Nadchodzi Armagedon na drodze 634!

Zmiany w organizacji ruchu na DW634 od 23 lutego

Rozbudowa pięciokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 634 w Wołominie i Kobyłce rozpocznie się lada chwila i potrwa do roku 2026. Przez ten czas, który może wydawać się wiecznością, kierowców czekają spore utrudnienia, objazdy i ruch wahadłowy. Remont będzie pochłaniaczem nie tylko czasu, ale też pieniędzy. Podatnicy zapłacą za niego ponad 200 mln zł! Dlaczego tak drogo i długo? Zapytaliśmy urzędników.

Kiedy jedzie się drogą 634 do pracy, od czasu do czasu wygląda ona pięknie: nowy asfalt, światła, pas do skrętu w lewo. Są też miejsca, gdzie w korku utyka się na długie minuty. To stanie w korkach niedługo się zmieni na… jeszcze dłuższe stanie w korkach i potrwa przez długie lata. Przebudowa będzie kosztowna, czasochłonna i będzie powodem dyskusji, po co ją było zaczynać, skoro nawierzchnia była w dobrym stanie, a w korkach staliśmy również w miejscach, gdzie od dawna był zbudowany trzeci pas do skrętu w lewo. Tymczasem modernizacja tego kawałka to część większego projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej, który był planowany od dziesiątek lat. Jednym z najważniejszych usprawnień dla kierowców będzie trzeci pas ruchu pomiędzy dwoma jezdniami. Ów trzeci pas z wyznaczonymi miejscami do skrętów pozwoli na chwilowe zatrzymanie się pojazdów planujących skręt, ale bez zatrzymywania całego ruchu na jezdniach. Do tej pory takie skręcające pojazdy blokowały przejazd i powodowały powstawanie korków. Kolejnym udogodnieniem – tym razem dla okolicznych mieszkańców – będzie postawienie ekranów, które tłumią dźwięki.

Gdzie, kiedy i za ile?

Tym razem przebudowany zostanie kawałek trasy 634 od Al. Niepodległości w Wołominie do ulicy Orląt Lwowskich w Kobyłce. Prace rozpoczną się w najbliższych dniach. Jest to odcinek o długości 5,2 km. Inwestycja pochłonie ponad 140 mln zł. 77 mln zł zapewni samorząd województwa, a 65 mln pochodzi ze środków Polskiego Ładu. Koszt inwestycji może dziwić. 5 km wydaje się krótkim odcinkiem. Remonty dróg zawsze są kosztowne – tłumaczy Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg w Warszawie. – Ten odcinek wcale nie jest krótki. Postronny obserwator widzi tylko nawierzchnię drogi. W głębi pod nią jest cała ogromna infrastruktura, którą drogowcy muszą wymienić i to też kosztuje. W tak mocno zurbanizowanym terenie pod drogą biegną sieci teletechniczne, energetyczne i wodno-kanalizacyjne. Zostanie też przebudowana kanalizacja deszczowa. Będą wykonane wiaty przystankowe, chodniki i ścieżki rowerowe. 8 mln 700 tys. zł jest przeznaczone na wykup 250 działek, które musieliśmy pozyskać, żeby droga mogła zostać poszerzona. Przebudowa ruszy pełną parą być może w styczniu. Jeśli nie przeszkodzą spore opady śniegu. Dlaczego nie można zacząć wcześniej? W tej chwili trwa wykup ostatnich działek, zatwierdzanie objazdów, oczekiwanie na otwarcie innego remontowanego kawałka drogi oraz wycinka drzew, które kolidują z planowaną inwestycją. Użytkowników trasy może zastanawiać również, dlaczego budowa potrwa tak długo, bo aż 3 lata. Tych prac nie można wykonywać bez przerwy – mówi Monika Burdon, – szczególnie prac bitumicznych. Nie da się kłaść nawierzchni w temperaturze poniżej minus 5 albo podczas obfitych opadów śniegu. Wiele zależy więc od pogody. Po drugie: nie tylko my wykonujemy inwestycje w tym terenie. Kobyłka i Wołomin budują swoje sieci kanalizacyjne, PGE modernizuje sieć energetyczną. Ten odcinek jest bardzo trudny do remontowania ze względu na ogromne natężenie ruchu i ilość podziemnej infrastruktury.

Gdzie będą objazdy?

