Konkurs z okazji Światowego Dnia Ziemi

Konkurs z okazji Światowego Dnia Ziemi

W sobotę 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone przez miliony ludzi w 192 krajach.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu według wstępnych szacunków kilkaset tysięcy litrów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety i o własnych nawykach, które mają realny wpływ na środowisko. W coraz większej ilości domów zwracamy uwagę na segregację odpadów, oszczędzanie wody czy eliminowanie plastiku. Zachęcamy do zastanowienia się, co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi. Istnieje wiele działań, które nic nie kosztują i nie wymagają dużego nakładu pracy, ale powtarzane przez wielu ludzi mogą mieć realny wpływ na stan środowiska.

Zamieszczamy kilka dodatkowych propozycji, które możemy stosować na co dzień:

1.    Przede wszystkim nie wyrzucajmy jedzenia. Stosujmy zasady zrównoważonej konsumpcji – np. ograniczanie zakupów artykułów spożywczych, gdy ich nie potrzebujemy. Pozwoli to na zaoszczędzenie wody i przyczyni się do realnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
2.    Dbajmy o czystość w najbliższej okolicy. Miejmy odwagę posprzątać za siebie, dla siebie
oraz za innych.
3.    Kupujmy ubrania i przedmioty z drugiej ręki.
4.    Będąc w sklepie, szukajmy opakowań z recyklingu, ekologicznych opakowań i rozwiązań zero waste. Nośmy swoje torby/siatki.
5.    Stawiajmy na jakość a nie ilość produktów – minimalizm zakupowy. Konsumpcjonizm stoi w opozycji do ekologii, ponieważ generuje śmieci.
6.    Załóżmy kompostownik w ogrodzie. Naturalny nawóz, jakim jest między innymi kompost jest zdrowszy dla roślin i ekologiczny.
7.    Wybierając się na wycieczkę, szukajmy korzystniejszych dla środowiska środków transportu.
8.    Naprawiajmy. Elektrosprzęty, meble i ubrania mogą dostać drugie, ciekawsze życie.

To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Aby Święto nie miało formy nudnej akademii, zapraszamy do podjęcia wyzwania, np.:

poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj Życia w dziwnych miejscach, zobacz jak natura walczy o swoje miejsce w mieście (np. jak rosną drzewka na gzymsach i dachach komórek, jak rośliny wyrastają z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi). Przyjrzyj się roślinom w Twojej okolicy, dotknij, powąchaj, zidentyfikuj gatunek.

lub

znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to SAM. Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o zgodzie właściciela terenu, a potem o podlewaniu 

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za stan błękitnej planety!

Na podstawie: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-ziemi/#more-127; https://www.gov.pl/web

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

O środkach unijnych w Wołominie. Konferencja „Nowa perspektywa, nowe możliwości – #FEM 2021-2027”

Fundusze europejskie rozwinęły subregion warszawski wschodni. Zmieniła się jakość życia mieszkańców w obszarze m.in. transportu, zdrowia, ekologii, a także dostępności i edukacji. W poprzedniej perspektywie beneficjenci z regionu [...]
0 komentarzy
Scenariusze zastosowania geotermii w Wołominie

Scenariusze zastosowania geotermii w Wołominie

W oczekiwaniu na wyniki badań wody pobranej z otworu badawczego GT-1 w Wołominie UM Wołomin analizuje scenariusze zastosowania geotermii w gminie. Możliwości jest [...]
0 komentarzy
Ząbki - Oświadczenie Stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności

Ząbki – Oświadczenie Stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności

W zawiązku z zaistniałym wypadkiem w dniu 17 września 2023 r. podczas 5. wyścigu EV w trakcie wydarzenia 7. Zlot Samochodów Elektrycznych i Wodorowych , [...]
0 komentarzy

Pożar w hurtowni fajerwerków w Kobyłce

W godzinach porannych doszło do wybuchu, a następnie pożaru budynku hurtowni z fajerwerkami przy ul. Nadarzyńskiej w Kobyłce. Na miejscu pracują strażacy i [...]
0 komentarzy

Mazowsze zakończyło największy w historii zakup pociągów!

61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Kolei Mazowieckich jest już na torach. Rekordowe w skali kraju zamówienie KM zakończone! Pociągi dostarczyła spółka Stadler Polska. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.