Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów

Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów

Swoje doświadczenie, które zdobywali w czasie wielu lat misji wojskowych przekazują teraz Terytorialsom. Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w ramach współpracy z Centrum Szkolenia WOT z Torunia realizują drugą edycję kursu snajperskiego. W tygodniowych szkoleniach udział biorą Terytorialsi z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji.

„Już w ubiegłym roku wspólnie z Gwardią Narodową Stanu Illinois przeszkoliliśmy blisko 800 Terytorialsów. Tegoroczna kontynuacja współpracy pozwala nam nie tylko na rozszerzenie tematyki zajęć, ale także daje nowe możliwości i perspektywy na przyszłość. Dzięki realizowanym szkoleniom nasi instruktorzy wspólnie z Amerykanami wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, które w przyszłości z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu wyszkolenia polskich żołnierzy.” – powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Wnioski wyciągnięte z ubiegłorocznych szkoleń pozwoliły na zwiększenie poziomu i intensywności obecnie realizowanych zajęć. Do końca lipca w przygotowanych kursach snajperów, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 Terytorialsów z terenu całego kraju.

„Wiedzę i umiejętności polskich żołnierzy oceniam 10 na 10. Są oni dumni ze służby w swoim kraju, a dzięki współpracy z nimi mamy możliwość nie tylko przekazania swojej wiedzy, ale także zyskania nowego doświadczenia. Cieszę się, że osobiście mogłem wziąć udział w tym projekcie, a także poznać polskich żołnierzy.” – dodał David instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois

Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń.

„Szkolenie oceniam wzorowo. Dzięki współpracy z amerykańskimi instruktorami mamy możliwość nie tylko wymiany doświadczeń, ale także spojrzenia na to wszystko czego dotychczas się uczyliśmy z innej perspektywy. Warto zaznaczyć, że tegoroczny kurs skupiony jest głównie na działalność w terenie zurbanizowanym, a dzisiejsze strzelania są kwintesencją działania snajpera w mieście.” – podsumował uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W czasie tygodniowego kursu snajperskiego, żołnierze zapoznawani są z zasadami skrytego poruszania się w terenie zurbanizowanym, zakładania stanowisk obserwacyjnych w budynkach czy też przygotowania do ich potencjalnej obrony. Zajęcia zakładają także realizację praktycznych strzelań na odległościach od 300 do 1300 metrów między innymi z pojazdu czy też z różnych wymuszonych postaw strzeleckich. Dodatkowo żołnierze ćwiczyli także działanie w sytuacjach awarii broni długiej i posługiwania się bronią krótką.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Więcej wiadomości z Mazowsza

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Groźne zdarzenie nad wodą w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim. W sobotę, 20 czerwca, około godziny 15:30 służby ratunkowe zostały wezwane na teren [...]
0 komentarzy
Samochód staranował ogrodzenie cmentarza w Zakroczymiu. Poranna kolizja zakończyła się bez rannych

Samochód staranował bariery przed ogrodzeniem cmentarza w Zakroczymiu

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zakroczymiu w powiecie nowodworskim. W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego [...]
0 komentarzy
Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Sezon motocyklowy trwa w najlepsze, a na drogach powiatu łosickiego można spotkać coraz więcej jednośladów. Motocykl daje poczucie wolności i pozwala czerpać radość [...]
0 komentarzy

Jego łupem padły okulary i namioty

Policjanci piaseczyńskiej drogówki zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o dokonanie kradzieży okularów i namiotów. Sprawca wyniósł z obiektu handlowego asortyment o wartości ponad [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy

Nocna kolizja w centrum Legionowa. Trzy osoby badane przez ratowników, droga była całkowicie zablokowana

Groźne zdarzenie drogowe w Legionowie. W piątek, 19 czerwca, około godziny 22:05 służby ratunkowe zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ulicy [...]
0 komentarzy
Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Groźne zdarzenie drogowe na drodze krajowej nr 62 w rejonie miejscowości Goławin w powiecie płońskim. Dziś około godziny 13:40 doszło tam do zderzenia [...]
0 komentarzy
Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek (18.06) na DK62 w Mołomotkach-Dwór (gm. Repki). Mundurowi ustalili, że kierujący Renaultem stracił panowanie nad samochodem i [...]
0 komentarzy
Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Rażącego złamania przepisów ruchu drogowego dopuścił się 35-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który w obszarze zabudowanym, przekroczył dozwoloną prędkość aż o 78 km/h. Mężczyzna [...]
0 komentarzy
Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 49 – letni kierujący skuterem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, miał [...]
0 komentarzy
Fałszywe alarmy w całej Polsce. Prokuratura i cyberpolicja rozbiły grupę działającą przez internet

22-latek jechał pod wpływem narkotyków, miał przy sobie znaczne ilości mefedronu- trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali 22-letniego kierowcę BMW, który prowadził pojazd pod wpływem THC i metamfetaminy. Podczas kontroli pojazdu policjanci ujawnili przewożone przez [...]
0 komentarzy
Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

35-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wsiadł za kierownicę mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 [...]
0 komentarzy
Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, eliminując z dróg osoby, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają realne zagrożenie dla życia i [...]
0 komentarzy

Zarabiali na fikcyjnych sklepach internetowych – oszukali w ten sposób ponad 440 osób!

Oszuści wystawiali na sprzedaż nieistniejący towar i przedmioty na fikcyjnych stronach sprzedażowych. Cel był jeden – wyłudzenie pieniędzy. Oszukali w ten sposób ponad [...]
0 komentarzy

Pożar autobusu miejskiego w Warszawie. Pojazd stanął w płomieniach, ogień uszkodził ekrany akustyczne

Dramatyczna akcja strażaków na Alei Stanów Zjednoczonych w Warszawie. 17 czerwca doszło tam do pożaru autobusu miejskiego. Ogień bardzo szybko objął pojazd, a [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.