IV Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”

W czasie, kiedy wojna nie jest już tylko historią, ale realnym zagrożeniem, musimy pielęgnować w młodym pokoleniu patriotyzm, siłę i odwagę. Ważne jest, aby poznawało ono przeszłość, żeby uczyć się żyć w przyszłości. Temu służą wzorce osobowe takie jak Halinka Brzuszczyńska. „Mała” to nie postać fikcyjna, znana z literatury czy filmu, ale prawdziwa bohaterka, która swoje młode życie złożyła na ołtarzu Ojczyzny. Piętnastoletnia sanitariuszka i jej trzej towarzysze zginęli 20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelani przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze. Wołominianka poświęciła się w imię wielkich ideałów:  patriotyzmu, koleżeństwa i miłości bliźniego.

Dnia 29 września 2022 roku  społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz p. Jacek Brzuszczyński – brat Halinki już po raz czwarty uczcili pamięć poległej wołomińskiej sanitariuszki, organizując Bieg Patrolowy. Zeszłoroczna edycja Memoriału, mimo pandemii, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zdobyła doskonałe recenzje uczestników zawodów oraz obserwatorów. Wydarzenie to jest stałym elementem kalendarza uroczystości powiatu wołomińskiego i stanowi wspaniały dowód przywiązania jego mieszkańców do historii Polski i swojego miasta.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy Pomniku Bohaterów AK i NSZ Majdan. W obecności Pododdziału Honorowego I LO PUL  oraz pocztów sztandarowych – Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Mazowieckiego i szkoły odczytano tu Apel Poległych i złożono wieńce. W tym roku na sportowo-artystyczną część Memoriału wybrano teren  Szkoły Podstawowej im. ks. Ignacego Skorupki w Ossowie oraz okoliczny obszar leśny.  Czteroosobowe patrole musiały pokonać siedmiokilometrowy  dystans, a na trasie wykonać zadania specjalistyczne: strzelanie z broni laserowej oraz pneumatycznej, rzut granatem, zadania siłowe, pokonywanie przeszkód wodnych, tor przeszkód i zadanie z zakresu pierwszej pomocy.

W zawodach wzięło udział 33 zespoły reprezentujących różne instytucje i fundacje w kategoriach: „służby mundurowe”, „szkoły mundurowe”, „open dorośli” i „open młodzież. Na starcie stawiły się drużyny reprezentujące:
Komendę Stołeczną Policji,
Komendę Powiatową Policji w Wołominie,
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu,
1. Warszawską Brygadę Pancerną,
10. Warszawski Pułk Samochodowy,
23. Bazę Lotnictwa Taktycznego,
Straż Miejska w Wołominie,
Akademię Sztuki Wojennej,
„Zabiegany Wołomin”,
Wojskowy Instytut Uzbrojenia,
Morsy Kobyłka,
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej,
Fundację Opieki i Jedności Kresowian,
Klub Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej,
Ochotniczy Hufiec Pracy Wołomin.
Szkoły mundurowe reprezentowały patrole oddelegowane przez: I LO PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, I LO PUL w Dębem Wielkim, I LO PUL
im. 4. Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Kadetów objętych patronatem edukacyjnym Grom Group oraz Drużynę Pożarniczą I LO PUL Wołomin. Drużyny wystawiły także:
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk pil Mariana Pisarka w Radzyminie,
Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim.

Ponadto po raz pierwszy na naszym Biegu uczestniczyli polscy medaliści – Sportowcy i Żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – st. szer. Anna Kiełbasińska i szer. Damian Czykier. Przygotowali oni zawodników rozgrzewką do startu.
Wszyscy uczestnicy biegu wracali z trasy zmęczeni, przemoczeni i brudni, ale szczęśliwi, że udało im się pokonać własne słabości. W momencie, kiedy drużyny walczyły o laur zwycięstwa, widzowie mieli przyjemność  wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i kadry I LO PUL . Wystąpili: ks. kpt. Grzegorz Idzik, Małgorzata Ciszyńska, Gabriela Kalinowska, Szymon Wolak, Patryk Wróblewski oraz klasy 1b i 1f I LO PUL w Wołominie. W rolę konferansjerów wcielili się: Małgorzata Ciszyńska i Jacek Barczak ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK.

Następnie p. Jacek Brzuszczyński pokazał pamiątki, które pozostały po Halince i krótko opowiedział o życiu i okolicznościach śmierci siostry.

Na koniec organizatorzy Biegu nagrodzili  zwycięzców w klasyfikacji zespołowej
i indywidualnej.

Najlepszymi strzelcami  zawodów zostali: Amelia Hirsz Kadet I LO PUL Wołomin i Tomasz Wróbel z KSP.

Puchar dla najstarszego uczestnika biegu otrzymał p. Zdzisław Sokulski, a dla najmłodszego – Mischel Kotłubej.

