Bezpieczne ferie 2022

Kontrola autokarów przed wyjazdami na letnie kolonie i obozy

Czas od 31 stycznia do 13 lutego to okres ferii zimowych w województwie mazowieckim. Służby i inspekcje z Mazowsza będą prowadzić wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim. W ramach akcji ?Bezpieczne ferie 2022? służby i inspekcje przeprowadzą liczne kontrole w zakresie m.in.: sprawdzania miejsc zorganizowanego wypoczynku czy sprawności technicznej autokarów.

Ferie zimowe to czas intensywnych działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku. Przedstawiciele mazowieckich służb zgłosili pełną gotowość do działania. Istotne jest również bezpieczeństwo związane z pandemią COVID-19. Najważniejszym elementem i skutecznym sposobem na ochronę każdego z nas jest zaszczepienie się. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcam do skorzystania z najbliższego punktu szczepień. Szczepienie jest bezpieczne również dla dzieci. ? powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.

Bezpieczny pobyt

Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Każdy organizator wyjazdu zobligowany jest zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. Natomiast w przypadku półkolonii lub wyjazdów zagranicznych zgłoszenia należy dokonać na minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Można to zrobić korzystając z formularza online zamieszczonego na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl . W bazie wypoczynku do publicznej wiadomości udostępnione są zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa, m.in.: termin wyjazdu, lokalizacja oraz ramowy program wypoczynku. Ponadto, na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl, rodzice i opiekunowie mogą zweryfikować, czy wypoczynek ich dzieci został zgłoszony do Kuratorium i czy uzyskał akceptację Kuratora (został umieszczony w bazie wypoczynku).

Kuratorium Oświaty sprawdzi zgłoszenia organizatorów pod kątem: zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej, posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi, spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej, natomiast służby sanitarne podczas ferii będą kontrolować miejsca wypoczynku pod kątem jakości żywienia, bezpieczeństwa i higieny, programu zajęć.

W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można zgłaszać kuratorowi oświaty lub innym upoważnionym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja). Za zorganizowanie wypoczynku bez zgłoszenia grozi kara grzywny.

Szczegółowe informacje, porady dotyczące zimowego wypoczynku na Mazowszu oraz wytyczne dla organizatorów są dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty
w Warszawie, w zakładce Bezpieczne ferie – Kuratorium Oświaty w Warszawie

Bezpieczeństwo w trakcie podróży i na drodze

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, a szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów.

Podczas kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek policjanci będą m.in.: zwracać uwagę kierującym na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, funkcjonariusze będą przypominać o zagrożeniach związanych m.in.: z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez ulicę. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z odblasków.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Wykaz punktów kontroli autobusów w załączniku poniżej.

?Bezpieczny Autobus? to uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usługa (www.bezpiecznyautobus.gov.pl), która pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzenia podstawowych danych na temat autokaru, którym planowana jest podróż.

Od 28 stycznia br. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji (WRD KSP) wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu Oddział Warszawa (ITD), będzie prowadził kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych na parkingu samochodowym przy hali widowiskowo-sportowej „TORWAR” przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Organizatorzy wyjazdów i rodzice zawsze mogą poprosić kierowców
o okazanie protokołu takiej kontroli, aby mieć pewność, że dzieci będą podróżować sprawnym pojazdem, a wiozący je kierowca posiada odpowiednie kwalifikacje.