Na tej trasie porusza się 40 000 pojazdów dziennie. W niektórych miejscach trzeba zapewnić dla nich objazdy, w innych ruch wahadłowy. Niestety, wciąż nie wiadomo, które drogi lokalne chwilowo zastąpią drogę wojewódzką. Jeszcze nie jest uzgodniona organizacja ruchu – przyznaje Igor Sulich. dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Wołominie – Dowiemy się tego w przeciągu miesiąca. – Zostały złożone propozycje czterech wariantów objazdów. Kiedy tylko zapadną ustalenia wspólne: Generalnej Dyrekcji Dróg, zarządu dróg powiatowych i zarządów dróg gminnych, oficjalna wersja pojawi się na stronie internetowej https:// mzdw.pl/pl. W tej chwili trudno mówić o najbardziej prawdopodobnej wersji, bo może ona być połączeniem kilku propozycji pierwotnych. Najpierw czekamy na otwarcie remontowanego kawałka trasy w Ząbkach, żeby można było puścić ruch tamtędy. Objazdy będą konieczne zwłaszcza na samym początku, kiedy budowa zbiornika na deszczówkę zmusi wykonawców do zamknięcia całej trasy. Później planowany jest ruch zasadniczo wahadłowy.

To nie jedyny planowany remont

Poszerzenie wyżej wymienionego odcinka nie jest jedynym planowanym remontem na tej trasie. Już niedługo, prawdopodobnie wiosną, rozpocznie się rozbudowa kolejnego odcinka: od ulicy Orląt Lwowskich aż do Zielonki – do miejsca, gdzie już istnieją na tej trasie trzy jezdnie. Ten kolejny kawałek drogi 634 ma długość 4,5 km. Modernizacja pochłonie 105 mln zł ze środków samorządu województwa. W tej chwili Mazowiecki Zarząd Dróg w Warszawie jest w trakcie rozstrzygania przetargu. Osobnym projektem jest remont skrzyżowania dróg wojewódzkich 634 i 635. Zostanie tam m.in. przebudowana sygnalizacja świetlna. Czekamy na przetargi i na podpisanie umowy z wykonawcą. Rozpoczęcia prac nad skrzyżowaniem możemy się ewentualnie spodziewać w drugiej połowie 2024 roku. Inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg. Urząd Marszałkowski sfinansuje również budowę drogi od trasy 634 do szkoły w Duczkach, projekt ma powstać w ciągu 2 lat. Kolejnym problemem, jaki pojawił się w okolicy trasy 634, jest wyjazd z nowo otwartego tunelu w Kobyłce. Wyjazd jest tak zakorkowany, że przemierzenie króciutkiego tunelu trwa około 20 minut. W najbliższych dniach władze samorządowe na wspólnym spotkaniu zastanowią się, jak zaradzić sytuacji. Prawdopodobnie nastąpi zmiana długości trwania zielonego światła, co jednak może zakorkować drogę wojewódzką.

Drzewa pod topór

Najbardziej zmartwieni inwestycją wydają się mieszkańcy Wołomina. Trwają lokalne protesty przeciw wycince drzew. Protestujący twierdzą, że wiele drzew wcale nie koliduje z nową drogą. Gromadzą się na stronie społeczności „Inicjatywa dla Drzew – Wołomin” i organizują spotkania w terenie. – Można protestować, ale szanse powodzenia tej akcji są małe – stwierdza Igor Sulich – Projekt wycinki jest zatwierdzony, decyzja środowiskowa jest już prawomocna i ostateczna. Odwołanie jej jest mało realne, 26 młodych drzew będzie przesadzanych, ale te, które kolidują z nową drogą, będą wycięte. Inwestor nie będzie nawet próbował niczego zmieniać. Gmina miała czas pochylić się nad tym problemem na etapie uzgodnień kilka lat temu, w tej chwili trwa już realizacja. Na etapie uzgodnień działania aktywnej grupy mieszkańców miałyby większy sens i sprawczość. Jednak mało jest osób, które interesują się planami samorządu na etapie projektu. Przywiązywanie się do drzewa, kiedy drwal z piłą i z decyzją samorządową przymierza się do jego wycięcia… grozi tylko bijatyką i uszkodzeniem ciała, a drzewom raczej nie pomoże. Podczas wszystkich remontów czekają na kierowców wzmożone korki, objazdy, czerwone światła, a czasem zmiana organizacji pierwszeństw i inne nerwowe sytuacje, ale światełkiem w tunelu jest fakt, że remonty się skończą, a lepsze drogi pozostaną na dłużej.

