Brylanty na rozdrożu

Działa już w 50 krajach świata. Uczy młodzież uwierzyć we własne siły i kształtować charakter. Mowa o programie edukacyjnym ?Młodzież na rozdrożu?, który od tego roku szkolnego działa w Miejskim Gimnazjum w Zielonce. Z kolei akcja ?Szukamy brylantów? pomoże najzdolniejszym rozwinąć skrzydła.

Miejskie Gimnazjum w Zielonce im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego ma za sobą dopiero sześć lat działalności, ale uczestniczyło już w kilku akcjach dla młodzieży. Od września szkoła wdrożyła program ?Młodzież na rozdrożu?.
Kształtować młodzież
– To kolejny sposób na to, by kształtować naszych wychowanków. Nauka to tylko część tego, co w szkole powinniśmy przekazywać naszej młodzieży ? tłumaczy dyrektor Miejskiego Gimnazjum, pani Irena Nowak. Wprowadzenie programu ?Młodzież na rozdrożu? poprzedziły długie przygotowania. Dwudziestu trzech nauczycieli uczestniczyło w warsztatach organizowanych z udziałem przedstawicieli programu z RPA, by przygotować  odpowiednio kadrę do akcji. – W kwietniu wystąpiliśmy z wnioskiem do burmistrza o przydzielenie nam dodatkowej godziny wychowawczej. Jeżeli chcieliśmy wejść w program ?Młodzież na rozdrożu?, potrzeba było tego dodatkowego czasu ? dodaje pani Irena Nowak.
Od tego roku szkolnego jedna godzina wychowawcza w Miejskim Gimnazjum poświęcona jest jedynie zagadnieniom dotyczącym programu. Do pomocy w jego rozwój włączyli się również wolontariusze, którzy pracują z młodzieżą nad zagadnieniami kształtowania osobowości. Projekt ?Młodzież na rozdrożu – kształtowanie charakteru i umiejętności życiowe? jest dofinansowany ze środków programu ?Działaj Lokalnie VI? Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Lokalnej Organizacji Grantowej w Zielonce – Zielonkowskiego Forum Samorządowego, oraz ze środków Burmistrza Miasta Zielonka.
Szukamy brylantów
Jak wiadomo wszystkie talenty potrzebują pomocy, by w pełni zaistnieć. Taki właśnie zamysł towarzyszy innemu przedsięwzięciu, jakiego podjęło się Gimnazjum w Zielonce. – Od lat w naszej szkole zajmowaliśmy się pomocą młodzieży z problemami w nauce i kontynuujemy to działanie nadal. W tym roku postanowiliśmy jednak szczególnie zadbać o naszych najzdolniejszych, wyjątkowych wychowanków, którzy mogą dać z siebie najwięcej. Posiadają wyróżniające zdolności, które, jeśli je rozwinąć, przyniosą fantastyczne efekty ? tłumaczy dyrektor Miejskiego Gimnazjum.
15 października odbyło się spotkanie z uczniami oraz rodzicami najzdolniejszych uczniów. Sala widowiskowa w Zielonce pękała w szwach z powodu rozpierającej dumy rodziców i ilości osób przybyłych na spotkanie. Rodzicom oraz ich dzieciom przedstawiono ofertę pracy z uczniem zdolnym oraz zaprezentowano organizacje pozaszkolne, które wspierają zdolną młodzież. – Dokonaliśmy bardzo wnikliwej analizy i wyłoniliśmy tych spośród naszych wychowanków, którzy mają szansę najbardziej rozwinąć się w jakiejś dziedzinie.To nasze szkolne brylanty. Chcemy pomóc im rozwinąć skrzydła  ? mówi pani wicedyrektor Barbara Zasada, która czuwa nad akcją poszukania brylantów.Adam Kudełka

Jedno przemyślenie nt. „Brylanty na rozdrożu

  1. Akcja „szukamy brylantów” powinna też wyłonić nasze przyszłe, lokalne „lokomotywy”. Pomysł bardzo mi się podoba…ale mam nadzieję, że ci młodzi ludzie, zwłaszcza najbardziej uzdolnieni w jakichś dziedzinach będą też pod koniec obowiązkowej edukacji, znać m.in. język polski i matematykę w stopniu powszechnie uznanym za przyzwoity.

Możliwość komentowania jest wyłączona.