Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Radzymin jest w historii Wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku – Bitwy pod Radzyminem miejscem szczególnym, miastem „Cudu nad Wisłą”. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię i pamięć zwycięstwa od okresu międzywojennego, w trudnych latach PRL, aż do dziś.

Gmina Radzymin wspólnie z zespołem organizatorów przygotowała bogaty program wydarzeń upamiętniających 102. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Świętowanie rozpoczniemy w Radzyminie już 6 sierpnia od Ogólnopolskich Mistrzostw Szaradziarskich „Cud nad Wisłą” na hali sportowej ROKiS, a zakończymy 21 sierpnia Turniejem Piłki Nożnej dla dzieci na Stadionie Miejskim RKS „Mazur”.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 14-15 sierpnia 2022 r. 

 


Program obchodów 102 rocznicy BW_15_08_2022_ok.jpeg


Wydarzenia znane i lubiane oraz odrobina nowości – Pokaz stuntu

Zapraszamy Państwa na wydarzenia, które na stałe zagościły w repertuarze obchodów kolejnych rocznic „Cudu nad Wisłą” takich jak: Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie „Cud nad Wisłą”; Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą”; Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej; Zlot MotoCud; Patriotyczne Loty Gołębi Pocztowych „Cud nad Wisłą”; Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą” im. J. Połulicha.

Z nowości zapraszamy Państwa na pokaz stuntu motocyklowego (pokaz kaskaderski) w wykonaniu trzykrotnego mistrza świata w wyczynach kaskaderskich na motocyklu – Rafała Pasierbka.

Wystawa sprzętu wojskowego i piknik historyczny

W tym roku, 15 sierpnia, wspólnie z Wojskiem Polskim zapraszamy na wystawę sprzętu wojskowego (w centrum Radzymina). Dzień wcześniej, 14 sierpnia, przygotowaliśmy dla Państwa piknik historyczny, który odbędzie się na placu za Kolegiatą Radzymińską. 14 i 15 sierpnia w centrum Radzymina zapraszamy na piknik rodzinny z atrakcjami dla małych i dużych mieszkańców gminy.

Wydarzenia sportowe

Jak co roku, będziemy gościć również fanów sportu. Zapraszamy Państwa na: Bieg 1920 Półmaraton „Cud nad Wisła” (14 sierpnia) oraz Puchar Polski Tour Bitwa Warszawska 1920 roku (20-21 sierpnia). Zapraszamy także do kibicowania młodym sportowcom podczas Turnieju Piłki Nożnej „Cud nad Wisłą” (21 sierpnia).

Wydarzenia patriotyczne

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie to przede wszystkim wydarzenia patriotyczne. Zapraszamy Państwa, jak co roku 15 sierpnia o godz. 17:00 na Uroczystą Mszę Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. Po uroczystej Mszy Świętej obędzie się Apel Poległych, który wygłosi kapitan Paweł Linke oraz nastąpi uroczystość składania wieńców na bratnich mogiłach.

W tym dniu, o godzinie 15.00 odbędzie się również uroczystość przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie.

Koncerty, koncerty, koncerty! 

Tegoroczne obchody będą obfitowały w różnorodne muzyczne wydarzenia. Rozpoczniemy 12 sierpnia uwielbianym przez Radzyminiaków Letnim Festiwalem Operetkowo-Operowy na Mazowszu. W niedzielę, 14 sierpnia, powróci „Scena Młodych”. Zagrają dla nas: Kłusowski, Rosalie, Smolasty.

Gwiazdami wieczoru 15 sierpnia będą zaś Marek Kościkiewicz (DeMono) oraz zespół Afromental. Wystąpi także lokalny zespół LarXx – zachęca ratusz

Rozdanie nagród w loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”

Podczas koncertów, 15 sierpnia, nastąpi chwila, na którą wiele osób czekało – wręczenie nagród pierwszej edycji loterii „Rozlicz PIT w Radzyminie – wygraj samochód”. Losowanie nagród nastąpiło podczas imprezy „Wianki nad Rządzą”. Zwycięzcy odbiorą nagrody w loterii a pani Angelika, która wylosowała nagrodę główną, odjedzie nowiutkim samochodem marki Toyota Yaris.

Wydarzenia towarzyszące i zbiórka krwi

W niedzielę 14 sierpnia obędzie się Apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie i procesja różańcowa z cmentarza do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz Uroczysta Msza Święta z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz  piknik wojskowy.

Stowarzyszenie HDK Radzymin zachęca do uczestniczenia w zbiórkach krwi:

  • 13.08.2022- Stare Załubice, ul. Mazowiecka 49
  • 14.08.2022- Radzymin, pl. T. Kościuszki

Szczegółowy program uroczystości znajdą Państwo na załączonym plakacie – pobierz:
Program obchodów 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie 14-15 sierpnia 2022 r..pdf

 

Więcej informacji z Radzymina

Wycinka drzew w Radzyminie - Burmistrz informuje o przyczynach decyzji

Wycinka drzew w Radzyminie – Burmistrz informuje o przyczynach decyzji

Temat wycinki drzew w miastach naszego powiatu często rodzi pytania o to, czy tak drastyczne działania są konieczne. Tak samo dzieje w sprawie [...]
0 komentarzy
Ekspertyza dendrologiczna drzew przy ul. 11-go listopada w Radzyminie

Ekspertyza dendrologiczna drzew przy ul. 11-go listopada w Radzyminie

Stan drzew przy ulicy 11-go listopada w Radzyminie od dłuższego czasu budził niepokój. Próchniejące drzewa zlokalizowane są przy drodze prowadzącej do Szkoły Podstawowej [...]
0 komentarzy

Burmistrz Radzymina Online

Za nami kolejne spotkanie z Burmistrzem Radzymina Krzysztofem Chacińskim, tym razem w formie online. W trakcie spotkania przedstawione zostały aktualne inwestycje prowadzone przez [...]
0 komentarzy
Kolejny triumf szczypiornistek KPR Marcovia ROKiS

Kolejny triumf szczypiornistek KPR Marcovia ROKiS

22 marca (środa) na konto szczypiornistek KPR Marcovia ROKiS wpadły kolejne 3 punkty. Dziewczęta wygrały trzeci mecz z rzędu i zameldowały się na [...]
0 komentarzy
Dystrybucja węgla przez gminę Radzymin w 2023 r.

Dystrybucja węgla przez gminę Radzymin w 2023 r.

Większość zainteresowanych osób, które złożyły wniosek w terminie, dokonało już zakupu węgla po preferencyjnej cenie. Jednak grono osób, pomimo wielu prób kontaktu ze strony [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.