I Międzyszkolny Turniej Szachowy  Pamięci Żołnierzy Wyklętych dedykowany rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Makaremu Sieradzkiemu

I Międzyszkolny Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych dedykowany rtm. Witoldowi Pileckiemu i Makaremu Sieradzkiemu odbył się 17.06.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu przy ul. Cichorackiej 8.

Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina i Fundacja Wzrastaj Kultura Edukacja Sport.

Patronat honorowy nad turniejem objęło Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zaś patronat medialny sprawowały Wieści Podwarszawskie oraz Życie Powiatu na Mazowszu.

Celem turnieju było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz popularyzacja gry w szachy jako jednej z form spędzania czasu wolnego oraz dyscypliny sportowej, podwyższanie kwalifikacji szachowych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację. Turniej tworzył również doskonałą okazję do integracji środowiska uczniowskiego ze względu na wspólne zainteresowania.

Na uwagę zasługuje fakt, iż kilka dni przed turniejem uczniowie na lekcjach historii zapoznali się z działalnością Żołnierzy Wyklętych i wykonali plakaty tematyczne związane z rtm. Witoldem Pileckim, które były prezentowane podczas turnieju.

W trakcie turnieju nauczyciel historii Zbigniew Wilczyński przedstawił w zarysie sylwetkę jednego z najdzielniejszych żołnierzy wyklętych rtm. Witolda Pileckiego.

W turnieju uczestniczyło 43 zawodników, reprezentujących pięć niżej wymienionych szkół

– Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu

– Szkoła Podstawowa im ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach

– Szkoła Podstawowa w Leśniakowiźnie

– Szkoła Podstawowa Nr 4 im. św. Jana Pawła II w Ząbkach

– Publiczna Katolickia Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach

Partie szachowe rozegrano systemem szwajcarskim w dwóch kategoriach wiekowych, tj. grupa pierwsza: klasy I–III, grupa druga: klasy IV– VIII.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, w których tempo gry dla zawodnika wynosiło 10 minut (runda 20 min). O kolejności miejsc decydowała suma zdobytych dużych punktów (tzw. meczowych: wygranie meczu – 2p.,remis -1p., przegrana -0p.), a w przypadku jej równości kolejno: suma punktów małych na wszystkich szachownicach (wygrana 1p., remis 0,5p., przegrana -0p.),wartościowanie pełne Buchholza, wynik bezpośredniego spotkania, losowanie.

Turniej prowadził Sędzia Główny pan Paweł Sujkowski, który był wspomagany przez wolontariuszy tj. absolwenta szkoły (obecnie ucznia LO) Kacpra Kalatę oraz ucznia kl. VIII Błażeja Słabczyńskiego.

Wyniki turnieju uczniów grupy młodszej (uczniowie klas 1-3) są następujące:

1. miejsce Krystian Stępień

2. miejsce Tomasz Sadownik

3. miejsce Jakub Wieczorek

Wyniki turnieju uczniów grupy starszej (uczniowie klas 4-6) są następujące:

1. miejsce Nikodem Garbarczyk

2. miejsce Piotr Tarsalewski

3. miejsce Szymon Więch

Zwycięzców nagrodzono dyplomami, pucharami i medalami.

Wszystkim uczestnikom za udział w turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundację Wzrastaj Kultura Edukacja Sport z p. dyrektor Grażyną Sobierajską na czele, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina, p.Wiolettę Kalatę, p.Iwonę Przywoźną. p. Bożenę Małetko,

Pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina Justyna Żylińska podziękowała sponsorom i wolontariuszom za wsparcie turnieju oraz uczestnikom za sportową rywalizację i pogratulowała osiągniętych wyników.

Organizatorzy turnieju składają serdeczne podziękowania współorganizatorom i sponsorom za wsparcie finansowe, mediom za popularyzację dyscypliny sportowej, jaką są szachy, pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz wszystkim, którzy włączyli się w sprawy organizacyjne.

Największym podziękowaniem dla organizatorów były deklaracje zawodników, że chętnie wezmą udział w kolejnym II Turnieju Szachowym Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizator Turnieju Zbigniew Wilczyński

Foto Justyna Żylińska, Wioletta Kalata

Zdjęcia z turnieju można obejrzeć w naszej galerii na stronie internetowej szkoły.


Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.