?Płatne ogłoszenie?

Czy w Polsce jest jeszcze możliwy dialog społeczeństwa z rządzącymi? Mam wrażenie, że chyba jest już za późno, bo już nikt z nikim nie chce rozmawiać. A przecież są zagadnienia, o których powinniśmy mówić, jak chociażby o społecznym przyzwoleniu dla rządu w sprawie głosowania nad nowym pakietem klimatycznym na Forum Rady Europy. W minioną sobotę liderzy trzech największych polskich central związkowych musieli zwrócić się w płatnym ogłoszeniu prasowym z apelem, aby na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej polski rząd w całości odrzucił ten projekt, gdyż innej drogi kontaktu z Panem Premierem nie mieli. Rząd z nimi nie rozmawia!
Oto ten apel: ?My niżej podpisani, Przewodniczący Central Związkowych – Piotr Duda z NSZZ ?Solidarność?; Jan Guz z OPZZ i Tadeusz Chwałka z Forum Związków Zawodowych? – w poczuciu odpowiedzialności za kraj, zwracamy się do Rządu RP w imieniu pracowników i ich rodzin oraz tych wszystkich, dla których ważny jest los kraju, o odrzucenie na najbliższej Radzie Europejskiej założeń nowej polityki klimatycznej nazywanej Pakietem 2030.
Pomimo tego, że obecnie obowiązujący pakiet klimatyczny jest nadal nieskuteczny i bardzo kosztowny, Komisja Europejska proponuje podwyższenie celu redukcyjnego do 40 procent oraz dodatkowe zwiększenie udziału energetyki odnawialnej. Wraz z propozycją Komisji Europejskiej (KE) wprowadzony zostaje tzw. mechanizm stabilizujący, którego zadaniem jest zmniejszenie liczby uprawnień do emisji CO2 przeznaczonych do sprzedaż w celu zwiększenia ich ceny. To ręczne sterowanie wolnym rynkiem.
Głównym efektem wdrażania takiej polityki będzie trzykrotny wzrost hurtowych cen energii elektrycznej i ciepła, które spowoduje dalsze rozszerzenie sfery ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie konkurencyjności przemysłu skutkujące wzrostem bezrobocia ? utrata blisko miliona miejsc pracy w Polsce. Dodatkowo realizacja założeń Pakietu 2030 spowoduje spowolnienie wzrostu PKB o 1,8 procenta do roku 2030 oraz ograniczenie zdolności do realizacji polityki energetycznej i gospodarczej zgodnej z interesem polskiej gospodarki i społeczeństwa.
Wdrożenie tak kosztownego projektu w sytuacji światowego kryzysu gospodarczego i napiętej sytuacji międzynarodowej nie będzie możliwe przy zachowaniu spokoju społecznego i warunków zapewniających zdolność rządu do wykonywania elementarnych powinności na rzecz społeczeństwa. Narazi również nasz kraj na dalsze uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu.
Zwracamy uwagę, że propozycje KE nie dadzą się naprawić niewielkimi zmianami. Potrzebna jest gruntowna zmiana podejścia uwzględniająca specyfikę poszczególnych krajów, a także nową sytuację międzynarodową, jaka powstała w wyniku kryzysu na Ukrainie. Obowiązkiem rządu jest uczynić wszystko, aby maksymalnie zabezpieczyć potrzeby bytowe i miejsca pracy naszych obywateli oraz stworzyć warunki dla dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju.
Dlatego, mając na uwadze skutki wdrożenia propozycji Pakietu 2030, które ? w opinii wielu specjalistów ? spowodują zagrożenie bytu dużej części społeczeństwa naszego kraju, oraz bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego państwa, zwracamy się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o odrzucenie propozycji KE dotyczącej polityki klimatyczno ? energetycznej na lata 2020 ? 2030 w całości?.
Sorry, to nie tak ma wyglądać społeczny dialog na Wisłą!

Edward M. Urbanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.