Nic o nas bez nas! Za, czy przeciw metropolii?

IMGP9015

– Nie jesteśmy przeciwko metropolii, ale chcielibyśmy, żeby powstawała ona w przemyślany sposób. (…) dziś jest jeszcze czas na to, aby o tym jak ona powinna wyglądać, rozmawiać – mówiła burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, rozpoczynając spotkanie poświęcone Metropolii Warszawskiej i likwidacji powiatów.

W środę 19 kwietnia w Wołominie odbyło się spotkanie poświęcone Metropolii Warszawskiej i likwidacji powiatów. Spotkanie organizowała burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i starosta wołomiński Kazimierz Rakowski. Temat zainteresował wiele osób. Do Wołomina przyjechało kilkudziesięciu samorządowców ale licznie przybyli również mieszkańcy na ogół angażujący się w życie społeczności lokalnej, nie zabrakło również i tych, którzy od dość dawna trzymali się na uboczu. – Nie spodziewałem się, że po tak wielu latach przyjdzie nam znowu o tym rozmawiać jak ma wyglądać organizacja samorządu na naszym terenie. Wiem co i ile znaczy dla nas powiat wołomiński. Ta dyskusja, która się teraz odbywa powinna inaczej wyglądać. My nie jesteśmy przeciwko metropolii. Jesteśmy przeciwko likwidacji powiatu. Nie wyobrażam sobie, aby dziś znowu nastąpił rozbiór powiatu wołomińskiego – dobitnie wyraził swoją opinię Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński.

2017-04-20_133532

W dalszej części swojej wypowiedzi starosta Rakowski stwierdził: – Przed chwilą kolega radny Ryszard Madziar, dał mi tu taką kartkę (podczas spotkania rozdawano ulotki obraźliwe w stosunku do burmistrz Wołomina) i żądał wrzeszcząc, abym się od tego odciął. Kolego Ryszardzie, ja się nie muszę odcinać, ja niedługo odejdę na emeryturę – stwierdził starosta zwracając się do Ryszarda Madziara radnego powiatu, burmistrza Wołomina poprzedniej kadencji.
Początkowo zanosiło się na polityczną awanturę to trzeba przyznać, że mimo nerwowego początku, dalsza część przebiegała w miarę spokojnie choć nie zabrakło głośno wyrażanego niezadowolenia słuchaczy podczas wystąpień posła Piotra Uścińskiego.
Wśród gości debaty nie zabrakło ciekawych wystąpień – choćby Mirosława Grochowskiego, który wyraził opinię o tym w jaki sposób powinno się podchodzić do metropolii i jak się ją powinno tworzyć. – Mam wrażenie, że dziś metropolia jest używana jako synonim zła. Tu nie powinno się rozchodzić o to, kto będzie rządził ani o to czy będziemy mieli kilku radnych mniej lub więcej. Mówiąc i myśląc o metropolii trzeba ustalić problemy jakie są na danym obszarze do rozwiązania powinniśmy sobie zadać pytanie, które z nich i w jakiej kolejności chcemy rozwiązać. Bowiem metropolia to obszar funkcjonalny – mówił występując w roli eksperta.
Spośród zaproszonych gości głos zabierali zarówno posłowie: Jan Grabiec (PO) i Piotr Uściński (PiS) jak i samorządowcy z powiatu wołomińskiego i powiatów ościennych. Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa przypomniał o wyniku referendum jakie w sprawie metropolii odbyło się w Legionowie. – Mieszkańcy Legionowa powiedzieli, że w takim stylu nie chcą wejść do metropolii. Ja nie pamiętam, aby w tej naszej obecnej rzeczywistości mieszkańcy tak licznie opowiedzieli się przeciwko czemuś. A tu aż 95% opowiedziało się przeciwko. Nie jesteśmy przeciwko metropolii, jesteśmy przeciwko tej formie jej wprowadzania – stwierdził.
W podobnym tonie wypowiadali się również inni uczestnicy dyskusji.

2017-04-20_152907

Poszczególni prelegenci odwoływali się do nieobecności na sali posła Jacka Sasina i Wojewody, na których czekały przygotowane miejsca przy stolikach. – Ten stolik został tu po to w taki sposób zorganizowany, aby można było zrobić zdjęcie. Jeśli obaj panowie zostali zaproszeni w taki sposób w jaki zaproszono mnie to nie dziwcie się państwo, że ich tu dziś nie ma. Ja w piątek dostałem maila a wcześniej w czwartek pan starosta mnie zapytał czy będę. Wiem, że dużo wcześniej zarówno poseł Sasin jak i pan Wojewoda mieli zaplanowane inne spotkania – tłumaczył poseł Piotr Uściński nieobecność swoich kolegów partyjnych. (…) Przyjechałem tu dziś posłuchać, czy Wołomin chce do metropolii czy nie chce. Przecież równie dobrze metropolia może się kończyć na Kobyłce – stwierdził w pewnym momencie poseł Uściński, starosta wołomiński w poprzedniej kadencji.
Wśród uczestników debaty nie zabrakło również burmistrzów z ościennych powiatów w tym wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego i burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego który przypomniał, że to nie PiS i nie PO tworzą samorządy. – Tworzą go mieszkańcy. Tu kalkulacja polityczna się nie sprawdzi. Panie pośle obraża pan inteligencję mieszkańców, mówiąc, że metropolia czyli mega powiat nie będzie miał wpływu na ich życie. Mówi pan też, że ta ustawa została wycofana z procedowania w Sejmie i jest to kolejna nieprawda – mówił Strzałkowski zwracając się do posła Uścińskiego. – Ujawnijcie państwo projekt ustawy wprowadzającej i dopiero wówczas zacznijcie prowadzić konsultacje – domagał się.
Obawy mniejszych gmin najlepiej obrazuje podsumowanie wypowiedzi przez Piotra Orzechowskiego, wójta Strachówki, który stwierdził: – Nie chcemy Mazowsza dwóch prędkości.

Teresa  Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.