Mistrzyni koloru i światła

Katarzyna Bala urodziła się w Białce Tatrzańskiej. Zainteresowanie malowaniem nitką rozwijała w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem pod kierunkiem Marty Gąsienicy-Szostak i Zofii Krzeptowskiej. W latach 1986 – 1991 w pracowni Urszuli Plewki-Szmidt w Poznaniu uczestniczyła m.in. w powstaniu tak monumentalnych dzieł jak Ołtarz Pergamoński czy cykl ikon na 1000-lecie chrztu Rusi.

Od kilkunastu lat pani Katarzyna mieszka w Zawiszynie w gminie Jadów. W jej pracowni powstają gobeliny prezentowane na wielu wystawach, zdobiące mieszkania i instytucje na całym świecie. Duża część jej niebanalnych dzieł poświęcona jest tematyce hippicznej.
Artystka stosuje mieszane techniki tkackie przy użyciu wełny, jedwabiu, sznurka i końskiego włosia. Sama farbuje materiał, uzyskując bogatą gamę kolorystyczną nici, które w tkaninie układa w delikatne światłocienie.
Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka wystawę jej prac, prezentowanych niedawno w Łazienkach Królewskich w Warszawie, od 6 lutego podziwiać można w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Goście wernisażu mieli możliwość własnoręcznego wplecenia nici w rozpoczęty przez panią Katarzynę gobelin i wysłuchania jej wskazówek.

Do spróbowania swych sił w niełatwym procesie powstawania wspólnego artystycznego dzieła gorąco zachęcam też następnych zwiedzających, dla których na wystawie pozostawiono kosz z kolorową wełną.

Bożenna A. Krzemińska

2 przemyślenia nt. „Mistrzyni koloru i światła

  1. Kasiu piekne prace , życzę dalszych sukcesów – koleżanka ze szkoły – basia domin

  2. jestem pod wrażeniem,gratulacje od koleżanki z klasy anity zaniewskiej

Możliwość komentowania jest wyłączona.