Eko inspiracje w Galerii Wołomin

Eko inspiracje w Galerii Wołomin

W piątek 5 sierpnia w Galerii Wołomin odbędą się wyjątkowe ekologiczne warsztaty, które poprowadzi znana propagatorka ekologicznego stylu życia Julia Wizowska.

Woskowijka to ciesząca się coraz większą popularnością wielorazowa i ekologiczna alternatywa dla folii aluminiowej i śniadaniowej. Jest to odpowiednio zaimpregnowany kawałek bawełnianego materiału, nasączony specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, co zapewnia dłuższą świeżość przechowywanych produktów. Jest on przeznaczony do pakowania rozmaitych produktów spożywczych, takich jak chleb, kanapki, warzywa i owoce, sery, a także kosmetyki zabierane w podróż. Taki rodzaj opakowania jest w 100% naturalny, nie tylko pomaga chronić środowisko i wspiera ideę zero waste, posiada też niezwykłe właściwości antybakteryjne. Pod wpływem ciepła rąk i nacisku przybiera kształt przedmiotu i zlepia się, opakowując wybraną rzecz. Sprawdzi się idealnie na wycieczce, pikniku oraz jako opakowanie na drugie śniadanie do szkoły czy pracy.

Używanie woskowijek to nie tylko chwilowa moda, lecz faktyczne działanie w kierunku ochrony środowiska, bo opakowanie takie jak plastikowa torebka śniadaniowa, folia spożywcza czy aluminiowa po jednorazowym zużyciu trafia do kosza, natomiast woskowijki są bawełniane i wielorazowe.

Warsztaty z robienia woskowijek odbędą się w piątek (5 sierpnia) w Galerii Wołomin w godz. 15:00-18:00 na stoisku w pobliżu sklepu APART oraz strefy gastronomicznej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym są woskowijki, jak ich używać i jak o nie dbać, a następnie sami je wykonają.

„Jeśli cenisz naturalne rozwiązania i chcesz ograniczyć użycie plastiku w Twoim domu, weź udział w naszych warsztatach z robienia woskowijek. Przekonasz się, że małe, codzienne zmiany to klucz do ekologicznych i wygodnych nawyków” – zaprasza Julia Wizowska, autorka bloga nanowosmieci.pl i książki „Nie śmieci”. „Lata temu, gdy dopiero zaczynałam ograniczać odpady w swoim życiu, niektóre jednorazowe artykuły codziennego użytku zastąpiłam wielorazowymi odpowiednikami. Woskowijki są doskonałym przykładem tego, jak przyjazne środowisku rozwiązania, mogą nie tylko spełniać te same funkcje, co dotychczasowe inne materiały, ale nawet zyskać kolejne zastosowania” – dodaje Wizowska.

„W naszych działaniach edukacyjnych od lat zachęcamy klientów do odpowiedzialnych wyborów, które wspierają ochronę środowiska naturalnego. Staramy się także zachęcać do wypracowywania w sobie ekologicznych nawyków, podpowiadając ciekawe i użyteczne rozwiązania. Wizyta Julii Wizowskiej w naszej galerii będzie na pewno solidną dawką eko inspiracji. Na zainteresowanych warsztatami czekać będą dwa stanowiska, przy których każdy w kilka minut przygotuje swoją własną woskowijkę” – mówi Joanna Uszyńska, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

Galeria Wołomin poświęca wiele uwagi edukacji klientów i dostarczaniu im wartościowych porad.

W październiku 2019 r. został zapoczątkowany projekt edukacyjny „Nie bądź plastik”, który ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z nadmiernego i bezrefleksyjnego użytkowania plastikowych opakowań w codziennym życiu, ale także promowanie ekologicznych zachowań. Warsztaty z robienia woskowijek to jedno z wydarzeń w ramach tej inicjatywy, mające na celu zainspirowanie klientów do życia w bardziej zrównoważony sposób.