Policjanci i Inspektorzy będą na posterunku przy hali widowiskowo-sportowej „TORWAR” w dniach:

  • 28 stycznia w godzinach 8.00-21.00 (ITD)
  • 29 stycznia ? 1 luty w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 2 ? 6 lutego w godzinach 6.00-9.00 (WRD KSP),
  • 7 ? 8 lutego w godzinach 6.00-9.00 (ITD),
  • 9 ? 13 lutego w godzinach 6.00-10.00 (WRD KSP),

Podstawowe dane na temat autokaru, którym planowana jest podróż można sprawdzić na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w wyszukiwarkę uzyskamy informacje nt.m.in.: ważności badań technicznych, aktualnego OC oraz czy pojazd jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać bezpłatnie.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne

Zorganizowany wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży będzie mógł się odbyć przy uwzględnieniu określonych zasad profilaktyki przeciwepidemicznej, które zostały wskazane zarówno w obowiązujących przepisach, jak i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19. Mazowiecka Inspekcja Sanitarna przez cały okres ferii zimowych będzie podejmowała wszelkie kroki zapobiegawcze mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zachowywanie przez mieszkańców województwa mazowieckiego i turystów odwiedzających nasz region dyscypliny dotyczącej dystansu społecznego, stosowania maseczek i dezynfekcji (DDD) oraz częstego wietrzenia pomieszczeń jest niezbędne dla zmniejszania rozprzestrzeniania się zakażeń. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, służby cały czas przeprowadzają kontrole pod kątem przestrzegania obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowych, restauracjach, hotelach, klubach, siłowniach i stokach. W województwie mazowieckim od listopada 2021 r. zostało przeprowadzonych ponad 10 000 kontroli.

Bezpieczeństwo pożarowe

Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego
w domach, podczas pobytu w hotelu lub pensjonacie. Przebywając w obiektach wypoczynku poza miejscem zamieszkania pamiętajmy aby sprawdzić plan ewakuacji z obiektu. Dowiedzmy się też gdzie znajduje się wyznaczone miejsce zbiórki na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia dla zdrowia lub życia. W naszych domach pamiętajmy
o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów, jezior i rzek. Takie miejsca są zawsze niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które pozostają w miejscach swojego zamieszkania, gdzie nie ma możliwości korzystania ze zorganizowanych form wypoczynku.

PAMIĘTAJ, ŻE:

  • jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
  • jeśli zauważysz osobę tonącą w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

Państwowa Straż Pożarna apeluje również o nie zjeżdżanie na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i obszarów wodnych oraz nie doczepianie sanek do samochodu czy innego pojazdu mechanicznego.

NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE

112 – numer alarmowy

997 – Policja

999 – Pogotowie Ratunkowe

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu ? tel. 48 363 51 87

Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie ? tel. 22 551 24 00

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie ? tel. 22 863 90 12

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ? tel. dyżurny 502 171 171

(w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 690 20 01 (06) w. 124; pn./pt. w g. 7:30-15:00).

 

Więcej wiadomości z Mazowsza

Samochód wypadł z drogi i uderzył w betonowe ogrodzenie, potem w kolejne ogrodzenie i wjechał na teren posesji.

Policjanci apelują do kierowców, by nie lekceważyli panujących wysokich temperatur. Upał negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Zmęczenie, apatia, otępienie, zwolnione reakcje [...]
0 komentarzy

Jechał quadem przewożąc… znak drogowy. Uderzył nim rowerzystkę

Policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o spowodowanie wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Kierowca quada przewoził znak drogowy, który miał wcześniej znaleźć [...]
0 komentarzy
Pijany traktorzysta chciał przekupić policjanta

Pijany traktorzysta chciał przekupić policjanta

61-latek próbował przekupić policjanta z Żelechowa. Mężczyzna oferował funkcjonariuszowi 2 tysiące złotych, a w zamian oczekiwał, że „przymknie oko” na to, że wsiadł [...]
0 komentarzy
Miał 1,5 promila i wiózł dwoje małych dzieci

Miał 1,5 promila i wiózł dwoje małych dzieci

Blisko 1,5 promila alkoholu miał w organizmie 38-latek zatrzymany do kontroli przez policjantów z otwockiej drogówki. Ponadto nieodpowiedzialny mężczyzna wiózł autem dwoje małych [...]
0 komentarzy

