Igrzyska Szkół Powiatu Wołomińskiego w Szachach Drużynowych  w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

28 października w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu odbyły się igrzyska powiatu wołomińskiego szkół podstawowych i ponadpodstawowych w drużynowych szachach szybkich w kategoriach DZIECI (rocznik 2011 i młodsze), MŁODZIEŻ (rocznik 2009/2010) i LICEALIADA ( rocznik 2004 i młodsi).

Celem turnieju była popularyzacja gry w szachy jako jednej z form spędzania czasu wolnego oraz dyscypliny sportowej, podwyższanie kwalifikacji szachowych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację, wyłonienie Drużynowego Szkolnego Mistrza Powiatu Wołomińskiego Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady. Turniej tworzył również doskonałą okazję do integracji środowiska uczniowskiego ze względu na wspólne zainteresowania.

Patronat nad igrzyskami objęła Burmistrz Wołomina p. Elżbieta Radwan.

Patronat medialny sprawowały Wieści Podwarszawskie, Życie Powiatu Wołomińskiego i Wiadomości PW, Telewizja Wołomin.

Do współzawodnictwa w ramach igrzysk przystąpiło 84 zawodników z 21 szkół powiatu wołomińskiego pod opieką nauczycieli.

Do rozgrywek w kategorii Dzieci przystąpiło 36 uczestników z 9 szkół,  w kategorii Młodzież – 32 uczestników z 8 szkół, a w Licealiadzie brało udział 16 zawodników z 4 szkół.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w grupie młodszej i 5 rund w grupie starszej, w których tempo gry dla zawodnika wynosiło 10 minut (runda 20 min). O kolejności miejsc decydowała suma zdobytych dużych punktów (tzw. meczowych; wygranie meczu – 2p.,remis -1p., przegrana -0p.), a w przypadku jej równości kolejno suma punktów małych na wszystkich szachownicach (wygrana 1p., remis 0,5p., przegrana -0p.), wartościowanie pełne Buchholza, wynik bezpośredniego spotkania, losowanie.

Turniej prowadzili następujący sędziowie: Sędzia Główny –FA Robert Krasiewicz, sędzia p. Paweł Sujkowski.

WYNIKI TURNIEJU – POWIAT WOŁOMIN

Wyniki turnieju w kategorii Dzieci są następujące:

1. miejsce Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu –

opiekun Zbigniew Wilczyński

2. miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego „GROTA” w Markach – opiekun Barbara Petykiewicz

3. miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II Rejonu „Celków” w Markach – opiekun Robert Sędek

4. miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach – opiekun

Agnieszka Strzembosz

5. miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Leśniakowiźnie – opiekun Zbigniew

Wilczyński

6. miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu – opiekun Piotr

Kwiatkowski

7. miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach –

opiekun Maria Oleksiak

8. miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem – opiekun Sylwia

Wierzbicka i Bogdan Mackiv

9. miejsce Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu –

Drużyna „B”- opiekun Zbigniew Wilczyński.

Wyniki turnieju w kategorii Młodzież są następujące:

1. miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach – opiekun

Agnieszka Strzembosz

2. miejsce Szkoła Podstawowa w Leśniakowiźnie – opiekun Zbigniew

Wilczyński

3. miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego „GROTA” – opiekun – Barbara Petykiewicz

4. miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem – opiekun Sylwia

Wierzbicka i Bogdan Mackiv

5. miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika – opiekun Adam

Romańczuk.

6. miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach –

opiekun Maria Oleksiak

7. miejsce Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu –

opiekun Zbigniew Wilczyński

8. miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II Rejonu „Celków”

w Markach – opiekun Robert Sędek

Wyniki turnieju w kategorii Licealiada są następujące:

1. miejsce I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej

w Wołominie – opiekun Andrzej Skrzypczak

2. miejsce Zespół Szkół w Wołominie

3. miejsce III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła w Wołominie – opiekun

Tomasz Rosa i Wioletta Kalata

4. miejsce Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie

– opiekun Anna Zborowska

Czwarte w naszym powiecie drużynowe zawody szachowe dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych przeprowadził Zarząd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego przy przychylności i olbrzymim zaangażowaniu Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu p. Justyny Żychlińskiej i pasjonata tej dyscypliny p. Zbigniewa Wilczyńskiego oraz Rady Rodziców z Przewodniczącą p. Iwoną Baran.