Poza działaniami edukacyjnymi Galeria Wołomin realizuje zieloną strategię NEPI Rockcastle:
Obecnie około 60% odpadów wytwarzanych w Galerii Wołomin podlega recyklingowi. Do końca 2022 roku poziom ten ma zostać zwiększony do 80 %. Docelowo do roku 2025 odpady z galerii nie będą trafiać na wysypiska. Będą poddawane recyklingowi lub przetwarzane w inny sposób.
Działając na rzecz bioróżnorodności oraz ochrony pszczół i dzikich zapylaczy w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” na terenie należącym do galerii posadowiono pasiekę składającą się z 4 uli, w których zamieszkuje łącznie około 200 tysięcy pszczół. Owady należą do łagodnej rasy krajanka, które świetnie odnajdują się w środowisku miejskim. Pasieka ustawiona została na wydzielonym i ogrodzonym terenie na tyłach centrum, bezpiecznym zarówno dla klientów jak i dla samych pszczół. Dodatkowo teren wokół pasiek został zaaranżowany w taki sposób, by dostarczyć tym owadom kwiatów bogatych w pyłek i nektar, dzięki łące kwietnej, o którą dbają pracownicy galerii.
W ramach dbania o bioróżnorodność przygotowano także domki dla jeży, hotele dla owadów i dzikich zapylaczy oraz budki lęgowe.

Co możesz zrobić, by żyć bardziej ekologicznie na co dzień?
• Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Najwięcej zależy od zmiany codziennych nawyków.
• Zabieraj na zakupy własne, wielorazowe lub papierowe torby.
• Warzywa i owoce pakuj do wielorazowych worków, wykonanych np. ze starych firanek. Zrezygnuj z tzw. reklamówek zrywek.
• Szukaj produktów jak najmniej opakowanych lub w opakowaniach biodegradowalnych, nadających się do recyklingu lub też wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
• Korzystaj z własnoręcznie wykonanych woskowijek!

Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania z tworzyw sztucznych (link do źródła). W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy (link do źródła). Możesz mieć wpływ na tę sytuację, przyjdź na warsztaty i zainspiruj się do zmiany nawyków!

Strony kampanii:
https://warsztaty-woskowijki.pl/
„Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/pl/

 

Więcej informacji z Wołomina

Wpadł w ręce policjantów, gdy próbował ukraść koła

Wpadł w ręce policjantów, gdy próbował ukraść koła

Kilka minut przed godziną czwartą policyjna załoga Ogniwa Wywiadowczo- Patrolowego wołomińskiej komendy interweniowała przy ulicy Jesionowej w Kobyłce, gdzie miało dojść do kradzieży [...]
0 komentarzy
Wołomin - IV odsłona festiwalu WWL Jam – Last minute 2023

Wołomin – IV odsłona festiwalu WWL Jam – Last minute 2023

UM Wołomin zaprasza wszystkich na niezapomniane wydarzenie, które odbędzie się 23.09.2023 w Parku im. Bogdana Wodiczki w Wołominie! Data: 23 września 2023 Godzina: [...]
0 komentarzy
Wołomin - Rewitalizacja 2.0 – diagnoza

Wołomin – Rewitalizacja 2.0 – diagnoza

Za nami część ewaluacyjna (czyli ocena skuteczności naszego programu). Teraz chcemy dokładnie zdiagnozować problemy obszaru i aktualne potrzeby jego mieszkańców. Dlatego Wasz głos [...]
0 komentarzy
Wołomin - trening oraz przegląd techniczny elektronicznych syren alarmowych Systemu Wczesnego Ostrzegania

Wołomin – trening oraz przegląd techniczny elektronicznych syren alarmowych Systemu Wczesnego Ostrzegania

27 września 2023 roku (środa) od godz. 8.00 do godz. 15.00 odbędzie się trening oraz przegląd techniczny elektronicznych syren alarmowych Systemu Wczesnego Ostrzegania [...]
0 komentarzy
Wołomin - Inżynierowie budownictwa zapraszają na bezpłatne konsultacje

Wołomin – Inżynierowie budownictwa zapraszają na bezpłatne konsultacje

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa pn. „Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu – porozmawiaj o tym z inżynierem budownictwa”. Wydarzenie odbędzie się 10 października w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.