Pijany motorowerzysta nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Noc w policyjnej celi spędził mężczyzna, za którym pościg prowadzili policjanci z otwockiej drogówki. Jak się okazało, 38-letni mieszkaniec Olsztyna nie zatrzymał się [...]
0 komentarzy
Z 2 promilami i na zakazie wiózł w aucie dwójkę dzieci

Z 2 promilami i na zakazie wiózł w aucie dwójkę dzieci

Efektem licznych kontroli prowadzonych przez policjantów na drogach powiatu grodziskiego są zatrzymania kierowców, którzy powodują poważne zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. [...]
0 komentarzy
Oszustwo na zdalny pulpit

Oszustwo na „zdalny pulpit” – mieszkaniec Mazowsza stracił 630 tysięcy

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na tzw. „zdalny pulpit”. W taki właśnie sposób 630 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Mazowsza. Bądźmy ostrożni podejmując [...]
0 komentarzy
Policjanci rozbili grupę handlującą narkotykami. 1300 litrów chemikaliów znaleziono przy podejrzanych.

Policjanci rozbili grupę handlującą narkotykami. 1300 litrów chemikaliów znaleziono przy podejrzanych.

Wspólne działania policjantów doprowadziły do zatrzymania 6 osób podejrzewanych m.in. o wprowadzenie do obrotu znacznej ilości marihuany i amfetaminy. Działania prowadzone w powiecie [...]
0 komentarzy
Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

Rośnie tragiczny bilans utonięć

Od początku wakacji na Mazowszu utonęło 16 osób. Do wypadków dochodzi głównie na niestrzeżonych kąpieliskach. 27 czerwca około godziny 20.00 dyżurny pruszkowskiej komendy [...]
0 komentarzy
Śledztwo w sprawie śmierci wysokiej rangi policjanta przeniesione

Martwy mężczyzna przed salonem gier

Martwego mężczyznę w wieku około 35 lat znaleziono około północy z wtorku na środę przed salonem gier w centrum Ostrowi Mazowieckiej. Denat miał [...]
0 komentarzy
Miał 2 promile w organizmie i prowadził załadowaną ciężarówkę

Miał 2 promile w organizmie i prowadził załadowaną ciężarówkę

Policjanci z Komisariatu Policji w Karczewie udaremnili niebezpieczną jazdę 55-letnimu kierowcy ciężarówki. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie i prowadził pojazd [...]
0 komentarzy
Pijany z 3 promilami holował pusty samochód. Na dodatek oba auta były kradzione

Pijany z 3 promilami holował pusty samochód. Na dodatek oba auta były kradzione

W Józefowie kierowca renault holował pustego forda. Reakcja policjantów była natychmiastowa. Jak się okazało, 34-latek nie dość, że był pijany, to jeszcze oba [...]
0 komentarzy
Policjanci z grupy Orzeł i Kobra odzyskali dwie toyoty i zatrzymali trzech podejrzanych

Policjanci z grupy Orzeł i Kobra odzyskali dwie toyoty i zatrzymali trzech podejrzanych

Na trzy miesiące trafili do aresztu podejrzani o kradzież z włamaniem dwóch toyot na terytorium Holandii. Zatrzymani przez policjantów z grupy „Orzeł” stołecznego [...]
0 komentarzy
Nielegalny hazard na Mazowszu. Mazowiecka KAS i Policja zlikwidowały kolejne trzy punkty

Nielegalny hazard na Mazowszu. Mazowiecka KAS i Policja zlikwidowały kolejne trzy punkty

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Otwocku wraz z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zamknęli kolejne trzy nielegalne punkty organizowania gier hazardowych, gdzie [...]
0 komentarzy
Za znęcanie się nad psem może grozić mu kara do 3 lat więzienia

Za znęcanie się nad psem może grozić mu kara do 3 lat więzienia

Niepokojące zachowanie mężczyzny wobec psa stało się powodem interwencji policjantów z północnopraskiego wydziału wywiadowczo – patrolowego. Po wysłuchaniu relacji bezpośrednich świadków zdarzenia mundurowi [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.