W klasyfikacji drużynowej SŁUŻB MUNDUROWYCH na podium stanęły patrole:
1. miejsce – GROM Group,
2. Miejsce – Komenda Stołeczna Policji,
3 miejsce – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.
W kategorii SZKÓŁ MUNDUROWYCH zwyciężyli:
1. miejsce – reprezentacja klas trzecich I LO PUL w Wołominie,
2. miejsce – reprezentacja klas drugich I LO PUL w Wołominie i
3 miejsce – drużyna I LO PUL w Dębem Wielkim.

W klasyfikacji OPEN MŁODZIEŻ  na podium stanęły grupy reprezentujące:
1. miejsce – Szkoła Podstawowa w Dębem Wielkim,
2. Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP (grupa 2),
3 miejsce- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP (grupa 3).

W klasyfikacji „OPEN DOROŚLI” puchar za zwycięstwo otrzymały drużyny:
1 miejsce – kadra PUL,
2 miejsce – Wojskowy Instytut Uzbrojenia Wojskowego w Zielonce,
3 miejsce – Zabiegane Dziki.
Puchary i nagrody otrzymali najlepsi, a pamiątkowe medale z podobizną Halinki – wszyscy uczestnicy i goście Memoriału. Natomiast o podniebienia wszystkich zebranych zadbali rodzice i młodzież, którzy upiekli domowe ciasta oraz pracownicy Hotelu „Trylogia”, serwując wojskową grochówkę i grillowane kiełbaski.

IV Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej pseudonim „Mała” swoją obecnością zaszczycili znamienici goście: p. Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina, Wiceburmistrz Wołomin p. Dariusz Szymanowski, Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Jarosław Gryz, mjr Dariusz Gibalski z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, podleśniczy p. Tomasz Dębski z Nadleśnictwa Drewnica, p. Lesław Gierczuk z Związek Żołnierzy NSZ Okręg Warszawski, p. Krzysztof Jaszczak – Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury Ossów 1920r., p. Krzysztof Jaworski Prezes LWOPR, p. Agnieszka Skowrońska – Prezes Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”, p. Cezary Jurkiewicz Członek Zarządu Polska Fundacja Narodowa, p. Władysław Kolatorski Prezes Kluba AK Ziemi Radzymińskiej, Z-ca Dowódcy 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego p. płk Marek Maćkowski, z Akademii Sztuki Wojennej p. płk Sebastian Kostecki. Modlitwę podczas Apelu Pamięci odmówił ks. Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie ks. Witold Gajda.

Patronat nad uroczystością sprawowali: Burmistrz Wołomina, Starosta Wołomiński, Mazowiecki, Kurator Oświaty, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, Nadleśnictwo Drewnica, DJCHEM Chemicals Poland S.A., Fundacja Daj Mi Skrzydła, Okręg Mazowiecki Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Morsy Kobyłka, Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, Grom Group, Fundacja Niezapomniani Fundacja Opieki i Jedności Kresowian, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Fundacja Polska 360, Hotel Trylogia, Wojskowy Instytut Wydawniczy, OSiR Huragan, Samorządowa Instytucja Kultury Ossów 1920r., Instytut Pamięci Narodowej, Miejski Dom Kultury w Wołominie, Patria Nostra, Adrenaline Rush, Impref, Fundacja Sprzymierzeni z Grom, Green World – Giełda Mundurowa. Patronaty medialne: Polska Zbrojna, Życie Powiatu na Mazowszu, Wieści Podwarszawskie, Kurier W

Organizatorzy IV Biegu Patrolowego Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej pseudonim „Mała” dziękują wszystkim uczestnikom i gościom za udział w obchodach i zapraszają do uczestniczenia w kolejnej edycji zawodów już w przyszłym roku.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu

Policja poszukuje świadków kradzieży

Policja poszukuje świadków zdarzeń jakie miały miejsce na terenie Wołomina. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z powiatowego Wydziału Prewencji. [...]
0 komentarzy
Ząbki - zmiana organizacji ruchu na Batorego i przy SP5

Rozbudowa II odcinka drogi wojewódzkiej nr 634 w Ząbkach

Od 27 stycznia planowane jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu na II odcinku remontowanej drogi wojewódzkiej Nr 634. Zamknięcie dróg dotyczyć będzie ul. Ks. [...]
0 komentarzy
Planowane przerwy w dostawie prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 27 stycznia do 8 lutego planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Burmistrz Radzymina proponuje zmiany w kursowaniu linii 738

Burmistrz Radzymina proponuje zmiany w kursowaniu linii 738

Linia autobusowa 738 obsługuje gminę Radzymin oraz Marki i łączy je z Warszawą. Obecnie autobusy kursują co 20 minut w szczycie i co [...]
0 komentarzy

„Mobilny Burmistrz” – spotkanie z mieszkańcami w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie

Jak rozwija się miasto i gmina Radzymin? Kiedy nowe inwestycje zaczną przynosić gminie zyski?  Jeżeli zastanawiacie się nad tymi pytaniami to  być może [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.