Barbara Wiśniowska

 

Więcej wiadomości z Mazowsza

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Groźne zdarzenie nad wodą w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim. W sobotę, 20 czerwca, około godziny 15:30 służby ratunkowe zostały wezwane na teren [...]
0 komentarzy
Samochód staranował ogrodzenie cmentarza w Zakroczymiu. Poranna kolizja zakończyła się bez rannych

Samochód staranował bariery przed ogrodzeniem cmentarza w Zakroczymiu

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zakroczymiu w powiecie nowodworskim. W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego [...]
0 komentarzy
Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Sezon motocyklowy trwa w najlepsze, a na drogach powiatu łosickiego można spotkać coraz więcej jednośladów. Motocykl daje poczucie wolności i pozwala czerpać radość [...]
0 komentarzy

Jego łupem padły okulary i namioty

Policjanci piaseczyńskiej drogówki zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o dokonanie kradzieży okularów i namiotów. Sprawca wyniósł z obiektu handlowego asortyment o wartości ponad [...]
0 komentarzy
Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Szczęśliwy finał poszukiwań 15-latki. W akcji uczestniczyło blisko 150 osób

Po kilku godzinach intensywnych poszukiwań zakończyła się akcja odnalezienia 15-letniej mieszkanki powiatu wołomińskiego, która 16 czerwca 2026 roku oddaliła się z miejsca zamieszkania [...]
0 komentarzy

Nocna kolizja w centrum Legionowa. Trzy osoby badane przez ratowników, droga była całkowicie zablokowana

Groźne zdarzenie drogowe w Legionowie. W piątek, 19 czerwca, około godziny 22:05 służby ratunkowe zostały zadysponowane do kolizji dwóch samochodów osobowych na ulicy [...]
0 komentarzy
Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Poważne zderzenie busa z motocyklem na DK62. Młody motocyklista trafił pod opiekę ratowników

Groźne zdarzenie drogowe na drodze krajowej nr 62 w rejonie miejscowości Goławin w powiecie płońskim. Dziś około godziny 13:40 doszło tam do zderzenia [...]
0 komentarzy
Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Bus wjechał do rowu – 4 osoby ranne

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek (18.06) na DK62 w Mołomotkach-Dwór (gm. Repki). Mundurowi ustalili, że kierujący Renaultem stracił panowanie nad samochodem i [...]
0 komentarzy
Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Miał jechać 50, pędził 128 km/h. Surowa kara dla 35-latka

Rażącego złamania przepisów ruchu drogowego dopuścił się 35-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który w obszarze zabudowanym, przekroczył dozwoloną prędkość aż o 78 km/h. Mężczyzna [...]
0 komentarzy
Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Nietrzeźwy kierujący skuterem nie zatrzymał się do kontroli

Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 49 – letni kierujący skuterem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, miał [...]
0 komentarzy
Fałszywe alarmy w całej Polsce. Prokuratura i cyberpolicja rozbiły grupę działającą przez internet

22-latek jechał pod wpływem narkotyków, miał przy sobie znaczne ilości mefedronu- trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali 22-letniego kierowcę BMW, który prowadził pojazd pod wpływem THC i metamfetaminy. Podczas kontroli pojazdu policjanci ujawnili przewożone przez [...]
0 komentarzy
Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

Wsiadł za kierownicę, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz straci uprawnienia na kolejne 3

35-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wsiadł za kierownicę mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 [...]
0 komentarzy
Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Bez tablicy, bez uprawnień i z ponad 3 promilami!

Policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, eliminując z dróg osoby, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają realne zagrożenie dla życia i [...]
0 komentarzy

Zarabiali na fikcyjnych sklepach internetowych – oszukali w ten sposób ponad 440 osób!

Oszuści wystawiali na sprzedaż nieistniejący towar i przedmioty na fikcyjnych stronach sprzedażowych. Cel był jeden – wyłudzenie pieniędzy. Oszukali w ten sposób ponad [...]
0 komentarzy

Pożar autobusu miejskiego w Warszawie. Pojazd stanął w płomieniach, ogień uszkodził ekrany akustyczne

Dramatyczna akcja strażaków na Alei Stanów Zjednoczonych w Warszawie. 17 czerwca doszło tam do pożaru autobusu miejskiego. Ogień bardzo szybko objął pojazd, a [...]
0 komentarzy

2 przemyślenia nt. „Nadchodzi Armagedon na drodze 634!

  1. Ok, to znaczymy. Gdzie było miasto i pani burmistrz 5-3 lata temu? Może warto zadać jej to pytanie bo nie jest od wczoraj. Ta droga jak była tak jest i będzie bez przyszłości, teraz dla Was bez PRZYSZŁOŚCI … Bez żadnej przyszłości. Jako urodzony w Wołominie myślałem że to będzie kiedyś pracowało nas każdego dnia przy dojedzie do pracy ale to jest inaczej. Są firmy projektowe z Poznania z Wrocławia i one pokazują nam jak mamy żyć. Przykładem jest nasz tunel. Jak tak dalej pójdzie to jako mieszkańcy NIC nie będzie do zrobienia NIC. Tego chcecie? Obudźcie się ludzie Wołomina. Jak coś chcecie zmienić dajcie znać tu, podam maila lub nr tel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.