Dawkowanie tabletek z jodkiem potasu

Wg. prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zgliczyńskiego, Kierownika Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultanta województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, najbardziej narażone na skutki promieniowania (raka tarczycy) są: dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią – czytamy na stronie UM Wołomin.

Dawkowanie tabletek z jodkiem potasu:
• Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg (1/4 tabletki): 1/4 tabletki należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać noworodkowi lub niemowlakowi.
• Dzieci od miesiąca do 3 lat – 25 mg (1/2 tabletki): należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać niemowlakowi lub dziecku.
• Dzieci od 3 do 12 lat – 50 mg (1 tabletka): tabletkę należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem. Tabletkę można rozkruszyć i dodać do chłodnego napoju.
• Dorośli i dzieci powyżej 12 lat – 100 mg (2 tabletki): tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.
• Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) – 100 mg (2 tabletki): tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.
Dawkę należy przyjąć w całości, przy jednym podaniu.

Wg. prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zgliczyńskiego, Kierownika Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultanta województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, najbardziej narażone na skutki promieniowania (raka tarczycy) są: dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi oraz ulotką preparatu wcześniej, tak aby móc w razie potrzeby omówić swoje wątpliwości z lekarzem. Materiały dostępne są poniżej (kliknij na wybrany plik, żeby rozpocząć jego pobieranie):
Profilaktyka jodowa – broszura informacyjna
Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem
Ulotka dołączona do opakowania  – informacja dla pacjenta  – G.L. Pharma
Ulotka dołączona do opakowania  – informacja dla pacjenta  – TZF

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów – zaznacza UM Wołomin.

Fot Creativegen Damian Sochacki from Pixabay
 

Więcej informacji z Wołomina

II Sesja Rady Miejskiej w Wołominie

II Sesja Rady Miejskiej w Wołominie

20 maja 2024 roku (poniedziałek) o godz. 10:00 odbędzie się II Sesja Rady Miejskiej w Wołominie. Obrady będzie można śledzić na żywo za [...]
0 komentarzy
Wołomin - wspólna walka z przemocą: projekt „hejTY” w wołomińskich szkołach

Wołomin – wspólna walka z przemocą: projekt „hejTY” w wołomińskich szkołach

Społeczność szkolna aktywnie włączyła się w przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i hejtu. W ramach projektu „hejTY”, prowadzonego przez Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA, uczniowie [...]
0 komentarzy
Wołomin - zamknięcie skrzyżowania Sikorskiego i Lipińskiej

Wołomin – zamknięcie skrzyżowania Sikorskiego i Lipińskiej

W związku z pracami drogowymi realizowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wołominie, od dnia 15 maja 2024 r. została wprowadzona czasowa organizacja ruchu na [...]
0 komentarzy
Wołomin - Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji 2.0

Wołomin – Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji 2.0

Od pewnego czasu prowadzone są prace nad udoskonaleniem Gminnego Programu Rewitalizacji i jego aktualizacją. Na podstawie ewaluacji i diagnozy powstał dokument, który teraz [...]
0 komentarzy
Wołomin - Uzupełniające wybory ławników do sądów powszechnych

Wołomin – uzupełniające wybory ławników do sądów powszechnych

Ogłoszenie o przystąpieniu do uzupełniających wyborów ławników do sądów powszechnych W związku z pismem Wiceprezesa ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego Warszawa-Praga [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.