Krew potrzebna na wakacje. W sobotę zbiórka przy Galerii Wołomin

Krew potrzebna na wakacje. W sobotę zbiórka przy Galerii Wołomin

W sobotę 24 czerwca pod Galerią Wołomin stanie krwiobus. To kolejna akcja we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca”. Wszyscy chętni, po zakwalifikowaniu przez lekarza, będą mogli zostać honorowymi dawcami krwi. Krew potrzebna jest w całej Polsce, jeszcze bardziej w okresie wakacyjnym.

W okresie przedwakacyjnym Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o zbiórki krwi, której stale brakuje w bankach krwi, a w okresie wakacyjnym jest ona jeszcze bardziej potrzebna. Nie da się jej wyprodukować, za to można się nią podzielić. W najbliższą sobotę 24 czerwca w godzinach 10:00- 15:00 na parkingu przy Galerii Wołomin będzie można to zrobić.

– W magazynach zasoby krwi są niewystarczające, więc każda akcja jest ogromnym wsparciem. Serdecznie zapraszamy do dzielenia się tym cennym darem, jakim jest krew. Pamiętajmy, że trzeba być zdrowym i nie przyjmować na stale żadnych leków, co najmniej przez 2 tygodnie nie mieć infekcji. Dzień przed i w dniu pobrania nie zapominajmy o nawadnianiu. Należy zjeść lekkie śniadanie, nie przychodźmy na akcję na czczo – tłumaczy Łukasz Prasek z Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca”.

Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat (dla oddających krew po raz pierwszy górną granicą wieku jest 60 rok życia), o masie ciała powyżej 50 kg. Warto zaznaczyć, że krwi nie można oddawać przez sześć miesięcy po operacji, wykonaniu tatuażu czy kontaktu z obcą krwią. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości.

Do pobrania krwi kwalifikuje lekarz po wywiadzie i badaniu, następnie zespół pielęgniarski zajmuje się dawcą. Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badana: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę. Tradycyjnie dawcy krwi otrzymują standardowy pakiet energetyczny, zawierający m.in. 8 tabliczek czekolady.

– Nasza współpraca z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca” trwa już kilka lat. W poprzednich zbiórkach mieszkańcy Wołomina licznie zgłaszali się do oddania krwi. Tym razem również zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję – mówi Beata Aleksandruk, Area Marketing Specialist Galerii Wołomin. Celem naszej akcji jest również budowanie świadomości i propagowanie w naszej społeczności idei honorowego krwiodawstwa, jako niezwykle ważnej metody ratowania ludzkiego życia – dodaje Aleksandruk.

Kolejne zbiórki krwi w Galerii Wołomin zaplanowane są na 2 września i 4 listopada.

Fot.: Użytkownik Vince z Pixabay.com

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Wianki dla Seniorów w Zielonce

Wianki dla Seniorów w Zielonce

Kolorowe wianki, muzyka i rozmowy w letniej atmosferze. W Domu Pomocy Społecznej w Zielonce odbył się piknik „Wianki dla Seniorów”, który zgromadził mieszkańców [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.