Konferencja edukacyjna w Markach

20 kwietnia w przededniu Światowego Dnia Kreatywności i Innowacji w Zespole Szkół nr 2 w Markach odbyła się kolejna, trzecia konferencja edukacyjna, tym razem dotycząca kreatywności, zatytułowana „KRE-Aktywność, czyli przełamywanie schematów”. Uczestniczyli w niej zaproszeni prelegenci, goście, nauczyciele oraz rodzice. Konferencję otworzył Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki.

Spotkanie rozpoczęła sesja wykładowa znakomitych prelegentek. Jako pierwsza wystąpiła Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, które objęło wydarzenie swoim patronatem, Monika Just . Podczas swojego wstąpienia pobudziła wszystkich do twórczego myślenia projektowego, zwanego „Desing Thinking”. Jest to „to innowacyjny i twórczy sposób działania wspierający proces nauczania i uzupełniający metodę projektów oparty na kreatywnym i multidyscyplinarnym podejściu do ucznia, do jego wiedzy, emocji, możliwości i umiejętności”. W ramach tego działania stopniowo ulepsza się swoje dotychczasowe rozwiązania, jednocześnie wyciągając wnioski z nieuchronnych porażek. Prowadząca przedstawiła przykłady wyzwań w postaci pytań jakie można wykorzystać w pracy z uczniami.

Kolejny prelegent, nauczyciel roku 2019, Zyta Czechowska opowiedziała jak w pracy z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych rozwija kompetencje 4k, czyli kreatywność, komunikację, kooperację i krytycyzm. Przedstawiła przykłady działań w tym zakresie, szczególnie w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Wystąpienie Agnieszki Magdar (……) wskazało nam prostą drogę do kreatywności – „Out of the box”, przypominając m.in. o mocy pytań, magii matematyki oraz potrzebie niekiedy zaskoczenia swoich uczniów. Zwróciła uwagę na fakt, że rodzice czasami powinni pozwolić swoim dzieciom, aby mogły się ponudzić, ponieważ z braku atrakcyjnych zajęć pojawiają się kreatywne pomysły.

Dobrymi praktykami w zakresie rozwijania kreatywności podzielili się również nauczyciele: Monika Brym, Natalia Nagalska (nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej), Anna Dembińska (nauczyciel matematyki), Magdalena Matuszewska (psycholog, nauczyciel współorganizujący kształcenie). W znakomity sposób dali przykłady praktycznego zastosowania technik i narzędzi pobudzających kreatywność. Natomiast uczniowie klasy 6a zaprezentowali scenkę ukazującą korzyści z trenowania kreatywności.

W drugiej części Konferencji prelegentki, Anna Krawczyk (psycholog, rodzic) oraz Magdalena Papoń-Grudzień (psycholog) poprowadziły warsztaty podczas, których uczestnicy otrzymali wiele cennych wskazówek, praktycznych ćwiczeń, a także inspiracji do wykorzystania w codziennej pracy.

Więcej informacji z Marek

Marki - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Marki – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności i [...]
0 komentarzy
Fundacja Ars Docendi z dofinansowaniem dla KGW i OSP. Możliwe wsparcie wyjazdów integracyjnych

250 tys. zł dla Marek na remont dachu sali gimnastycznej

Marki otrzymają 250 tys. zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla sportu” na remont dachu nad salą gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. [...]
0 komentarzy
Marki - Akcja sterylizacja 2026

Marki – Akcja sterylizacja 2026

Program obejmuje bezpłatne zabiegi weterynaryjne z zakresu kastracji oraz znakowania psów i kotów domowych. Poprzez zabieg kastracji (sterylizacji) należy rozumieć pełne chirurgiczne usunięcie [...]
0 komentarzy
Marki - ogłoszono konkursy na dyrektora przedszkola miejskiego oraz dyrektora szkoły Podstawowej

Marki – ogłoszono konkursy na dyrektora przedszkola miejskiego oraz dyrektora szkoły Podstawowej

Ruszyły dwie ważne rekrutacje, ogłoszono konkursy na dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 3 Bajkowy Świat oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. [...]
0 komentarzy
Marki - Uwaga! Wymiana wodomierzy!

Marki – Wymiana wodomierzy

Rozpoczęła się wymiana wodomierz.  Jest to bezpłatna usługa, dokonywana co pięć lat przez nasze przedsiębiorstwo. Jeśli Państwa nie zastaniemy, zostawimy informację o naszej [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Konferencja edukacyjna w Markach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.