Pomyślne wiatry przed 90 rocznicą ?Cudu nad Wisłą?

?Historia.org.pl? na koniec stycznia ogłosiła plebiscyt na Najważniejsze Wydarzenie 2009 r. Konkurs wygrała V rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Zdobyła ona 50.7% wszystkich głosów.

Do 6 lutego na www.histaria.org.pl można było wziąć udział w głosowaniu dotyczącym najważniejszego wydarzenia historycznego 2009 roku. Internauci mogli wybierać spośród dziewięciu zgłoszonych do plebiscytu wydarzeń. Wśród tych wydarzeń znalazła się V rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Osoba, która zgłaszała rekonstrukcje ?Cudu nad Wisłą? tak uzasadniła swoją nominację – Ponadgodzinna inscenizacja jest hołdem oddawanym uczestnikom wydarzeń 1920 r. oraz upamiętnia śmierć na polu bitwy ks. majora Ignacego Skorupki. Przybliża współczesnemu widzowi historię, pogłębia jego wiedzę, chroni od zapomnienia bohaterów wydarzeń. Rokrocznie gromadzi kilkanaście tysięcy widzów. Przygotowywana z pasją przez ludzi dla których bliska jest lokalna historia.

W Ostatecznym rozrachunku Ossowska rekonstrukcja wygrała plebiscyt. Zdobyła 50.7% głosów. Wydarzenie z Ossowa wygrało z takimi ważnymi momentami z minionego roku jak rozstrzygnięcie konkursu na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski i obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które to wydarzenia zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce.

Z takiego wyniku niezmiernie zadowolony jest pomysłodawca i realizator rekonstrukcji. ? Miło widzieć, że to co przez te pięć lat robimy jest zauważane i doceniane. Widocznie osoby, które przyjeżdżają latem do Ossowa uznały, że odwalamy kawał dobrej roboty. Nie dość, że w tym roku mamy 90. rocznicę, to jeszcze ta sytuacja sprawia, że czujemy jeszcze większą motywację przed zbliżającą się VI rekonstrukcją. Teraz przyłożymy wszelkich starań, aby tegoroczne obchody wypadły jeszcze lepiej ? zapewnia Andrzej Michalik.

Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń do plebiscytu zostały zgłoszone również: kradzież napisu z Auschwitz-Birkenau, 65 rocznica Powstania Warszawskiego, odkrycie szczątków gen. Deffontaine’a w Polsce, obchody 399 rocznicy Bitwy pod Kłuszynem, Cmentarzysko Zapomnianych Książek oraz Przemarsz chorągwi rycerskiej z taborami na Grunwald.

Rafał Skonieczny

na podstawie www.powiat-wolominski.pl