Komitet Organizacyjny zawodów tworzyli Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu p. Justyna Żychlińska p. Zbigniew Wilczyński, p. Mieczysław Rosłan, p. Bożena Laskowska, p. Agnieszka Gryz, p. Karolina Górecka, p. Bartosz Orzechowski, p. Joanna Wróblewska, p. Kinga Stańczuk, p. Bożena Małetko, p. Krystyna Dzięcioł, p. Małgorzata Florczak, p. Dariusz Kania.

Dyplomy, medale i statuetki wręczali Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu p. Justyna Żychlińska Wiceprzewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego p. Adam Romańczuk , Przedstawiciel Zarządu SZS p. Mieczysław Rosłan, Sędzia Główny FA Robert Krasiewicz , sędzia p. Paweł Sujkowski i Kierownik Igrzysk p. Zbigniew Wilczyński.

Organizatorzy igrzysk składają serdeczne podziękowania współorganizatorom

i sponsorom za wsparcie finansowe, mediom za popularyzację dyscypliny sportowej, jaką są szachy i wszystkim, którzy włączyli się w sprawy organizacyjne. Są to:

  • p. Elżbieta Radwan – Burmistrz Wołomina
  • p. Krzysztof Gawara Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołominie

  • p. Grażyna Sobierajska – Fundacja WZRASTAJ Edukacja Kultura Sport

  • p. Daniel Krzemiński – Sołtys sołectwa Stare Grabie

  • p. Iwona Baran – Przewodnicząca Rady Rodziców

  • p. Katarzyna Opolska – Przewodnicząca Koła Gospodyń i Gospodarzy

  • p. Michał Półtorak – Redaktor Naczelny Wieści Podwarszawskich

  • p. Mirosław Oleksiak – Redaktor Naczelny Wiadomości PW

  • p. Teresa Urbanowska – Życie Powiatu na Mazowszu

  • p. Piotr Charyło – Telewizja Wołomin

  • Ks. Proboszcz Adam Ścisłowski

  • Ks. Krzysztof Mikołajek

    Następnie przekazano komunikat, że zgodnie z kalendarzem XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej jedna najlepsza drużyna z trzech kategorii dzisiejszych Mistrzostw Powiatu Wołomińskiego zakwalifikowała się do rozgrywek w Igrzyskach Międzypowiatowych (pięć powiatów), które odbędą się dnia 23.11.2023r. o godz. 9.00 w Centrum Kultury w Piasecznie.

Wszystkim uczestnikom za udział w turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy , puchary , medale , nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe znaczki – przypinki.

Podziękowano za sportową rywalizację i pogratulowano osiągniętych wyników.

Największym podziękowaniem dla organizatorów były uśmiechnięte twarze zawodników i chęć spotkania na kolejnych mistrzostwach szkół powiatu wołomińskiego w szachach drużynowych w przyszłym roku.

Opracował Zbigniew Wilczyński
Foto: Justyna Żychlińska

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w KP PSP Wołomin

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w KP PSP Wołomin

23 maja 2024 roku o godzinie 14 na terenie Komendy Powiatowej PSP w Wołominie odbyły się obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 60-lecia [...]
0 komentarzy
Dziupla samochodowa zlikwidowana przez grupę Orzeł [wideo]

Dziupla samochodowa zlikwidowana przez grupę Orzeł [wideo]

Warszawscy policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową zlikwidowali „dziuplę” i zatrzymali 30-latka, podejrzanego o kradzież pojazdu.   Stołeczni policjanci elitarnego wydziału zwalczającego [...]
0 komentarzy
Ponad 400 tys. zł dla ratownictwa wodnego w województwie mazowieckim

Ponad 400 tys. zł dla ratownictwa wodnego w województwie mazowieckim

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podpisał dziś umowy z 14 jednostkami, które wykonują działania, z zakresu ratownictwa wodnego w województwie mazowieckim. Dotacja na łączną [...]
0 komentarzy
IV Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej z piknikiem i prezentacją oferty edukacyjnej szkoły

IV Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej z piknikiem i prezentacją oferty edukacyjnej szkoły

 IV Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej połączony z piknikiem i prezentacją oferty edukacyjnej Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu odbędzie się 25 maja [...]
0 komentarzy
BAL CHARYTATYWNY organizowany przez Wołomiński Klub Biznesu

To był bal

Nietypowo bo w piątek, 19 kwietnia odbył się tegoroczny BAL CHARYTATYWNY organizowany przez Wołomiński Klub Biznesu. Podobnie jak w roku ubiegłym uczestnicy spotkali [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.