Amerykańscy żołnierze w Ossowie

W weekend w Ossowie stacjonowały oddziały z czasów wojny secesyjnej. Nad rzeką Długą obóz rozbił regiment Lafayette Rifle Cadets i 58th New York Volunteer Regiment. Żołnierze z czasów wojny secesyjnej zaprezentowali się w pełnym rynsztunku.

? Mam siedemdziesiąt lat. Dopóki zdrowie mi pozwoli, to staram się uczestniczyć w każdej imprezie. Bardzo to przyjemnie znoszę ? mówi Antoni Grejner z 58 Nowojorskiego Regimentu Piechoty, jeden z najstarszych uczestników rekonstrukcji.

Ossów jest miejscem, które kojarzy się z wojną polsko ? bolszewicką. W jej trakcie po polskiej stronie uczestniczyli również żołnierze amerykańscy walczący w 7 Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Wydarzenie, które nazwano Drill&Camp, rozpoczęło się już w piątek pokazem filmu fabularnego ?Generałowie? w reżyserii Ronalda F. Maxwella. Większość atrakcji miało miejsce w sobotę. Zaprezentowano m.in. zdjęcia sprzed 150 lat, pokaz filmu Gettysburg? w reżyserii Ridleya Scotta,czy też prezentację na temat Polaków walczących w wojnie secesyjnej. Obóz został zwinięty w niedzielę.

Z okazji 150 rocznicy zakończenia wojny domowej w USA rekonstruktorzy przygotowali na błoniach w Ossowie wiele atrakcji. Można było zobaczyć uzbrojenie i umundurowanie z XIX w. Zaprezentowano efektowne przemarsze i pokaz musztry. Realistyczne repliki broni, plecaki, umundurowanie czy namioty pozwalały wczuć się w realia epoki.

Warto wspomnieć, że 58th New York Volunteer Regiment w czasach wojny secesyjnej był znany także jako ?Polish Legion?. Walczył po stronie Północy. Spośród wszystkich oddziałów, które walczyły w amerykańskiej wojnie domowej, w tym regimencie było najwięcej Polaków. Dowódcą oddziału był pułkownik (później gen. bryg.) Włodzimierz Krzyżanowski.

Wojna secesyjna była toczona w Stanach Zjednoczonych w latach 1861 ? 1865. Starły się ze sobą armie Północy tzw. Unii z wojskami Południa ze Skonfederowanych Stanów Ameryki. Wojna była niezwykle zacięta i krwawa. Zginęło w niej wielu żołnierzy z obu stron. Zakończyła się zwycięstwem unitów, którzy zlikwidowali Konfederację i przyłączyli południowe stany z powrotem do Unii.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.