Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Radzymin jest w historii Wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku – Bitwy pod Radzyminem miejscem szczególnym, miastem „Cudu nad Wisłą”. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię i pamięć zwycięstwa od okresu międzywojennego, w trudnych latach PRL, aż do dziś.

Gmina Radzymin wspólnie z zespołem organizatorów przygotowała bogaty program wydarzeń upamiętniających 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Świętowanie rozpoczniemy w Radzyminie już 6 sierpnia od Ogólnopolskich Mistrzostw Szaradziarskich „Cud nad Wisłą” na hali sportowej ROKiS, a zakończymy 21 sierpnia Turniejem Piłki Nożnej dla dzieci na Stadionie Miejskim RKS „Mazur”.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 14-15 sierpnia 2022 r. 

 


Program obchodów 102 rocznicy BW_15_08_2022_ok.jpeg


Wydarzenia znane i lubiane oraz odrobina nowości – Pokaz stuntu

Zapraszamy Państwa na wydarzenia, które na stałe zagościły w repertuarze obchodów kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą” takich jak: Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie „Cud nad Wisłą”; Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą”; Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej; Zlot MotoCud; Patriotyczne Loty Gołębi Pocztowych „Cud nad Wisłą”; Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą” im. J. Połulicha.

Z nowości zapraszamy Państwa na pokaz stuntu motocyklowego (pokaz kaskaderski) w wykonaniu trzykrotnego mistrza świata w wyczynach kaskaderskich na motocyklu – Rafała Pasierbka.

Wystawa sprzętu wojskowego i piknik historyczny

W tym roku, 15 sierpnia, wspólnie z Wojskiem Polskim zapraszamy na wystawę sprzętu wojskowego (w centrum Radzymina). Dzień wcześniej, 14 sierpnia, przygotowaliśmy dla Państwa piknik historyczny, który odbędzie się na placu za Kolegiatą Radzymińską. 14 i 15 sierpnia w centrum Radzymina zapraszamy na piknik rodzinny z atrakcjami dla małych i dużych mieszkańców gminy.

Wydarzenia sportowe

Jak co roku, będziemy gościć również fanów sportu. Zapraszamy Państwa na: Bieg 1920 Półmaraton „Cud nad Wisła” (14 sierpnia) oraz Puchar Polski Tour Bitwa Warszawska 1920 roku (20-21 sierpnia). Zapraszamy także do kibicowania młodym sportowcom podczas Turnieju Piłki Nożnej „Cud nad Wisłą” (21 sierpnia).

Wydarzenia patriotyczne

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie to przede wszystkim wydarzenia patriotyczne. Zapraszamy Państwa, jak co roku 15 sierpnia o godz. 17:00 na Uroczystą Mszę Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. Po uroczystej Mszy Świętej obędzie się Apel Poległych, który wygłosi kapitan Paweł Linke oraz nastąpi uroczystość składania wieńców na bratnich mogiłach.

W tym dniu, o godzinie 15.00 odbędzie się również uroczystość przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie.

Koncerty, koncerty, koncerty! 

Tegoroczne obchody będą obfitowały w różnorodne muzyczne wydarzenia. Rozpoczniemy 12 sierpnia uwielbianym przez Radzyminiaków Letnim Festiwalem Operetkowo-Operowy na Mazowszu. W niedzielę, 14 sierpnia, powróci „Scena Młodych”. Zagrają dla nas: Kłusowski, Rosalie, Smolasty.

Gwiazdami wieczoru 15 sierpnia będą zaś Marek Kościkiewicz (DeMono) oraz zespół Afromental. Wystąpi także lokalny zespół LarXx – zachęca ratusz

Rozdanie nagród w loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”

Podczas koncertów, 15 sierpnia, nastąpi chwila, na którą wiele osób czekało – wręczenie nagród pierwszej edycji loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”. Losowanie nagród nastąpiło podczas imprezy „Wianki nad Rządzą”. Zwycięzcy odbiorą nagrody w loterii a pani Angelika, która wylosowała nagrodę główną, odjedzie nowiutkim samochodem marki Toyota Yaris.

Wydarzenia towarzyszące i zbiórka krwi

W niedzielę 14 sierpnia obędzie się Apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie i procesja różańcowa z cmentarza do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz Uroczysta Msza Święta z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz  piknik wojskowy.

Stowarzyszenie HDK Radzymin zachęca do uczestniczenia w zbiórkach krwi:

  • 13.08.2022- Stare Załubice, ul. Mazowiecka 49
  • 14.08.2022- Radzymin, pl. T. Kościuszki

Szczegółowy program uroczystości znajdą Państwo na załączonym plakacie – pobierz:
Program obchodów 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie 14-15 sierpnia 2022 r..pdf

 

Więcej informacji z Radzymina

Radzymin: „Wygraj Bilety na spektakl – „Cudowna terapia”

UMiG Radzymin zaprasza do udziału w konkursie internetowym: „Wygraj Bilety – „Cudowna terapia” w Scenie Cegielnia”, w którym główną nagrodą są dwa podwójne [...]
0 komentarzy

Nabór wniosków o dotacje z budżetu Gminy Radzymin

Burmistrz  Radzymina ogłasza nabór wniosków o dotacje z budżetu Gminy Radzymin na realizację zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu w Gminie Radzymin w [...]
0 komentarzy
Radzymin - nowy specjalistyczny sprzęt dla gminnych jednostek OSP

Radzymin – nowy specjalistyczny sprzęt dla gminnych jednostek OSP

28 listopada na terenie jednostki OSP Radzymin, nastąpiło przekazanie sprzętu strażackiego, zakupionego w ramach umowy zawartej w dniu 18 lipca 2022 r. pomiędzy [...]
0 komentarzy
Program Czyste Powietrze - jak prawidłowo rozliczyć dotację

Radzymin – zmiana w funkcjonowaniu punktu programu „Czyste Powietrze”

Punkt działa na podstawie porozumienia zawartemu między Gminą Radzymin a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i jest zlokalizowany w [...]
0 komentarzy

Konsultacje społeczne dotyczące zmiany rodzaju miejscowości Popielarze

W dniach od 05.12.2022 r. do 16.12.2022 r. odbędą się konsultacje społeczne dotyczące zmiany rodzaju miejscowości Popielarze. Konsultacje mają charakter lokalny. Ich celem [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.