przyjęcie nawet  25 tysięcy pacjentów. Do sprawnego obsłużenia pacjentów POZ zatrudnionych zostało  14 lekarzy rodzinnych, w tym także pediatrów oraz 6 pielęgniarek i położnych.

– Cieszę się, że możemy już rozpocząć przyjmowanie pacjentów Przychodni Specjalistycznej, Zakładu Rehabilitacji i nowo utworzonego POZ w nowoczesnych i dobrze wyposażonych wnętrzach. Wierzę, że także pacjenci będą zadowoleni, szczególnie, że cały czas poszerzamy dla nich ofertę usług medycznych – mówi Grzegorz Krycki Dyrektor Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Inwestycja powstała ze środków budżetowych Powiatu Wołomińskiego oraz dzięki wsparciu dotacji celowej z budżetu państwa i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wartość wykonanych prac to blisko 70 mln zł.

Łączne nakłady władz Powiatu Wołomińskiego na rozbudowę placówki oraz szereg remontów w obecnym budynku placówki w ostatnich 4 latach, m.in.: SOR, Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej, Oddziału Chirurgii, Oddziału Neurologii, Oddziału Okulistyki, wymianę 2 wind
i remont głównej klatki schodowej, czy modernizację parkingu, wyniosły ponad 104 mln zł.

Władze Powiatu zapowiadają kolejne inwestycje. W 2023 roku ruszy termomodernizacja głównego budynku Szpitala warta 12 mln zł oraz działania zmierzające  do pozyskania finansowania na dokończenie i wyposażenie nowego budynku „A”.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.