Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywą kampanią w mediach społecznościowych, wykorzystującą filmy o aplikacji mObywatel z kampanii “mObywatel ma łatwiej”. Cyberoszuści w spreparowanych materiałach zachęcają do sprawdzenia przysługujących świadczeń socjalnych w aplikacji mObywatel. W rzeczywistości reklamy przekierowują do fałszywych stron wyłudzających numery PESEL i dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej.
Jak podaje CSIRT KNF, użytkownicy mediów społecznościowych natknęli się na filmy wykorzystujące wizerunek starszej pani, która jest jedną z bohaterek aktualnych działań promocyjnych Ministerstwa Cyfryzacji pod tytułem „mObywatel ma łatwiej”. Spreparowane filmy pokazują seniorkę, która sięga po telefon z aplikacją mObywatel, a następnie podaje swój PESEL i sprawdza przysługujące jej świadczenia socjalne. W celu wypłaty środków, loguje się następnie do bankowości elektronicznej w wybranym przez siebie banku.
W rzeczywistości jest to fałszywa reklama. Zawiera ona linki do niebezpiecznych stron, które kradną wpisywane tam numery PESEL oraz dane logowania do bankowości elektronicznej. Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed podawaniem jakichkolwiek danych na tych stronach. O mechanizmie działania fałszywej kampanii pisze w swoim komunikacie CSIRT KNF, udostępniając też obrazy z mediów społecznościowych.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o potrzebie zachowania ostrożności podczas korzystania z Internetu. Wszelkie próby wyłudzeń, podejrzane wiadomości lub oszustwa internetowe zgłaszać można za pośrednictwem aplikacji mObywatel w usłudze Bezpiecznie w sieci. Zgłoszenia trafiają do specjalistycznych zespołów od cyberbezpieczeństwa CERT Polska i pomagają ekspertom blokować niebezpieczne strony, wiadomości oraz zapobiegać nowym próbom wyłudzeń w sieci.
Działanie oszustów jest szczególnie zuchwałe, ze względu na podszywanie się pod reklamę, w której Ministerstwo Cyfryzacji zachęca seniorów do ostrożności w internecie oraz rekomenduje korzystanie z usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel. Funkcja ta zapewnia możliwość otrzymywania powiadomień o zagrożeniach w internecie oraz ich zgłaszanie.
Prawdziwa reklama emitowana w kampanii Ministerstwa Cyfryzacji
W reklamie zawarte jest przesłanie “mObywatel cyberprzestępcom złapać się nie da” i do takiej postawy Ministerstwo Cyfryzacji apeluje w przypadku napotkania spreparowanych reklam w internecie.
Więcej informacji o usłudze zgłaszania incydentów dostępnych jest na stronie Bezpiecznie w sieci – mObywatel.
Informacje o bieżących zagrożeniach i baza wiedzy o cyberbezpieczeństwie znajduje się na stronie CERT Polska.
Ministerstwo Cyfryzacji
Więcej wiadomości z Mazowsza
Makabryczne odkrycie na warszawskiej Ochocie. W mieszkaniu znaleziono ciało 53-latki, 32-letni mężczyzna zatrzymany
Unikał więzienia, ale zdradził go nerwowy manewr partnerki. 35-latek trafił za kratki
Samochód stanął w ogniu na trasie S7. Z pojazdu została wypalona konstrukcja
Groźne zderzenie na DK85 w Nowym Dworze Mazowieckim. Jedna osoba trafiła do szpitala
Wypadek z udziałem 11-latka kierującego quadem
Akt oskarżenia wobec 5 osób do sprawy narkotykowej
Zatrzymany na gorącym uczynku. Nietrzeźwy rowerzysta ukradł jednoślad
Łańcuszek odzyskany, 25-latek odpowie za kradzież zuchwałą
Nocny patrol i trafny nos policjantów. Blisko 200 tabletek „ecstazy” oraz amfetamina nie trafią na rynek
Zastosowano środki zapobiegawcze wobec podejrzanych w sprawie zdarzenia w pociągu relacji Warszawa – Tłuszcz
Śmiertelne potrącenie na stacji w Tłuszczu.
Pijany recydywista z czterema dożywotnimi zakazami wjechał na przejazd. Pociąg musiał awaryjnie hamować
Groźne zderzenie na DW 579 w Aleksandrowie. Rozbite samochody zatrzymały się po przeciwnych stronach drogi
O mały włos od tragedii. Chwila nieuwagi mogła zakończyć się dramatem

