Edward M. Urbanowski: Pakt

Edward M. Urbanowski

Co nam obiecuje Prawo i Sprawiedliwość w przeddzień wyborów?

1. Mały ZUS;
2. 13. i 14. emerytura (13. emerytura będzie podtrzymana w 2020 r., a w 2021 będzie także 14. emerytura);
3. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia;
4. Program budowy 100 obwodnic wokół średnich i mniejszych miast;
5. Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników.
Mateusz Morawiecki wyjaśnił:
– Pierwszy obszar (mały ZUS) dotyczy działalności mikro i małych firm – zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni – gdzie dochody nie przekraczają 6 tysięcy zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tysięcy zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tysięcy zł. Średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł. Dla około 300 tysięcy firm będzie to bardzo znacząca ulga.
– 13. emerytura w przyszłym roku, 13. i 14. emerytura w kolejnym 2021 roku. To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem.
– Przegląd stanu zdrowia dla wszystkich osób po 40-tym roku życia. Dlatego wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40. rok życia, zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętów, który zakupiliśmy – to są tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna.
– Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: jeżeli wyborcy nas wybiorą, to będzie plan bardzo konkretny co najmniej 100 obwodnic zaproponowany wraz z programem finansowania. Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to program na około 20 miliardów złotych – częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica.
– Nie chcemy Europy podwójnych standardów. Chcemy Europy wysokich standardów. Europa wysokich standardów, to Europa, która traktuje polskich rolników, polskie rolnictwo, wieś, małe miejscowości – na równych zasadach. Takich, jak miejscowości we Francji czy Niemczech. To jest nasze poważne zobowiązanie. Zobowiązanie, które przedstawimy w formie programu działań. Program ten będzie związany z negocjacjami dotyczącymi budżetu Unii Europejskiej na kolejną perspektywę. Pokażemy naszą skuteczność również w kolejnych miesiącach, kwartałach, latach, jeżeli wyborcy nam zaufają, w tym jakże ważnym obszarze wyrównywania standardów.

Końcowy komentarz Pana Premiera: – Niech te pięć punktów będzie takim bardzo mocnym naszym zobowiązaniem, a jednocześnie obietnicą działań na kolejne miesiące, na kolejne kwartały. Chcemy podkreślić, jak ważnym elementem jest wiarygodność. To, co obiecaliśmy, wykonaliśmy. To, do czego się zobowiązaliśmy – wykonaliśmy. I teraz również chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami, w końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej, odnowieniem kontraktu społecznego. Co cztery lata wraz ze społeczeństwem chcemy ten kontrakt odnawiać, chcemy pokazywać, co już zrobiliśmy, ale jakie są też plany, jaka jest wizja rozwoju Polski na kolejne 4, 8, 12 lat – po to, żeby Polska była państwem dobrobytu, żeby ten polski model państwa dobrobytu służył wszystkim obywatelom.?

Jedno przemyślenie nt. „Edward M. Urbanowski: Pakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.