Kompostownia i kruszalnia w Starym Dybowie? Inwestor nie odpuszcza inwestycji!

Kruszarnia i segregacja śmieci w Emilianowie

W miejscowości Stary Dybów, w gminie Radzymin, około 300 m od domów mieszkańców, mają powstać wielka kompostownia i kruszalnia. Zgodę na to przedsięwzięcie wyraził burmistrz Radzymina. Władze gminy tłumaczą się, że zgodę wyrazić musiały, ponieważ wniosek nie zawierał uchybień formalnych ani prawnych, nie kłócił się z planem zagospodarowania przestrzennego, a dodatkowo sanepid i nadzory wodne nie dopatrzyły się w przyszłej inwestycji negatywnego wpływu na środowisko.

Czy władze miast mają obowiązek wyrażać zgodę na wszystkie pomysły inwestorów, jeśli tylko projekty nie zawierają uchybień? Czy w polityce nie ma miejsca na zwyczajną ludzką refleksję, co nie będzie służyło sąsiadom, bo będzie zwyczajnie śmierdziało?

Mieszkańcy Starego Dybowa i całego Radzymina są wstrząśnięci, nie chcą smrodu pod swoimi oknami i zastanawiają się, jak można zablokować budowę. Przybyli tłumnie na posiedzenie radzymińskiej Komisji Ochrony Środowiska i Ładu Przestrzennego 28 września. Na sali konferencyjnej w ratuszu wrzało. Każdy mieszkaniec chciał dostać się do mikrofonu.

Radni i sołtys Starego Dybowa są zdziwieni: im także nie powiedziano o całej sprawie ani słowa. Mieszkańcy oburzają się, że nikt przed wydaniem decyzji nie zapytał ich o zdanie. Władze zasłaniają się przepisami i faktem opublikowania informacji na stronie internetowej bip.radzymin.pl, na którą mało kto zagląda. Zresztą tam inwestycja była nazwana „przedsiębiorstwem produkcyjno – usługowym”. Nie mówiono o kompostowni, nie odbyły się konsultacje społeczne, nie było artykułów w prasie.

Decyzja, niestety, się już uprawomocniła. Jednak władze Radzymina przestraszyły się protestów i zamierzają skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Radni zaplanowali również zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w gminie oraz rozmowy o tym problemie z gminami sąsiednimi. Nie wiadomo, czy ten plan się powiedzie i czym się skończy.

Inwestor wycofać się nie chce, zapowiada rozpoczęcie prac od otwarcia kruszalni i już zaprasza mieszkańców do pozbywania się gruzu z ich posiadłości.

Pojawia się pytanie, czy jeśli inwestor za chwilę złoży projekt składowiska odpadów radioaktywnych, wybuchowych i toksycznych to burmistrz też musi się na niego zgodzić z powodu zgodności z planem zagospodarowania?

W całej tej sprawie coś śmierdzi.

Barbara Wiśniowska

Obraz Dinh Khoi Nguyen z Pixabay

Więcej informacji z Radzymina

Sprawca kradzieży katalizotara zatrzymany z narkotykami

Sprawca kradzieży katalizotara zatrzymany z narkotykami

Funkcjonariusze Ogniwa Kryminalnego w Radzyminie zatrzymali 39- letniego mieszkańca Legionowa, podejrzanego o kradzież katalizatora, do której doszło na początku lutego. Podczas zatrzymania policjanci [...]
0 komentarzy
Radzymin - Coworking w gminnym Centrum Aktywności Społecznej

Radzymin – Coworking w gminnym Centrum Aktywności Społecznej

Od połowy marca 2026 r. ruszyły spotkania coworkingowe w Centrum Aktywności Społecznej w Radzyminie. Wspólnie ze stowarzyszeniem Radzymiński Klub Biznesu zapraszamy przedsiębiorców i mieszkańców [...]
0 komentarzy
Radzymin - Unieważnienie przetargu na sprzedaż nieruchomości gruntowych

Radzymin – Unieważnienie przetargu na sprzedaż nieruchomości gruntowych

Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1145 [...]
0 komentarzy

Próbował przekupić policjantów po zatrzymaniu za jazdę po alkoholu

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi 55- letniemu kierowcy mazdy, który będąc pod wpływem alkoholu próbował wręczyć policjantom łapówkę w zamian za [...]
0 komentarzy
Radzymin - Rekrutacja do przedszkoli 2026/2027 - wykaz wolnych miejsc w placówkach

Radzymin – Rekrutacja do przedszkoli 2026/2027 – wykaz wolnych miejsc w placówkach

Od 3 marca do 9 marca do godziny 12:00 przez Rodziców obecnych przedszkolaków zostały przekazane deklaracje o kontynuacji wychowania przedszkolnego na rok 2026/2027, [...]
0 komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Kompostownia i kruszalnia w Starym Dybowie? Inwestor nie odpuszcza inwestycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.